wtorek, 9 lipca 2019

Wystawa lalek w Galerii Ateneum. Podróż sentymentalna do krainy baśni

Galeria Ateneum w Katowicach zaprasza na bliskie spotkania z lalką teatralną w sentymentalnej podróży do do świata minionych spektakli w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora. Lalki, rekwizyty, elementy dekoracji z tych i wielu innych sztuk cieszyć będą oczy zwiedzających przez najbliższych kilka tygodni.

Jak zdobyc korzec zlota,  fot. Tomasz Zakrzewski
Wakacje wcale nie oznaczają, że Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zamknął podwoje na wszystkie spusty. Wręcz przeciwnie! Od 9 lipca do 9 sierpnia można będzie wybrać się do Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25 na wystawę lalek pochodzących z przedstawień, których próżno już szukać na afiszu.

Teatr proponuje więc małą podróż sentymentalną… Z pewnością wielu dorosłych dziś widzów pamięta np. mickiewiczowskie Ballady w reżyserii Danuty Michałowskiej ze scenografią Janusza Pokrywki z 1978 roku, nagradzany na zagranicznych festiwalach spektakl Jak zdobyć korzec złota, czyli bezeceństwa Pana Klausa w reżyserii Macieja K. Tondery i scenografii Teresy Targońskiej z 1989, baśniową Śpiącą Królewnę w realizacji Petra Nosálka (reżyseria) i Pavla Hubički (scenografia) z 1996 czy nieco młodsze, poetyckie inscenizacje Marcina Jarnuszkiewicza we współpracy plastycznej z Joanną Braun i Katarzyną Proniewską–Mazurek –  Daleką podróż Andersena (2012) i Serce (2013).

Serce, fot. Tomasz Zakrzewski

Lalki, rekwizyty, elementy dekoracji z tych i wielu innych sztuk cieszyć będą oczy zwiedzających przez najbliższych kilka tygodni. Warto skonfrontować swoje teatralne wspomnienia z tym, co autorzy wystawy wybrali i zaaranżowali w tym roku w Galerii Ateneum. Tym bardziej, że bliskie spotkanie z lalką, którą zwykle widzimy z pozycji widza któregoś rzędu, w ruchu i teatralnym oświetleniu, niesie inne emocje i doznania. Zapraszamy oczywiście również najmłodszych – dla nich będzie to zupełnie inne przeżycie.

Ekspozycja czynna od 9 lipca do 9 sierpnia, od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 14.00. Wstęp bezpłatny.

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Mariusz Mikołajek o sztuce jako o zastępczym obszarze łaski /wywiad/

Ubecja "aresztowała" jego prace dyplomowe, a tworzenie w trudnych czasach stanu wojennego stało się drogą do wiary. Swoje projekty...

Popularne posty