Z przyczyn osobistych na wrocławskim festiwalu nie usłyszymy duetu gitarowego Agnieszki i Witolda Kozakowskich – nie ma jednak watpliwości, że koncert zastępującego ich Krzysztofa Pełecha słuchaczy nie zawiedzie. Pełech jest jednym z najaktywniejszych muzyków młodego pokolenia: uczestniczył w festiwalach i konkursach w całej Europie oraz w wielu krajach świata. Znany ze współpracy z wybitnymi kompozytorami i gitarzystami – m.in. Jorge Morelem (który zadedykował mu jedną ze swoich kompozycji), Tommym Emmanuelem i z zespołem Joscho Stephana. Jego debiutancki album „Dua Guitarinet” był nominowany do Fryderyka w 2000 roku; od tego czasu wydał jeszcze 15 płyt.
Krzysztof Pełech w utworze „Tango en Skaï” Rolanda Dyensa
Olimpio Medori, który w niedzielę zasiądzie za organami Kolegiaty Świętego Krzyża, to włoski organista, pianista i klawesynista. Współpracował m.in. z Orchestra da Camera Fiorentina (Florencja), orkiestrą Szkoły Muzyki w Fiesole czy transgraniczną grupą Musica Ricercata. W swoim dorobku ma premierową na skalę światową rejestrację „Ricercar Tabulatura” XVII-wiecznego niemieckiego kompozytora Johanna Ulricha Steigledera dokonaną na monumentalnych organach w Kościele Zwiastowania Najświętszej Marii Panny we Florencji. Koncertuje na całym świecie, na stałe związany jest jednak z kościołem San Filippo Neri we Florencji, którego jest organistą tytularnym.
Repertuar najbliższego koncertu Non Sola Scripta będzie przeplatał utwory klasyczne ze współczesnymi: obok kompozycji Bacha (wstęp i fuga z kantaty „Ich hatte viel Bekümmernis”), Verdiego („Agnus Dei” z „Messa da Requiem”) czy patrona festiwalu Brahmsa (preludium chorałowe „Herzlich tut mich verlangen” op. 122 nr 10) pojawią się też melodie stworzone przez artystów współczesnych – m.in. latynoamerykańskie kompozycje Kubańczyka Leo Brouwera i Tunezyjczyka Rolanda Dyensa.
Angioli © D.Vass |
Drugi koncert XXVI Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Non Sola Scripta odbędzie się 14 lipca o godzinie 19:00 w Kolgiacie Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim. Bilety (15-20 zł) nabyć można na stronie strefakultury.pl, w Barbarze (ul. Świdnicka 8B) oraz na miejscu koncertu przed jego startem. Wciąż można też kupić karnety, które umożliwiają uczestnictwo we wszystkich festiwalowych wydarzeniach – dostępne są w obniżonej cenie 130 zł.
Więcej informacji na temat tegorocznej edycji festiwalu znaleźć można na stronie: strefakultury.pl/NonSolaScripta oraz na Facebooku.
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz