środa, 18 stycznia 2023

Nowy cykl: #dziełomiesiąca w Pawilonie Czterech Kopuł oraz wydarzenia weekendowe

Pokazem niezwykłego obrazu Zbigniewa Makowskiego zainaugurowano w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej nowy cykl zatytułowany #dziełomiesiąca. Zwiedzający co miesiąc zobaczą inne dzieło sztuki, które będzie eksponowane jedynie przez 30 dni.

Zbigniew Makowski, Niepojęte źródło, lustro, kołowrót, pierścień, 1984-1988

Z liczącej ponad 20 tys. eksponatów kolekcji polskiej sztuki współczesnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu kuratorzy wybrali w tym roku 12 prac autorstwa 12 uznanych twórców. Pokazane zostaną niezwykłe obrazy, fotografie, rzeźby czy grafiki – każda z nich przez 30 dni stanie się dziełem miesiąca.

Cykl rozpocznie się od prezentacji monumentalnego obrazu Zbigniewa Makowskiego Niepojęte: źródło, lustro, kołowrót, pierścień”, podarowanego przez artystę Muzeum Narodowemu we Wrocławiu w 2013 r. z okazji jubileuszu 65-lecia jego istnienia. Praca namalowana w latach 1984–1988 akrylem na płótnie jest jedną z ostatnich prac Makowskiego wykonanych w tej technice, którą artysta zarzucił w latach 90. XX w. na rzecz rysunku akwarelą, gwaszem, tuszem.

Obraz przypomina wielki rebus z przeplatającymi się magicznymi znakami, symbolami, emblematami, skojarzeniami z przeszłości. Widz odnajdzie w nim m.in. odniesienia do zagmatwanej drogi twórczej Makowskiego, nawiązania do przejmującego poematu „Rymy o sędziwym marynarzu” Samuela Taylora Caleridge’a, tropy wskazujące na zainteresowanie artysty ideami wolnomularstwa i wiele innych. Jednak tym, co najbardziej przykuwa uwagę na obrazie Makowskiego jest jasna postać drobnej, nagiej dziewczynki.

Każde #dziełomiesiąca będzie prezentowane w przestrzeni wystawy stałej w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej. Ponadto co miesiąc do każdego z pokazywanych dzieł sztuki zostanie przygotowany wykład oraz warsztaty. W tym miesiącu zaplanowano wykład Magdaleny Szafkowskiej pt. „Zbigniew Makowski – »buntownik z wyboru«” (29.01, g. 16:00) oraz warsztaty dla dorosłych, które poprowadzi Iwona Gołaj (25.01, g. 12:00).

Obraz Zbigniewa Makowskiego „Niepojęte: źródło, lustro, kołowrót, pierścień” będzie prezentowany do 29 stycznia 2023.


"Historia Apolla i Dafne" Abrahama Bloemaerta, fot. Barbara Lekarczyk-Cisek


Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i oddziałach 

21–22.01.2023

Muzeum Narodowe we Wrocławiu


21.01, g. 12:00

Tubylczy Amerykanie w obiektywie Łapacza Cieni – wykład Justyny Chojnackiej w ramach cyklu „Jakie to amerykańskie!”

Bohaterem wykładu będzie fotograf, który przez społeczność rdzennych Amerykanów obdarzony został przydomkiem Łapacz Cieni. Staniemy się na chwilę członkami załogi legendarnych ekspedycji Edwarda S. Curtisa, które ocaliły od zapomnienia wiele indiańskich plemion.

Wstęp wolny

Zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, s. 116


21.01, g. 15:00 

Babcie znane i nieznane – muzealny spacer na Dzień Babci. Prowadzanie: Grzegorz Wojturski

Bohaterkami muzealnego spaceru będą zarówno dostojne matrony, ze św. Anną na czele, jak i babcie nie zawsze zachowujące się poprawnie, a czasem wręcz rubasznie. Wskazując bohaterki obrazów, prowadzący przedstawi historie z nimi związane oraz przybliży „ideał babci” panujący w różnych okresach – od średniowiecza po początek XX wieku.

Wstęp wolny

Zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu


22.01, g. 11:00

Sztuka renesansu. Architektura – wykład Izabeli Trembałowicz-Chęć w ramach cyklu „Kurs historii sztuki”

Dlaczego rok 1420 uznaje się za początek nowego stylu? Gdzie i dlaczego pojawiły się pierwsze jego oznaki? Jak bardzo realizacje architektoniczne różniły się między sobą w zależności od czasu i miejsca ich powstania oraz wiedzy i kreatywności architekta-artysty? Na te i inne pytania padną odpowiedzi w trakcie wykładu, a jego uczestnicy będą mogli zapoznać się z najbardziej charakterystycznymi przykładami renesansowej architektury oraz sylwetkami ich twórców.

Bilety w cenie 10 zł

Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, s. 116


22.01, g. 13:00

Wiwat Muzeum!” – oprowadzanie kuratorskie. Prowadzenie: zespół edukatorów muzealnych MNWr

Idąc tropem haseł poszczególnych części wystawy: „Czas zatrzymany”, „Przemiany”, „Poruszenie”, „Detal”, „Uratuj mnie”, „Do dzieła!”, „Śmiech”, kuratorzy opowiadać będą m.in. o tym, jaka jest rola muzeum we współczesnym świecie. W niecodziennych kontekstach zostaną zaprezentowane: rzeźba średniowieczna i współczesna, malarstwo nowożytne i współczesne, sztuka ludowa oraz rzemiosło artystyczne.

Wstęp z biletem na wystawy czasowe

Zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu


Muzeum Etnograficzne

22.01, g. 12:00 

Gwiazda dla kolędnika – warsztaty rodzinne Pauliny Sucheckiej dla dzieci w wieku 5–12 lat, wydarzenie w ramach cyklu „ETNO w południe”

Tym razem uczestnicy zajęć zrobią kolędnicze gwiazdy. Będą kolorowe, ozdobione, błyszczące i będą się obracać! Pokazane zostaną także zabytki Muzeum Etnograficznego tematycznie związane z kolędowaniem oraz prezentacja z zabytkowymi gwiazdami i innymi rekwizytami kolędniczymi.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl lub 71 344 33 13 

Miejsce: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

20.01, g. 16:00

O czwartej pod Kopułami  – oprowadzanie po wystawie kolekcji w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

A może by tak zacząć weekend od spotkania ze sztuką? Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na oprowadzanie po ekspozycji stałej prezentującej kolekcję sztuki polskiej II połowy XX i XXI wieku. Spotkanie zawsze o tej samej porze – w piątek o czwartej – pod Kopułami.

Wstęp z biletem na wystawę stałą. 

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


22.01, g. 16:00

„Otto Pine. Gwiazdy” – oprowadzanie kuratorskie. Prowadzenie: Iwona D. Bigos

Spotkanie na wystawie będącej pierwszą w Polsce indywidualną wystawą prac Ottona Piene – światowej sławy niemiecko-amerykańskiego artysty, jednego z założycieli grupy ZERO. Pokazane na niej zostały słynne rzeźby powietrzne „Długie gwiazdy” (2014) oraz instalacja świetlna „Praska przestrzeń światła” (2002/2017).

Wstęp z biletem na wystawę czasową

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 1.12.2024

 W nadchodzący weekend Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na wykłady w ramach cyklu „Kurs historii sztuki” oraz w cyklu „Jakie to ameryka...

Popularne posty