wtorek, 29 maja 2018

"Fokus na Estonię": Przegląd kinematografii Estonii rozpoczęty

Uroczysta ceremonia z udziałem Tiiny Tarkus z Ambasady Estonii w Warszawie zainaugurowała sekcję specjalną tegorocznej edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego, “Fokus na Estonię”. W wydarzeniu wziął udział także Kaarel Kuurmaa z Estońskiego Instytutu Filmowego.

Barbara Orlicz-Szczypuła, Raimo Jõerand, Kiur Aarma/zdjęcie organizatorów
Kinematografia estońska jest w Polsce mało znana, co skłoniło nas do zaproszenia tego kraju, jako gościa specjalnego. Zaprezentujemy widzom fascynujące historie opowiadane przez estońskich twórców. Niektóre są nam bliskie, bo mówią o podobnej, nieodległej przeszłości, inne odkrywają zupełnie nowe dla nas oblicze mieszkańców tego kraju. Oprócz znakomitych dokumentów, na pewno gratką dla kinomanów będzie pokaz estońskiej animacji, która wcześniej wielokrotnie gościła na ekranach festiwalowych kin i ma grono wielbicieli. - podkreśla Barbara Orlicz-Szczypuła, Dyrektorka Biura Programowego Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Tiina Tarkus zaznaczyła, że zaproszenie do współtworzenia programu Krakowskiego Festiwalu Filmowego jest wspaniałym prezentem z okazji obchodzonego w tym roku jubileuszu 100 lat niepodległości Estonii i z pewnością przyczyni się do szerokiej wymiany kulturalnej i współpracy środowisk filmowych naszych krajów.

Każdego roku, w ramach specjalnej sekcji, Krakowski Festiwal Filmowy prezentuje najnowsze dokumenty, filmy krótkometrażowe i animowane wybranego kraju. Dotychczas sekcja obejmowała prezentacje kinematografii m.in. Izraela, Holandii, Szwajcarii, Litwy, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Niemiec. W ramach sekcji “Fokus na Estonię” zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe. Pokazy będą odbywały się przez cały festiwalowy tydzień w Kinie Pod Baranami oraz w kinie ARS. Przedstawiciele branży filmowej Estonii i Polski spotkają się także na wspólnej konferencji oraz wielu wydarzeniach specjalnych.

W programie głównym sekcji “Fokus na Estonię” znajdzie się 6 pełnometrażowych dokumentów, których bohaterami są w większości Estończycy. Ukazane zostaną także nieznane powszechnie losy kraju i jego mieszkańców. W kontekście filmowych opowieści, warto wspomnieć obchodzony w tym roku jubileusz 100 lat niepodległości tego kraju.


Estoński cykl otworzyła polska premiera filmu “Rodeo. Jak poskromić dziki kraj”/ “Rodeo. Taming a Wild Country” (reż. Raimo Jõerand, Kiur Aarma) z udziałem twórców, 28 maja 2018 w Kinie Kijów.Centrum. To fascynująca historia pierwszych wolnych wyborów od czasu II Wojny Światowej i podróży Estonii w stronę kapitalizmu, poza sowiecką przeszłość. Film utrzymany w sensacyjnym duchu, ukazuje skomplikowane losy młodych idealistów, którzy niespodziewanie przejęli stery w tym nadbałtyckim kraju i sięgają po najmniej przewidywalne sposoby, by zapanować nad ogarniętą chaosem republiką.

Partnerami sekcji “Fokus na Estonię” są Estoński Instytut Filmowy i Ambasada Estonii w Warszawie.

Więcej na: www.krakowfilmfestival.pl/

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 1.12.2024

 W nadchodzący weekend Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na wykłady w ramach cyklu „Kurs historii sztuki” oraz w cyklu „Jakie to ameryka...

Popularne posty