czwartek, 7 czerwca 2018

Malarstwo na jedwabiu - wernisaż prac Anny Ozgi

7 czerwca 2018 roku w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych w Łodzi zostanie zaprezentowana bardzo piękna wystawa "Malarstwo na jedwabiu" autorstwa Anny Ozgi. Wernisaż rozpocznie się o godzinie 18:00. 



Anna Ozga - absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych i Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Edukacji Wizualnej. Od kilkunastu lat pracuje w Centrum Zajęć Pozaszkolnych Nr 2 i SP Nr 143, gdzie prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Odznaczona Medalem Ministra Edukacji Narodowej za Wybitne Zasługi dla Oświaty Polskiej. Od wielu lat Wolontariusz i Członek Krajowego Stowarzyszenia Pomocy Szkole w Warszawie. Współtworzy Program Ogólnopolskich Plenerów Plastycznych, odbywających się na terenie całej Polski, które prowadzi.



Jako czynny artysta plastyk współpracuje z wieloma Ośrodkami Kultury i Sztuki, gdzie prezentowane były prace malowane na jedwabiu podczas wystaw indywidualnych, grupowych i na pokazach, np. w Krajowej Izbie Mody, Poleskim Ośrodku Sztuki, Okręgowej Izbie Lekarskiej, Galerii Klubu Nauczyciela, Domu Literatury, Bałuckim Ośrodku Kultury RONDO, Centrum Kultury Młodych, Ośrodku Kultury GÓRNA, Stacji Nowa Gdynia, Osiedlowym Domu Kultury Karolew, a także w Warszawie w Pałacu Kultury i Nauki, Toruniu, Bydgoszczy, Głownie, Strykowie, Rawie Mazowieckiej, Piotrkowie Trybunalskim, Szczecinie, Gdańsku, Zakopanem, Lesznie, Dziwnowie, Wolsztynie.

Prace malowane na jedwabiu prezentowane były też już raz na wystawie w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych.



Przez kilka lat Anna Ozga brała udział w aukcji charytatywnej na rzecz Osób Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej „Malowane Nadzieją” oraz Międzynarodowym Festiwalu Kultury Hiszpańskiej „Viva Flamenco!”. Jej prace prezentowane były także w wystawie towarzyszącej Międzynarodowemu Plenerowi Wikliny Tkanie Światłem w Galerii Poleskiego Ośrodka Sztuki.




Malarstwo na jedwabiu to trudna, ale też wdzięczna technika plastyczna, którą zajmuję się od około 20 lat. Maluję na niezaimpregnowanym, cienkim, naturalnym materiale - często robiąc rysunek specjalnym organicznym klejem, który wypełniam specjalną, wodną farbą... Wielokrotnie posługuję się też farbą bez rysunku - konturu (który ma okiełznać nieobliczalność zachowania się farby na delikatnym materiale). Każda moja praca to tkanina unikatowa, niemożliwa do powtórzenia... Inspiracje do pracy czerpię z natury, więc motywy najczęściej wykorzystywane to: rośliny, liście, kwiaty, pejzaże, owady, ptaki, motywy marynistyczne - ryby, muszle... Każda praca jest utrwalona, co oznacza, że można traktować ją jak tkaninę użytkową: chusty, szale, pareo. Fragmenty wielu prac kadruję, oprawiam i tworzę z nich obrazy... - mówi Anna Ozga.

.informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Mariusz Mikołajek o sztuce jako o zastępczym obszarze łaski /wywiad/

Ubecja "aresztowała" jego prace dyplomowe, a tworzenie w trudnych czasach stanu wojennego stało się drogą do wiary. Swoje projekty...

Popularne posty