sobota, 21 lipca 2018

Dolnośląski Festiwal Tajemnic 11-12.08.2018 Zamek Książ w Wałbrzychu

Już po raz szósty odbędzie się największe w Polsce spotkanie miłośników historii, poszukiwaczy, eksploratorów, archeologów oraz badaczy tajemnic. W tym roku spotykamy się  w dniach 11-12 sierpnia 2018 roku w Zamku Książ – jednym z największych i najbardziej tajemniczych zamków w Polsce.



Wykłady, bitwy, rekonstrukcje, warsztaty, zwiedzanie zamku Książ i okolic, pokaz mody historycznej – tegoroczny DTF odbywa się pod hasłem „Sto tajemnic na stulecie” i połączy tematykę z kilku epok.  Wśród tematów m.in. tajemnice Gór Sowich, zaginione kolekcje, spotkania z właścicielami zamków i pałaców, Legiony Polskie, rozpoznawanie płci na podstawie kości, największe zbrodnie w historii Dolnego Śląska, Enigma, prawo eksploracyjne, sensacyjne doniesienia z Lubiąża a także premiery nowych książek.

Zamek Książ, zdj. organizatorów


Program

WYKŁADY: 

Dwa dni spotkań z badaczami tajemnic, archeologami i poszukiwaczami. Joanna Lamparska, znana autorka książek o tajemnicach historii, opowiada o sensacyjnych dziejach kolekcji zagrabionych przez nazistów i wywiezionych do dolnośląskich pałaców, Tomasz Bonek, podróżnik i dziennikarz rozprawi się ze skandalicznymi doniesieniami o kradzieżach w klasztorze w Lubiążu, prof. Grzegorz Nowik przybliży historię polskiej kryptologii, dr Katarzyna Pawlak-Weiss przybliży badania kompleksu Riese w Górach Swoich a badacze z Zamku Książ zdradzą tajemnice zamkowych podziemi. Dwudziestu wykładowców – kilkadziesiąt sekretów do odkrycia.

WIDOWISKA HISTORYCZNE:  

W tym roku zobaczymy operację wojskową oddziału Wojska Polskiego z 1939 roku, w czasie której rozgromiona została pod Jaworowem niemiecka dywizja SS Germania pod Jaworowem. Fabularyzowane widowisko oparte jest na wspomnieniach jednego z uczestników bitwy. W pokazie wezmą udział pojazdy bojowe z epoki oraz oryginalna broń artyleryjska. W czasie widowiska pojawi się również motyw przejęcia przez armię polską szyfrogramów niemieckiego wywiadu, który wpisze się w tematykę wykładów tegorocznej edycji Festiwalu Tajemnic.

SLAJDOWISKO – KONKURS: 

Po raz pierwszy w historii  DTF przygotowujemy slajdowisko. Każdy, kto eksploruje, bada, zwiedza z tajemnicą, ma szansę na pokazanie swojej pasji, podróży, wycieczek, odkryć. W trakcie festiwalu przewidujemy trzy bloki tematyczne, do których można zgłaszać swoje pokazy i prezentacje. Czas żadnej z nich nie może przekroczyć 15 minut. Osoby prezentujące swoje pokazy w dniu pokazu wchodzą na teren festiwalowy bezpłatnie wraz z osobą towarzyszącą. Na zwycięzców czekają fantastyczne nagrody.

Zamek Książ, zdj. organizatorów

DIORAMY NA DZIEDZIŃCU ZAMKOWYM: życie codzienne żołnierzy Wojska Polskich z różnych epok historycznych, pokazy ostrzału artyleryjskiego w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych jednostek artylerii Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej oraz Legionów Polskich.
POKAZY MODY HISTORYCZNEJ: Różne stroje, wiele epok, od średniowiecza, poprzez barok, aż do współczesności. Jak zmieniał się mundur, kiedy kobiety nosiły gorserty, dlaczego Maria Teresa musiała na swobie dźwigać sześćdziesiąt kilogramów? O tym wszystkim opowiedzą nasi modele podczas pokazów mody na dziedzińcu Zamku Książ.
SPOTKANIA Z KSIĄŻKAMI: „Ten dom ma tajemnicę. Skarby i sekrety Dolnego Śląska” Joanny Lamparskiej rozpocznie cykl książkowych premier tegorocznego festiwalu. Wśród znanych autorów również Bartosz Rdułtowski, Tomasz Bonek, Adam Węgłowski. Na stoiskach pełna oferta książek historycznych.
WYSTAWY: Zapraszamy na spotkanie z architektem wszechczasów: Bodo Ebhardtem, który rocznie odwiedzał sto zamków doradzając ich właścicielom. Ebhardtowi swój dzisiejszyc wygląd zawdzieczają Zamek Czocha i Grodziec.

Zamek Książ, zdj. organizatorów
Jednym z głównych motywów DFT będą również wydarzenia, jakie towarzyszyły powstaniu Legionów Polskich i odzyskaniu przez Rzeczpospolitą niepodległości. Im poświęcamy wystawę „Legiony Polskie 1914-1918. Droga do niepodległości” po której oprowadzać będą znawcy tematu.

SPOTKANIA Z WŁAŚCICIELAMI ZAMKÓW: Rano jedzą kawior, potem piją szampana a wieczorami korzystają z prawa pierwszej nocy? Jak naprawdę wygląda dzisiaj życie w zamku lub pałacu. O tym opowiedzą współczesni właściciele zabytków. Zapowiedzieli się m.in. panowie z dworu Sarny, zamku w Międzylesiu, pałacu w Maciejowcu i Wieży Książęcej w Siedlęcinie. Współczesne relacje porównamy z życiem w średniowieczu, o którym opowie dr Przemysław Nocuń.

WARSZTATY: Dla miłośników kryminałów i filmów historycznych warsztaty z rozpoznawania płci i wieku na podstawie wyglądu kości. Uczestnicy warsztatów na czaszkach będą uczyć się jak rozpoznać, czy czaszka należała do kobiety czy mężczyzny.

DLA DZIECI: Filmy, prezentacje, zabawy z animatorami. Strefa małego rycerza zaprasza na spotkanie z sokolnikiem, rozmowę z sową, malowanie tarcz i udział w bitwie.

DLA KONESERÓW: Dodatkowe atrakcje wieczorne: nocne zwiedzanie Zamku Książ oraz ekskluzywna kolacja w dawnej zamkowej kuchni.

Jak zwykle, także sporo rozmów o prawie w eksploracji, spotkania z konserwatorami zabytków i muzealnikami, zwiedzanie zamku Książ i jego tarasów.  Zapraszamy!

Organizatorami festiwalu są Fundacja Joanny Lamparska na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „Projekt Historia” oraz Zamek Książ w Wałbrzychu.

Informacje: www.festiwaltajemnic.pl

informacja prasowa


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NFM I Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE l 15.11.2024–23.02.2025

29.listopada.2024 o godz. 17.30  w foyer NFM odbędzie się wernisaż wystawy Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE. Wielogłos Artystycznych Po...

Popularne posty