środa, 22 sierpnia 2018

5. Festiwal Filmowy Kino Dzieci za miesiąc w 21 miastach!

W programie Festiwalu Filmowego Kino Dzieci w Warszawie i Wrocławiu znalazło się ponad 130 filmów, a każdy z nich, zgodnie z tegorocznym hasłem, to podróż „Ku nowej przygodzie”. Osiem tytułów Konkursu głównego zostanie pokazanych w 21 miastach, a widzowie wezmą udział w ogólnopolskim głosowaniu i wybiorą najlepszy spośród nich, który nagrodzą statuetką Kwiatu Paproci.


Organizatorzy przygotowali nie lada gratkę dla fanów Lassego i Mai – szwedzka filmowa seria o najsłynniejszych młodych detektywach doczekała się kolejnej, czwartej części. W Biurze Detektywistycznym Lassego i Mai. Pierwszej tajemnicy (LasseMajas detektivbyrå - Det första mysteriet, reż. J. Bornebusch, 6+) nie tylko dowiemy się, jak zaczęła się przygoda, ale poznamy nowych odtwórców głównych ról: Franka Dorsina i Ester Vuori. Młodzi aktorzy będą gośćmi Festiwalu i spotkają się z warszawskimi widzami.

Wśród najjaśniejszych punktów Konkursu głównego: rewelacja Festiwalu w Cannes ‒ japońskie anime Mirai (Mirai no Mirai, reż. M. Hosoda, 6+), duńska produkcja Jestem William (Jeg er William, reż. J. Elmer, 9+) i kenijska opowieść o superbohaterach Supa Modo (reż. L. Wainaina, 9+).

Mirai
W tym roku po raz pierwszy sekcja Odkryć będzie sekcją konkursową (Konkurs filmowych odkryć). Joanna Żak, dyrektorka FF Kino Dzieci, tak mówi o tej programowej zmianie:

Widzowie świetnie przyjęli zeszłoroczną sekcję Odkryć i dali nam znak, że są gotowi na filmy, które operują nową perspektywą i opowiadają o sprawach istotnych dla dzieci w nieszablonowy sposób. Chcemy wyróżnić te filmy i jeszcze bardziej zwrócić na nie uwagę publiczności.

Wśród siedmiu tytułów Konkursu filmowych odkryć znalazły się m.in. dwa dokumenty: Brudna robota (Tongue Cutters, reż. S. Melkeraaen, 10+) i Ceres (reż. J. Van den Brand, 12+) ‒ oba o tradycyjnych rolach dzieci w wiejskich/gospodarskich społecznościach. Nagrodę Kwiatu Paproci w konkursie przyzna osobny skład jury.

Brudna robota
W sekcji Kino Dzieci z nosem w książkach pokazane zostaną ekranizacje znanych książek – od klasyki literatury dla dzieci i młodzieży po niedawne premiery.

W ramach corocznego przeglądu wybranej narodowej kinematografii tym razem obrany został kurs na Indie, skąd wyselekcjonowane zostały filmy pokazujące życie i kulturę tamtego regionu z perspektywy młodych bohaterów. Sekcji Namaste – kino Indii towarzyszyć będą prelekcje edukatorów z Muzeum Azji i Pacyfiku. W planach także zajęcia jogi w plenerze, warsztaty tańca, degustacja tradycyjnych potraw z KUKBUKiem czy pokaz dawnych indyjskich strojów i carrom – indyjskiego bilardu. A na zakończenie Festiwalu ‒ seans z muzyką na żywo w wykonaniu Wacława Zimpla.

W programie znalazły się również sekcje: Krótkie historie, czyli zestawy filmów krótkometrażowych oraz Panorama – selekcja najlepszych ubiegłorocznych tytułów z repertuaru Kina Dzieci, a także filmy, które w ostatnim czasie pojawiły się na ekranach kin oraz jubileuszowa Mam 5 lat – urodziny Kina Dzieci, w której pokazanych zostanie wybór 10 filmów z historii festiwalu.

Wielkim wydarzeniem pierwszego weekendu 5. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci będzie występ spektakularnego i innowacyjnego holenderskiego teatru cieni Lichtbende, który zaprezentuje przezabawny spektakl Ja i pchła.

Teatr cieni Lichtbende/prasowe
Festiwal po raz kolejny zaprasza do uczestnictwa w serii wykładów i warsztatów Kino Dzieci o wychowaniu, skierowanych do rodziców, edukatorów i nauczycieli. W programie m.in. wykład psycholożki Agnieszki Stein, spotkanie dla nauczycieli z Superbelframi i warsztaty wokół kreatywności ze Spotlight Kids.

O to, by przestrzeń kinowa była przyjazna młodym widzom, zadbał ponownie główny partner Kina Dzieci ‒ marka VOX. Chcemy, by dzieci w każdym wieku czuły się na Festiwalu jak u siebie, stąd specjalnie przygotowane przez VOX podesty do kas, dzięki którym dzieci razem z opiekunami będą mogły uczestniczyć w wybieraniu filmu i kupowaniu biletu. W festiwalowych kinach w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu powstaną również strefy z zaprojektowanymi specjalnie dla najmłodszych mebelkami Tuli oraz strefą warsztatową dla trochę starszych uczestników festiwalu. Razem z marką VOX przeprowadzimy również warsztaty rodzinne „Najmniejsi Projektanci Świata”, podczas których wspólnie doświadczymy twórczej wolności.

26-28 września podczas Warsaw Kids Film Forum – międzynarodowego forum pitchingowego projektów filmów i seriali dla młodej widowni, zgromadzi się ponad 200 reprezentantów polskiej i europejskiej branży filmowej m.in.: producentów, scenarzystów, reżyserów, agentów sprzedaży, dystrybutorów, reprezentantów telewizji i przedstawicieli instytucji filmowych. Zaproszeni goście szukają projektów na wczesnym etapie rozwoju z potencjałem koprodukcyjnym. Do Pitchingu i Giełdy Scenariuszy z nadesłanych zgłoszeń wyłoniono 34 projekty z 11 krajów (Bułgarii, Chorwacji, Czech, Holandii, Indii, Izraela, Łotwy, Macedonii, Niemiec, Polski i Ukrainy).

W weekend 15 i 16 września, tydzień przed rozpoczęciem 5. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci, organizatorzy festiwalu zapraszają na Rodzinny weekend z Kinem Dzieci, czyli pokaz filmowy oraz warsztaty plastyczne w warszawskich i wrocławskich kawiarniach, księgarniach i instytucjach kultury. Inspirując się hasłem zbliżającego się festiwalu „Ku nowej przygodzie”, mali widzowie wybiorą się w podniebną podróż z bohaterami filmu krótkometrażowego Miejsce na miotle (5+), będącego ekranizacją ilustrowanej książeczki autorstwa Julii Donaldson i Axela Schefflera.

Na początku każdej przygody jest ten pierwszy krok. Czas przekroczyć próg sali kinowej i ruszyć w drogę! Ku nowej przygodzie.

Więcej informacji: kinodzieci.pl

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 22-24.11.2024

Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza w nadchodzący weekend na dwa wykłady – dra Dariusz Galewskiego o sztuce bizantyjskiej (w ramach cyklu ...

Popularne posty