piątek, 24 sierpnia 2018

Repremiera filmu „Wolne miasto” Stanisława Różewicza

Kino Iluzjon zaprasza na repremierę filmu „Wolne miasto” Stanisława Różewicza z 1958 roku. Film został poddany cyfrowej rekonstrukcji w formacie 4K, dzięki współpracy Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego i Zespołu Filmowego TOR.

Jan Machulski i Hanna Zembrzuska w scenie filmu Wolne miasto w reż. Stanisława Różewicza

Repremiera odbędzie się 1 września o godz. 19:30 w kinie Iluzjon (ul. Narbutta 50A, Warszawa).

Nad ranem 1 września 1939 roku niemiecki pancernik Schleswig-Holstein rozpoczyna ostrzał Westerplatte i II wojnę światową. Pracownicy Poczty Polskiej w Gdańsku chwytają za broń. Do walki z wojskami wroga przystępują wszyscy pocztowcy: zarówno będący tuż przed emeryturą listonosz Rajca, jak i młoda telegrafistka Irena. Wszyscy oni niezachwianie wierzą, że wkrótce nadejdzie odsiecz. Stopniowo kończy się amunicja, przybywa rannych, a nieprzyjaciel naciera z coraz większą siłą.

Wojenny film Stanisława Różewicza, odwołując się do zdjęć archiwalnych, przedstawia przebieg bohaterskiej obrony Poczty Gdańskiej w dniu wybuchu II wojny światowej. Twórcy filmu jako pierwsi w polskim kinie poruszyli temat września 1939 roku i zrobili to, pokazując nie najsłynniejsze batalie kampanii wrześniowej, lecz epizod wówczas jeszcze mało znany. Film opowiada o dramatycznych losach,  heroizmie i poświęceniu grupy zwykłych ludzi, cywilów, broniących do ostatniej chwili skrawka ziemi, który był dla nich Polską w Wolnym Mieście zawładniętym przez wrogie wojska.

„Wolne miasto” z 1958 roku to jeden z najwybitniejszych filmów nurtu polskiej szkoły filmowej, którym reżyser potwierdził swój styl, opierający się na drobiazgowej i wyciszonej narracji oraz próbie zbliżenia się do tajemnicy czasu, o którym opowiada. Pod względem gatunkowym ten obraz otwierał w polskiej kinematografii nowy rozdział, będąc pierwszym „reinscenizowanym dokumentem wojennym”. Film zachwycał także wspaniałą grą aktorską i przejmującymi zdjęciami Władysława Forberta.

Wolne miasto, scena zbiorowa
Prace rekonstrukcyjne zostały wykonane przez zespół Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Nadzór nad finalną estetyką i korekcją kolorystyczną filmu sprawował wybitny polski operator i jeden ze współtwórców fenomenu polskiej szkoły filmowej Jerzy Wójcik.

Przed pokazem krótką prelekcję wygłosi krytyk filmowy i dziennikarz, Piotr Śmiałowski.

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NFM I Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE l 15.11.2024–23.02.2025

29.listopada.2024 o godz. 17.30  w foyer NFM odbędzie się wernisaż wystawy Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE. Wielogłos Artystycznych Po...

Popularne posty