wtorek, 14 sierpnia 2018

Retrospektywa Hala Ashby’ego i hity festiwali | 9. American Film Festival już od 23 października

Już w październiku zapraszamy na spotkanie ze wszystkimi stanami kina w ramach 9. American Film Festival. W programie m.in. hity festiwali Sundance i Tribeca, retrospektywa Hala Ashby’ego – hollywoodzkiego buntownika, czy nowy film Gusa Van Santa – Bez obaw, daleko nie zajdzie.





Hity festiwali


W trakcie AFF widzowie mają okazję zobaczyć kino z USA, które powstaje poza głównym obiegiem i hollywoodzkimi biznesplanami. W programie odnajdziemy hity festiwali (np. Sundance czy Tribeca), prezentujących alternatywne spojrzenie na kino. Na 9. American Film Festival znajdzie się m.in. najnowszy film Gusa Van Santa (Buntownik z wyboru/Good Will Hunting, Słoń/Elephant) – Bez obaw, daleko nie zajdzie (Don't Worry, He Won't Get Far on Foot) – opowieść o znanym z ciętego dowcipu Johnie Callahanie, jednym z najsłynniejszych amerykańskich rysowników, w którego wciela się Joaquin Phoenix.


W tegorocznym programie znajdzie się też Leave No Trace Debry Granik, pokazywany premierowo na Sundance portret ojca i córki, którzy uciekając przed cywilizacją, postanawiają zamieszkać w lesie. Leave No Trace zbiera świetne recenzje, a w serwisie Rotten Tomatoes należy do wąskiego grona filmów cieszących się notą 100% pozytywnych ocen.


Retrospektywa Hala Ashby’ego


Hal Ashby zasłynął początkowo jako montażysta (Oscar za W upalną noc/In the Heat of the Night – z 1967), a jako reżyser zadebiutował w 1970 roku filmem Właściciel (The Landlord). Już w pierwszej produkcji zaznaczył swoją pozycję hollywoodzkiego buntownika – zaangażowanego społecznie i politycznie portrecisty intensywnej fali zmian w USA po 1968 roku. Czas jego świetności przypada na lata 70., kiedy oprócz Właściciela wyreżyserował jeszcze 6 innych filmów. W każdym z nich stawiał krzywe zwierciadło przed konserwatywną i rasistowską Ameryką, ukazując m.in. skostniałe normy społeczne (Harold i Maude/Harold and Maude), gdzie prezentuje historię przyjaźni między 19-letnim chłopakiem a 79-letnią kobietą), wyśmiewając stereotypowe wyobrażenie męskości (np. Ostatnie zadanie/The Last Detail ze świetnym Jackiem Nicholsonem), czy obnażając polityczny populizm (jak w Wystarczy być/Being There), według prozy Jerzego Kosińskiego, gdzie niewykształcony i niepiśmienny mężczyzna zostaje prezydentem Stanów Zjednoczonych). Podczas American Film Festival zobaczymy 7 najważniejszych filmów Ashby’ego i najnowszy dokument o reżyserze. 



Nowy system sprzedaży karnetów


Od tego roku zmienia się system rezerwacji miejsc na pokazy – wzorem systemu znanego z MFF Nowe Horyzonty. Aby dostać się na wybrany film, nie trzeba będzie już stać w kolejkach. Karnety użytkowników zostaną przypisane do konta internetowego – rezerwacja na poszczególne seanse zostanie przeprowadzona całkowicie on-line. Sprzedaż karnetów zacznie się na początku września – przez stronę americanfilmfestival.pl.

informacja prasowa

Na 9. American Film Festival zapraszamy od 23 do 28 października do wrocławskiego Kina Nowe Horyzonty. Szczegółowy program już wkrótce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2024/25!

Cztery4 premiery operowe, dwie opery w wersjach koncertowych i dwie premiery baletowe – tak wyglądać będzie kolejny sezon w Teatrze Wielkim ...

Popularne posty