sobota, 22 września 2018

Dziś rozpoczyna się 5. Festiwal Filmowy Kino Dzieci

5. Festiwal Filmowy Kino Dzieci, czyli rodzinne święto filmowe, startuje już sobotę w 21 miastach w Polsce. Czeka nas dziewięć dni pełnych filmowych wrażeń, projekcje 130 filmów, spotkania z twórcami, koncerty i warsztaty. Zgodnie z tegorocznym hasłem wyruszamy Ku nowej przygodzie.



NAGRODY KWIATU PAPROCI DLA NAJLEPSZYCH FILMÓW

8 tytułów Konkursu filmów pełnometrażowych pokazywanych będzie między 22-30 września w 21 miastach w Polsce. Widzowie mogą głosować na swój ulubiony film w ogólnopolskim plebiscycie publiczności – zwycięzca otrzyma nagrodę festiwalu, statuetkę Kwiatu Paproci.

Wybór nie będzie łatwy – w selekcji znalazł się m.in. animowany, pełen ciepła i uroku Gordon i Paddy,docenione na festiwalu w Cannes anime Mirai o porozumieniu między pokoleniami i poznawaniu własnej rodzinnej historii, czy kontynuacja uwielbianych przez publiczność przygodowych hitów - Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica.

Poza ogólnopolską nagrodą przyznawaną przez widzów, filmy oceni również szerokie gremium reprezentantów Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych z miast biorących udział w Festiwalu. W Warszawie swoje nagrody przyznają trzy składy jurorskie – jury dziennikarzy, jury ECFA – European Children’s Film Association (Konkurs główny), jury Konkursu filmowych odkryć (druga sekcja konkursowa).

CZYTAMY I OGLĄDAMY – Z NOSEM W KSIĄŻKACH

W programie festiwalu znalazły się zarówno ekranizacje klasyki literatury dziecięcej, jak i uwielbiane przez najmłodszych książkowe nowości. Zobaczymy adaptacje książek Astrid Lindgren: Pippi Pończoszankę i Powrót Pippi oraz ulubione Dzieci z Bullerbyn i Nowe przygody dzieci z Bullerbyn, a także na podstawie tomu Kometa nad Doliną Muminków autorstwa Tove Jansson Muminki w pogoni za kometą. Na ekranie także ekranizacje książek Roalda Dahla (autora m.in. Fantastycznego Pana Lisa, Charliego i fabryki czekolady) – filmy Revolthing Rhymes i Wiedźmy.

Z nowości polecamy serialowe ekranizacje polskich bestsellerów wydawniczych: Wikinga Tappiego, Żubra Pompika, Przytul mnie, a także najnowszą ekranizację książki Julii Donaldson i Axela Schefflera Rozbójnik szczur (w zestawie z filmem Miejsce na miotle). Nie można przegapić także zestawu odcinków serialu Ariol na podstawie popularnej, francuskiej serii komiksowej autorstwa Emmanuela Guiberta i Marca Boutavanta.

filmy dla

Od pierwszej edycji festiwalu przyglądamy się kinematografiom innych krajów, by pokazać naszym widzom najciekawsze filmowe opowieści z bliskich i odległych zakątków świata. W tym roku pokazujemy kino Indii. Na pokazach w Warszawie i Wrocławiu obejrzymy nowe, powstałe z dala od blichtru Bollywoodu (co nie znaczy, że pozbawione tańca i śpiewu), opowiadające o codziennym życiu indyjskich dzieci produkcje. Pokaz dwóch indyjskich animacji Przyjaciel i Katputli połączony z koncertem Wacława Zimpla będzie wydarzeniem zamknięcia festiwalu w Warszawie.

SPOTKANIA I WYDARZENIA

Już od jutra ruszamy z warsztatami plastycznymi, zajęciami jogi, czytamy ulubione fragmenty książek i spotykamy się z aktorami i twórcami filmów. Informacje o wydarzeniach znajdują się na stronie www.kinodzieci.pl.

KU NOWEJ PRZYGODZIE

Tegoroczny festiwalowy program to 130 różnorodnych i inspirujących tytułów dla widzów w wieku 4-12 lat. Znalazły się w nim filmy aktorskie, animacje, produkcje krótko- i pełnometrażowe. To obrazy, które zdobyły uznanie na międzynarodowych festiwalach oraz polskie premiery. Festiwal Filmowy Kino Dzieci to okazja do tego, by otworzyć się na świat i wiele się o nim dowiedzieć, przeżyć emocjonujące przygody z filmowymi bohaterami i przede wszystkim spędzić wspólny czas z najbliższymi. Na początku każdej przygody jest ten pierwszy krok. Czas przekroczyć próg sali kinowej i ruszyć w drogę. Ku nowej przygodzie.

Organizator: Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty

Współfinansowanie: Miasto st. Warszawa, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Kreatywna Europa

Partner główny: VOX

Patroni medialni: Co Jest Grane 24, Magazyn Książki, AMS, Wysokie Obcasy, TOK FM, KUKBUK, Nasze Miasto, Ładnebebe, Czas Dzieci, Superbelfrzy, Miesięcznik KINO, Going

Więcej informacji: kinodzieci.pl

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jubileuszowa Gala Muzyki Poważnej Fryderyk 2024

Od baroku po współczesność, od muzyki kameralnej po symfoniczną i koncertującą, od klasyki muzyki poważnej po lżejsze brzmienia z Ameryki Po...

Popularne posty