Niedokończony film, reż. Yael Hersonski |
Już 26 października będziecie mogli obejrzeć za darmo, nie wychodząc z domu: Szwedzką teorię miłości (reż. Erik Gandini), Niedokończony film (reż. Yael Hersonski), Altmana (reż. Ron Mann) i Kto Cię uczył jeździć (reż. Andrea Thiele).
Szwedzka teoria miłości, reż. Erik Gandini, Szwecja 2015
Szwedzka teoria miłości, reż. Erik Gandini |
Reżyser przygląda się dzisiejszej Szwecji i pokazuje wielowymiarowe konsekwencje wprowadzenia wywiedzionych z ducha 1968 roku rozwiązań. Buduje świat przypominający dystopijne filmy science fiction, w którym kontakty ludzkie realizowane za pośrednictwem organizacji społecznych, dominuje brak socjalizacji, ucieczka przed wszelkimi trudnościami, zanik umiejętności interakcji i niechęć do obcych. W dokumencie Erica Gandiniego pojawia się również Zygmunt Bauman, który dzieli się swoimi przemyśleniami na temat współczesnej Szwecji.
Niedokończony film, reż. Yael Hersonski, Niemcy, Izrael 2010
W 1942 roku w warszawskim getcie pojawiła się ekipa filmowa. Nakręcony przez nią materiał odnaleziono po wojnie w niemieckim archiwum. W kadrach obserwujemy codzienne życie w getcie: Żydów umierających na ulicach i tych dobrze ubranych, którzy mijają ich z obojętnością, żebrzące dzieci i pełne restauracje, gdzie Żydzi pławią się w luksusie. W getcie nie ma muru, a wszelkie problemy wynikają z demoralizacji i bierności bogatej części mieszkańców. Taki świat próbowała pokazać ekipa filmowa.
Yael Hersonski konfrontuje te obrazy z relacjami świadków, którzy pamiętają getto, a niektórzy z nich – sam proces powstawania filmu. Ukazuje fałsz, ale i moc nazistowskiej propagandy. Dowiadujemy się, w jaki sposób inscenizowano różne sytuacje, angażując aktorów lub zmuszając Żydów do odgrywania nieprawdziwych scen.
Altman, reż. Ron Mann, Kanada 2014
Altman, reż. Ron Mann |
Reżyser Ron Mann pokazuje nam, jak naprawdę wyglądały życie i praca jednego z najważniejszych i najbardziej wpływowych filmowców w historii kina. We współpracy z wdową po Altmanie – Kathryn i jego stałym producentem – Matthew Seigem, Mann dokonał wyboru materiałów archiwalnych, by pokazać drogę, jaką przebył Altman od pilota bombowca w trakcie II wojny światowej, poprzez filmowca w Kansas City, po karierę w Hollywood.
W tej filmowej podróży to właśnie Altman – poprzez materiały archiwalne – staje się przewodnikiem, który oprowadza nas po znanych i nieznanych ścieżkach swojego prywatnego życia i kariery. W filmie pojawiają się żona i dzieci, a także znajomi i przyjaciele reżysera, w tym: Lily Tomlin, Keith Carradine, Sally Kellerman i Elliott Gould. Wszyscy zadają sobie pytanie, na czym tak naprawdę polega mit Roberta Altmana i specyficzny styl jego filmów, określany mianem Altmanesque, oparty na czarnym humorze, chaotycznym montażu, wielopłaszczyznowej fabule, obrazoburczych bohaterach, który w efekcie przysporzył artyście zarówno wielkiej sławy, jak i zaciekłego krytycyzmu.
Kto cię uczył jeździć, reż. Andrea Thiele, Francja, Niemcy 2012
Kto cię uczył jeździć, reż. Andrea Thiele |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz