Magdalena Abakanowicz, 1969 |
Jej nazwisko jest kluczowe w panteonie najważniejszych polskich artystów XX i XXI wieku. Jej sztuka obiegła cały świat. Już 30 października rozpocznie się przekrojowa wystawa poświęcona twórczości Magdaleny Abakanowicz. Wśród kilkudziesięciu dzieł artystki znajdą się ikoniczne rzeźby, słynne tkaniny oraz prawdziwe białe kruki – “Parys” i “Odys” – imponujących rozmiarów rzeźby stojące. Całość stanowić będzie przegląd sztuki Abakanowicz od lat 60. do lat dwutysięcznych prezentując najważniejsze momenty rozwoju twórczości rzeźbiarki. 8 listopada wszystkie dzieła zostaną wystawione na aukcji.
Magdalena Abakanowicz, Parys, 2005 |
To pierwsza, po dłuższej nieobecności na scenie wystawienniczej, ekspozycja sztuki Magdaleny Abakanowicz w Warszawie. Pierwsza, która zakończy się aukcją, a te poświęcone jednemu artyście to na rynku sztuki wyraz najwyższego uznania. Twórczość Abakanowicz cieszy się wielkim powodzeniem nie tylko w kraju, ale przede wszystkim za granicą. Jej prace są obecne na stałych ekspozycjach w najlepszych instytucjach sztuki współczesnej na świecie. To m.in. znakomite kolekcje Centre Pompidou w Paryżu, Metropolitan Museum w Nowym Jorku, czy Tate Modern w Londynie.
Magdalena Abakanowicz zdobyła rozgłos już na początku swojej twórczości, w latach 60., tworząc serię słynnych abakanów, które ujawniły nowatorskie podejście do tkaniny i zmieniły bieg rozwoju współczesnej rzeźby. Niespotykane podejście do materii i unikalne ujęcie przestrzeni sprawiły, że Magdalena Abakanowicz zyskała miejsce wśród największych i najbardziej nowatorskich rzeźbiarzy na świecie. Jej twórczość jest bezsprzecznie rozpoznawalna, także dzięki realizacjom plenerowym, które znajdują się m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Izraelu i we Włoszech. Prace rzeźbiarki osiągają ceny powyżej 1 miliona złotych.
Na wystawie zostanie zaprezentowane całe spektrum twórczości tej wybitnej artystki. Pojawią się tkaniny, tworzone kolejno w latach 70. i 80., stanowiące jednocześnie chronologiczne przykłady rozwoju artystycznych dokonań Polki. Pierwsze realizacje w tkaninie były płaskie, dopiero z czasem artystka rozpoczęła eksperymenty z przestrzennością. Zwieńczeniem ekspozycji będzie rzeźbiarski duet z późnego okresu twórczości, z 2008 roku.
Obiekty “Parys” i “Odys” to pokaźnych rozmiarów trójwymiarowe rzeźby stojące, wykonane z tkaniny jutowej, charakterystycznego materiału dla sztuki Abakanowicz.
Aukcja Monograficzna Magdalena Abakanowicz: 8 listopada 2018, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
Wystawa obiektów: 30 października - 8 listopada 2018, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Więcej informacji o aukcji monograficznej Magdalena Abakanowicz na stronie www.desa.pl
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz