sobota, 1 grudnia 2018

Gdy śliczna Panna... Boże Narodzenie w malarstwie, grafice i rysunku od XVI do XXI w. /wystawa/

30 listopada br., o godzinie 12.00 Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku otwarto wystawę "Gdy śliczna Panna... Boże Narodzenie w malarstwie, grafice i rysunku od XVI do XXI wieku". Do 24 lutego 2019 roku będzie można oglądać dzieła sztuki powstałe na przestrzeni pięciu stuleci, które przedstawiają różne ujęcia historii Bożego Narodzenia.




Najstarsze przedstawienia Bożego Narodzenia, jakie znamy wiążą się jeszcze z malarstwem katakumbowym pierwszych wieków chrześcijaństwa. Wraz z rozwojem Kościoła powstawały nowe ujęcia tematu, bazujące nie tylko na ewangelicznych przekazach św. Łukasza i św. Mateusza, ale też pism apokryficznych czy w okresie średniowiecza — Złotej legendy Jakuba de Voragine. Sposoby wyobrażania sceny Zwiastowania, Narodzin, pokłonu Mędrców czy też ucieczki do Egiptu zmieniały się, przede wszystkim w sztuce zachodniej, katolickiej, pozostając niemal bez modyfikacji w dziełach wschodnich ikonopisów. Arcydzieła mistrzów malarstwa stawały się z czasem punktami wyjścia dla rozwijającej się od XV w., w zawrotnym tempie, grafiki. Dzięki większej dostępności sztychów, dokonywało się też rozpowszechnianie nowych kompozycji i sposobów narracji w obrębie plastycznych ujęć motywów z historii Wcielenia.
Na wystawę prezentowaną we włocławskim muzeum składają się dzieła sztuki powstałe na przestrzeni pięciu stuleci, które przedstawiają szeroko ujętą historię Bożego Narodzenia. Wyjątkowy zbiór obrazów i rycin pochodzących ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, Muzeum Diecezjalnego we Włocławku oraz prywatnych kolekcji prowadzi widza przez największą tajemnicę, jaką jest Wcielenie Syna Bożego. Początkiem narracji jest moment Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie, końcem natomiast, pełne czułości i ciepła wizerunki Świętej Rodziny. Dzięki szerokiemu ujęciu zarówno czasowemu, jak i tematycznemu, ekspozycja pozwala na wczytanie się w wersety Pisma Świętego w ich plastycznym ujęciu, by zgłębić zarówno samą historię dzieciństwa Jezusa, jak też zmiany zachodzące w sztuce, mające wpływ na warstwę obrazową dzieł.
Obrazy włoskich i niemieckich mistrzów, ryciny Albrehta Dürera, Rembrandta van Rijna, Ventury Salimbeniego czy na wskroś polskie spojrzenie Zofii Stryjeńskiej odzwierciedlają bardzo różne podejścia do tematów opisywanych w Ewangeliach św. Łukasza i św. Mateusza. Jednak tym, co łączy te wszystkie dzieła, jest próba wniknięcia w to, co znane jedynie dzięki słowom oraz wykorzystanie zarówno istniejącej tradycji, jak i własnej inwencji do przedstawienia głębokich treści wiary, miłości i nadziei językiem obrazu.

Prezentację arcydzieł ukazujących Boże Narodzenie oglądać będzie można w Zbiorach Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku do 24 lutego 2019 r.

informacja prasowa


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 22-24.11.2024

Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza w nadchodzący weekend na dwa wykłady – dra Dariusz Galewskiego o sztuce bizantyjskiej (w ramach cyklu ...

Popularne posty