sobota, 8 grudnia 2018

Koncert pamięci gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” na podsumowanie ogólnopolskiego projektu „Zrozumieć Niepodległą”

Całe życie poświęcił niepodległości i za niepodległość Polski oddał życie. Koncert dedykowany generałowi Augustowi Emilowi Fieldorfowi „Nilowi” będzie uroczystym podsumowaniem ogólnopolskiego projektu Roberta Grudnia „Zrozumieć Niepodległą”. 

gen. August Emil Fieldorf

Koncert nieprzypadkowo odbywa się właśnie w tym kościele, gdyż tuż obok świątyni znajduje się pomnik bohatera, którego upamiętnia koncert. W rolę gen. Fieldorfa wcieli się znany aktor teatralny i filmowy Olgierd Łukaszewicz, doskonale zapamiętany też z tytułowej roli w filmie „Generał Nil”. Oprawę muzyczną koncertu zapewnią Konstanty Andrzej Kulka, wirtuoz skrzypiec i Robert Grudzień, pianista, organista, kompozytor oraz autor ogólnopolskich projektów historyczno – artystycznych.

Konstanty Andrzej Kulka (po lewej), Jędrzejów, zdj. organizatorów

Twórcy projektu uznali, że biografia generała Fieldorfa to przykład pokolenia, które wywalczyło niepodległość w 1918 roku, a w kolejnych dekadach oddało życie w jej obronie. To legionista, który w latach 1919 – 1920 walczył w wojnie z Rosją bolszewicką, a następnie w dwudziestoleciu międzywojennym był oficerem Wojska Polskiego i działaczem promującym rozwój sportu. W czasie drugiej wojny światowej i okupacji znów walczył najpierw na froncie, a potem w konspiracji. To właśnie jemu powierzono utworzenie tajnej organizacji „Niepodległość”, znanej pod kryptonimem NIE, na wypadek zajęcia Polski przez Rosję sowiecką. Dwukrotnie aresztowany, najpierw przez NKWD, a potem przez UB, zginął po sfingowanym procesie. Mimo że już w 1958 roku całkowicie oczyszczono go z zarzutów, dotychczas IPN szuka miejsca jego pochówku.

- Generał Fieldorf to doskonała postać na podsumowanie projektu „Zrozumieć Niepodległą”, jaki zrealizowaliśmy z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Pokazuje, że należy stale interesować się i poznawać historię Polski, by zrozumieć, czym tak naprawdę jest dla nas niepodległość - przyznaje Robert Grudzień, twórca projektu. – Nie wystarczą obchody roku jubileuszowego, to zadanie na kolejnych wiele lat, bo zrozumieć Niepodległą nie da się tak prosto, jak rozwiązać matematyczne zadanie.

Wydarzenie zrealizowano przy pomocy finansowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, w ramach projektu Roberta Grudnia „Zrozumieć Niepodległą” – Spotkania z Historią i
Sztuką.

9 grudnia o 17.00 w Sanktuarium św. Ojca Pio w Warszawie wystąpią Olgierd Łukaszewicz – aktor, narrator, Konstanty Andrzej Kulka – skrzypce, Robert Grudzień – organy, piano.

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

59. Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju

Już w czerwcu kolejna (pięćdziesiąta dziewiąta!) odsłona Międzynarodowego Festiwalu Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju! Festiwal hołdu...

Popularne posty