środa, 23 stycznia 2019

Weekend z amerykańskim kinem niezależnym w AMONDO

Z okazji premiery hitu zeszłorocznego festiwalu Sundance "Złe wychowanie Cameron Post", w weekend 25-27 stycznia zapraszamy do kina AMONDO na przegląd filmów wybitnych przedstawicieli współczesnego amerykańskiego kina niezależnego.

Tylko kochankowie przeżyją, reż. Jim Jarmusch

Wśród propozycji, oprócz "Złego wychowania Cameron Post", znajdą się filmy braci Coen, Jima Jarmuscha, Richarda Linklatera czy Seana Bakera.

Sam nurt niezależnego kina amerykańskiego rozpoczęli w latach 80. reżyserzy pokroju Jima  Jarmuscha czy Wima Wendersa, choć za pierwszy prawdziwie niezależny film w historii amerykańskiego kina uznaje się kultowe "Eraserhead" Davida Lyncha z 1977 roku.

Nurt charakteryzował umiarkowanie niski budżet, przesycenie amerykańską popkulturą, odrzucenie idei American Dream, a także eksplorowanie tematu alienacji i trudności z komunikacją. Na przestrzeni lat, amerykańskie kino niezależne rozwinęło się i zostało uznane za jeden z ważniejszych nurtów w historii amerykańskiej kinematografii.

Oto filmy, które będzie można zobaczyć podczas cyklu:

Poważny człowiek, reż. Ethan i Joel Coen

"Poważny człowiek" (2009), reż. Ethan Coen, Joel Coen
Bracia Coen już w swoim debiucie z 1984 roku ("Blood Simple") udowodnili, że gatunkowe dekonstrukcje, charakterystyczne poczucie humoru, a także swoista filozoficzna refleksja to elementy, które będą w ich filmach kluczowe. W "Poważnym Człowieku" obserwujemy mężczyznę w średnim wieku, którego świat powoli rozpada się na jego oczach, a on sam próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

pokaz: 26 stycznia (sobota) - 16:20

"Przed północą" (2013), reż. Richard Linklater
Trzecia część słynnej "Trylogii słonecznej" Richarda Linklatera ("Przed wschodem słońca", Przed zachodem słońca" oraz "Przed północą") to jednocześnie najbardziej gorzka historia z wszystkich trzech. Jesse i Celine są małżeństwem, które musi zmierzyć się z rutyną w swoim związku. Dojrzałe, brawurowo nakręcone i wyjątkowo interesujące formalnie kino!

pokaz: 26 stycznia (sobota) - 18:25

Frances Ha, reż. Noah Baumbach

"Frances Ha" (2012), reż. Noah Baumbach
„Urocza” (Nisimazine), “inteligentna” (Movieplayer) „charyzmatyczna” (Cinevue) – Greta Gerwig („Zakochani w Rzymie”) w roli Frances Ha – niespełnionej tancerki, niepoprawnej optymistki, ujmującej neurotyczki. Nominowany do Oscara Noah Baumbach z lekkością twórców francuskiej Nowej Fali wprowadza widzów w świat nowojorskich artystów, którzy poszukują swojej drogi.

pokaz: 27 stycznia (niedziela) - 16:20


"Tylko kochankowie przeżyją" (2013), reż. Jim Jarmusch
Tilda Swinton i Tom Hiddleston w intymnej i klimatycznej historii napisanej i wyreżyserowanej przez mistrza współczesnego kina - Jima Jarmuscha. Bohaterowie „Tylko kochankowie przeżyją” to wampiry zmęczone setkami lat życia i zdegustowane tym, jak rozwinął się świat. Nie są jednak typowymi przedstawicielami swojego wymierającego gatunku: wprawdzie żywią się krwią i preferują mrok nocy, ale najważniejsza jest dla nich sztuka, literatura, muzyka – i trwająca od wieków miłość. To wyrafinowani smakosze życia, wytworni dandysi zatopieni w XXI wieku, wciąż pamiętający jednak intensywność romantyzmu.

pokaz: 27 stycznia (niedziela) - 18:00

„The Florida Project” (2017), reż. Sean Baker
Pełna niesamowitej energii, chwytająca za serce, zabawna i wzruszająca historia sześcioletniej rozrabiaki Moonee i jej zbuntowanej matki Halley, próbujących ułożyć sobie życie w tanim motelu na obrzeżach najszczęśliwszego miejsca na świecie – Disneylandu. Okrzyknięty przez krytykę najpiękniejszym filmem roku i uwielbiany przez widzów.

pokaz: 26 stycznia (sobota) - 14:15

Przebaczenie krwi, reż. Joshua Marston

"Przebaczenie krwi" (2011), reż. Joshua Marston
Film Joshuy Marstona, twórcy słynnego „Maria łaski pełna”. Nik i Rudina są rodzeństwem. On ma siedemnaście lat i jest w ostatniej klasie liceum, chce po szkole otworzyć kafejkę internetową. Ona, choć o dwa lata młodsza, już myśli o studiach. Jednak świat nastolatków już wkrótce się zawali, a to wszystko przez staroświeckie prawo, które może doprowadzić do śmierci Nika.

pokaz: 27 stycznia (niedziela) - 14:15


„Złe wychowanie. Cameron Post.” (2017), reż. Desiree Akhavan
Adaptacja jednej z najgłośniejszych powieści młodzieżowych ostatnich lat. Opowieść toczy się w latach 90. w Montanie i koncentruje się wokół losów tytułowej bohaterki, Cameron Post, nastolatki, która odkrywa własny homoseksualizm.

Kiedy chłopak nakrywa Cameron w niedwuznacznej sytuacji z przyjaciółką, zostaje ona wysłana na specjalny obóz, gdzie ma przejść tzw. „terapię konwersyjną” i nauczyć się „właściwych ról płciowych”. W obozie Cameron poznaje nowych przyjaciół, młodą lesbijkę przedstawiającą się jako Jane Fonda oraz geja znanego jako Czerwony Orzeł. Razem udowadniają światu, że młodość i radość życia nie dają się łatwo ujarzmić.

pokazy:
25 stycznia (piątek) - 20:40
26 stycznia (sobota) - 20:30
27 stycznia (niedziela) - 14:00
Cena biletu na każdy pokaz to 15 PLN. 
kino AMONDO
ul. Żurawia 20

00-515 Warszawa
informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Powrót Orfeusza - koncert pamięci Andrzeja Markowskiego w setną rocznicę urodzin w NFM /zapowiedź/

29 listopada o 19.00 Narodowe Forum Muzyki zaprasza na koncert NFM Filharmonii Wrocławskiej pod batutą maestra Jacka Kaspszyka, poświęcony p...

Popularne posty