niedziela, 17 lutego 2019

Idę do kina - subiektywny poradnik kinomana, 17-21 lutego 2019

"Idę do kina" kontynuuje stały, (na ogół) cotygodniowy cykl zawierający przegląd nowości filmowych. Ich wybór jest całkowicie subiektywny, ale daje jakieś rozeznanie :-) Zobaczcie, co dla Was (i dla siebie) wybrałam w tym tygodniu.

Zdjęcie zrobione przeze mnie podczas Millennium Docs Against Gravity Film Festival

Tym razem rozpocznę od absolutnych nowości, a mianowicie od pokazów przedpremierowych. Otóż 23 lutego (sobota) o godzinie 19.00 Kino Nowe Horyzonty zaprasza na przedpremierowy pokaz filmu Łukasza Grzegorzka "Córka trenera", po którym odbędzie się spotkanie z twórcami: aktorką Karoliną Bruchnicką i reżyserem.

kadr z filmu "Córka trenera"

Opis filmu:
"Maciej Kornet (Jacek Braciak) podróżuje po Polsce wraz z 17-letnią córką Wiktorią (Karolina Bruchnicka). Od wielu lat są tylko we dwoje, zawsze razem. Ona jest jego oczkiem w głowie, on - całym jej światem. Do czasu gdy dołącza do nich Igor (Bartłomiej Kowalski), dobrze zapowiadający się zawodnik, który zaczyna trenować pod okiem Macieja. Dzięki chłopakowi Wiktoria otworzy się na nowe doznania. Pierwszy papieros, pierwszy kieliszek alkoholu, pierwsza miłość. Wszyscy troje wyruszą w długą podróż rozklekotanym vanem, podczas której każdy będzie chciał osiągnąć swój cel. W Córce trenera najbardziej interesująca jest dla mnie cierpka miłość pomiędzy łagodną i optymistyczną córką, a rebeliancko nastawionym do świata tatą - mówił reżyser. Mój bohater jest buntownikiem szczególnym: naiwnym, anachronicznym dziwakiem. I za to go kocham najmocniej. Córka trenera to pełna dyskretnego humoru opowieść o dojrzewaniu i poszukiwaniu własnej tożsamości. Ojciec nastolatki marzy, by jego córka została mistrzynią Polski w tenisie, ona jednak robi wszystko, aby od sportu uciec. Pełen energii duet Jacek Braciak - Karolina Bruchnicka napędza cały film".

Ten sam film obejrzymy 3 marca w DCF-ie, w ramach Magla Filmowego, którego gościem będzie Jacek Braciak. 

Premiery

Zacznę od filmu "Ogród rodzinny. Przyjaciel" reż. Jana Hřebejka (koprodukcja czesko-polsko-słowacka).

Oficjalny opis filmu:
"Przyjaciel to pierwsza część trylogii Ogród rodzinny. Imponująco zrealizowana opowieść osadzona w realiach okupowanej przez nazistów Pragi. Trzy siostry: Vilma, Ela i Bedřiška mieszkają z dwójką dzieci. Ich mężowie zostali wywiezieni do obozów koncentracyjnych za działalność w ruchu oporu. Lekarz Jiří, przyjaciel męża Vilmy, wdzięczny kolegom z konspiracji, że go nie wydali w trakcie przesłuchań, pomaga samotnym kobietom przez całą wojnę. Z czasem między Vilmą i Jiřím budzi się uczucie. Tuż po zakończeniu wojny niespodziewanie wraca mąż Vilmy". (KNH)

Martyna Janas z Movieway ocenia: "Choć tematyka trudna, to opowiedziana jest w łatwym w odbiorze klimacie. Twórcy pozwalają widzowi poczuć się członkiem rodziny i z empatią śledzić jej losy".
Wtóruje jej Magdalena Czop, która twierdzi: "Nieco serialowa forma pozwala zbliżyć się z postaciami, a intrygujące zakończenie daje nadzieję na ciekawy rozwój wypadków".

Może więc warto dać filmowi szansę...

polski trailer filmu

Szczególnie, że tych nowości mamy niewiele :-) Polecam natomiast 

Wydarzenia specjalne


Po pierwsze przypominam, że 24 lutego o godz. 22.00 w Kinie Nowe Horyzonty odbędzie się Wieczór OSCARowy - transmisja gali. 

21 lutego (czwartek) jest szansa obejrzenia filmu "Lady Bird" w reż. Grety Gerwig, w ramach cyklu "Między słowami" w Kinie Nowe Horyzonty. 
Opis filmu:
"Christine „Lady Bird” McPherson (Saoirse Ronan) ze wszystkich swych młodzieńczych sił sprzeciwia się matce (Laurie Metcalf). Kobiecie silnej, wyrazistej o jasno sprecyzowanych poglądach, pracującej bez wytchnienia jako pielęgniarka po tym, jak jej mąż (Tracy Letts) stracił pracę. Jednak bunt tytułowej Lady Bird to tak naprawdę walka z samą sobą, bowiem niezależność nastolatki jest lustrzanym odbiciem charakteru matki.

"Lady Bird" to bezkompromisowy portret Ameryki początku lat dwutysięcznych. Nielukrowana wizja relacji międzyludzkich, które kształtują nas na resztę życia. Ten niezwykły film to reżyserski debiut aktorki Grety Gerwig, znanej z takich filmów jak Frances Haczy Plan Maggie". (KNH)

Gościem seansu będzie Beata Oleksy - psychoterapeutka psychoanalityczna Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej.

 trailer filmu

Natomiast Dolnośląskie Centrum Filmowe proponuje nowy cykl: "City Docs" - o problemach współczesnej cywilizacji. "Będziemy prezentować pełnometrażowe dokumenty, który w wiarygodny i pasjonujący sposób będą o tym opowiadać. I będziemy dyskutować, po każdym filmie, w gronie znawców tematu, będziemy drążyć sprawę, obalać mity i szukać rozwiązań" - czytamy na stronie DCF-u. Jako pierwszy zostanie zaprezentowany „Wielebny W.” w reż. Barbeta Schroedera, którego bohaterem jest "szanowany mnich z Birmy, znany jako Wielebny Wirathu, który od lat rozpowszechnia antymuzułmańską retorykę nienawiści i podżega do etnicznych czystek, co spotyka się z bierną reakcją rządzącej krajem junty wojskowej". 
Gośćmi będą: Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, Ziad Abou Saleh, Kamila Kamińska-Sztark, a spotkanie poprowadzi red. Małgorzata Waszkiewicz.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kto otrzyma Nos Chopina podczas Millennium Docs Against Gravity Film Festival?

 12 wspaniałych filmów dokumentalnych o ludziach całkowicie oddanych sztuce, która zmienia nie tylko ich życie, ale fascynuje i porusza takż...

Popularne posty