fot. Justyna Tomczak |
W związku z setną rocznicą urodzin (obchodzoną w maju), Sejm ogłosił rok 2019 rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. „To fascynująca postać. Kiedy ogłoszono Rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, wiedziałam, że mamy obowiązek przypomnieć, kim był i jak ważna jest jego twórczość” – mówi Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi i dyrektor artystyczny Festiwalu. Już dużo wcześniej zaprosiłam Adama Orzechowskiego do współpracy w tym sezonie. Adam Orzechowski kilka lat temu wyreżyserował u nas spektakl o łódzkich włókniarkach - „Tango Łódź”. Prapremiera odbyła się podczas Festiwalu, a w Plebiscycie Publiczności widzowie zdecydowali, że to Najlepszy Spektakl tamtej edycji. W tym roku chcieliśmy dalej zagłębiać się w historię Łodzi, ale postać Herlinga-Grudzińskiego przyniosła nową i bardzo silną inspirację – dodaje Pilawska.
Spektakl jest twórczą rekonstrukcją życia Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, wybitnego pisarza, autora m.in. „Innego świata”, więźnia Gułagu, kawalera Orderu Orła Białego. Jak mówi autor sztuki Radosław Paczocha: „Herling-Grudziński był świadkiem i ofiarą jednej z największych totalitarnych zbrodni minionego stulecia, pisarzem, dla którego sztuka musiała posiadać przede wszystkim istotny wymiar etyczny.”
fot. Kasia Chmura |
Tytuł sztuki Radosława Paczochy „Ferragosto” nawiązuje do obchodzonego 15 sierpnia włoskiego święta, które zbiega się z datą kilku obchodzonych tego dnia w Polsce – ze świętem Wniebowzięcia Matki Boskiej, z Dniem Wojska Polskiego i rocznicą Cudu nad Wisłą. To dla Włochów - podobnie jak dla nas - dzień wolny od pracy i kulminacja upałów; czas, który sam Herling-Grudziński opisywał jako psychologicznie nieznośny. „Ferragosto” pokazuje wojenne i powojenne losy pisarza.
Bohaterowie spektaklu pochodzą z książek Herlinga lub są jego bliskimi i rodziną. Zamknęliśmy pisarza w jego gabinecie. Na tym niewielkim obszarze pokazujemy widzom relacje z innymi ludźmi. W spektaklu przenikają się historia i życie prywatne – zapowiada Adam Orzechowski. To nie będzie laurka, to spektakl o myślącym i cierpiącym mężczyźnie, intelektualiście nie godzącym się na układy, trudnym, ale niezaprzeczalnie zdolnym i prawdziwym – dodaje reżyser.
W spektaklu zobaczymy: Przemysława Chojętę, Jarosława Dziedzica, Karolinę Krawczyńską, Dianę Krupę, Michała Lachetę, Karolinę Łukaszewicz, Paulinę Nadel, Angelikę Olszewską, Arkadiusza Wójcika, Magdalenę Zając-Zawadzką oraz Artura Zawadzkiego. Autorem scenografii i kostiumów jest Magdalena Gajewska, a muzykę do spektaklu skomponował Marcin Nenko.
Prapremiera „Ferragosto” objęta jest honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Prapremierze „Ferragosto” towarzyszyć będzie panel dyskusyjny, w którym udział wezmą badacze zajmujący się twórczością pisarza: dr Magdalena Śniedziewska, prof. dr hab. Józef Opalski, dr hab. prof. nadzw. Arkadiusz Morawiec oraz autor sztuki „Ferragosto” Radosław Paczocha. Spotkanie, które moderować będzie dr. hab Zdzisław Kudelski z KUL-u – redaktor dwudziestu trzech tomów prac Herlinga-Grudzińskiego i autor wielu książek mu poświęconych, odbędzie się w niedziele na Małej Scenie Teatru Powszechnego o godz. 15.00.
Wstęp na panel dyskusyjny: na podstawie biletów na festiwalowe spektakle lub na podstawie biletu za złotówkę.
Spektakl „Ferragosto” odbywa się w ramach 25. Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych współfinansowanego przez Miasto Łódź (dotacja celowa w wysokości 1 miliona złotych) oraz dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury (400 tysięcy złotych).
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz