piątek, 15 marca 2019

25. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych: prapremiera spektaklu „Ferragosto” - o Gustawie Herlingu-Grudzińskim

Przed nami kolejne wydarzenia w ramach 25. Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. W niedzielę 17 marca o godzinie 19.15 na Małej Scenie Teatr Powszechny w Łodzi zaprezentuje prapremierę „Ferragosto”. Sztuka Radosława Paczochy opowiada losy i przywołuje kluczowe myśli Gustawa Herlinga-Grudzińskiego – jednego z patronów roku 2019. Spektakl poprzedzony będzie o godzinie 15:00 panelem dyskusyjny poświęconym życiu i twórczości tego jednego z najważniejszych polskich pisarzy XX wieku. 

fot. Justyna Tomczak 

W związku z setną rocznicą urodzin (obchodzoną w maju), Sejm ogłosił rok 2019 rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. „To fascynująca postać. Kiedy ogłoszono Rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, wiedziałam, że mamy obowiązek przypomnieć, kim był i jak ważna jest jego twórczość” – mówi Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi i dyrektor artystyczny Festiwalu. Już dużo wcześniej zaprosiłam Adama Orzechowskiego do współpracy w tym sezonie. Adam Orzechowski kilka lat temu wyreżyserował u nas spektakl o łódzkich włókniarkach - „Tango Łódź”. Prapremiera odbyła się podczas Festiwalu, a w Plebiscycie Publiczności widzowie zdecydowali, że to Najlepszy Spektakl tamtej edycji. W tym roku chcieliśmy dalej zagłębiać się w historię Łodzi, ale postać Herlinga-Grudzińskiego przyniosła nową i bardzo silną inspirację – dodaje Pilawska.

Spektakl jest twórczą rekonstrukcją życia Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, wybitnego pisarza, autora m.in. „Innego świata”, więźnia Gułagu, kawalera Orderu Orła Białego. Jak mówi autor sztuki Radosław Paczocha: „Herling-Grudziński był świadkiem i ofiarą jednej z największych totalitarnych zbrodni minionego stulecia, pisarzem, dla którego sztuka musiała posiadać przede wszystkim istotny wymiar etyczny.”

fot. Kasia Chmura

Tytuł sztuki Radosława Paczochy „Ferragosto” nawiązuje do obchodzonego 15 sierpnia włoskiego święta, które zbiega się z datą kilku obchodzonych tego dnia w Polsce – ze świętem Wniebowzięcia Matki Boskiej, z Dniem Wojska Polskiego i rocznicą Cudu nad Wisłą. To dla Włochów - podobnie jak dla nas - dzień wolny od pracy i kulminacja upałów; czas, który sam Herling-Grudziński opisywał jako psychologicznie nieznośny. „Ferragosto” pokazuje wojenne i powojenne losy pisarza.

Bohaterowie spektaklu pochodzą z książek Herlinga lub są jego bliskimi i rodziną. Zamknęliśmy pisarza w jego gabinecie. Na tym niewielkim obszarze pokazujemy widzom relacje z innymi ludźmi. W spektaklu przenikają się historia i życie prywatne – zapowiada Adam Orzechowski. To nie będzie laurka, to spektakl o myślącym i cierpiącym mężczyźnie, intelektualiście nie godzącym się na układy, trudnym, ale niezaprzeczalnie zdolnym i prawdziwym – dodaje reżyser.

W spektaklu zobaczymy: Przemysława Chojętę, Jarosława Dziedzica, Karolinę Krawczyńską, Dianę Krupę, Michała Lachetę, Karolinę Łukaszewicz, Paulinę Nadel, Angelikę Olszewską, Arkadiusza Wójcika, Magdalenę Zając-Zawadzką oraz Artura Zawadzkiego. Autorem scenografii i kostiumów jest Magdalena Gajewska, a muzykę do spektaklu skomponował Marcin Nenko.
Prapremiera „Ferragosto” objęta jest honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prapremierze „Ferragosto” towarzyszyć będzie panel dyskusyjny, w którym udział wezmą badacze zajmujący się twórczością pisarza: dr Magdalena Śniedziewska, prof. dr hab. Józef Opalski, dr hab. prof. nadzw. Arkadiusz Morawiec oraz autor sztuki „Ferragosto” Radosław Paczocha. Spotkanie, które moderować będzie dr. hab Zdzisław Kudelski z KUL-u – redaktor dwudziestu trzech tomów prac Herlinga-Grudzińskiego i autor wielu książek mu poświęconych, odbędzie się w niedziele na Małej Scenie Teatru Powszechnego o godz. 15.00. 

Wstęp na panel dyskusyjny: na podstawie biletów na festiwalowe spektakle lub na podstawie biletu za złotówkę.

Spektakl „Ferragosto” odbywa się w ramach 25. Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych współfinansowanego przez Miasto Łódź (dotacja celowa w wysokości 1 miliona złotych) oraz dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury (400 tysięcy złotych).

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ogłaszamy program sezonu artystycznego 2024/2025 w Narodowym Forum Muzyki

Jubileuszowy, dziesiąty sezon artystyczny Narodowego Forum Muzyki dzięki spotkaniom z najpiękniejszą muzyką obfitować będzie w niezwykłe chw...

Popularne posty