opactwo cystersów we Francji, kadr filmu |
Od niemal tysiąca lat odmawia się tu modlitwy, studiuje i pracuje według surowych reguł. To, co narodziło się w ustronnym miejscu, stało się europejskim ogniskiem wiary i władzy. Zakon Cystersów. Klasztory to świadectwa wiedzy i duchowości cysterskiej wspólnoty. Kultura i architektura zakonu fascynują aż do dziś.
Od prawie 1000 lat mnisi cysterscy żyją według reguły św. Benedykta - pokornie, pracowicie i w całości poświęcając się Bogu. Kamiennymi świadkami ich epoki są majestatyczne klasztory. Monumentalne, surowe, rozplanowane. W krużgankach przy kościołach także dziś czuć ducha zakonu. W średniowieczu przechadzali się tędy mnisi, z których wielu uznawano za charyzmatycznych mędrców.
Stworzyli oni reguły, wartości i innowacje, które po dziś dzień kształtują naszą cywilizację. Ich klasztory były centrami duchowości. W średniowieczu rozprzestrzeniły się po całej Europie. Tylko nieliczne klasztory cystersów przetrwały w całości do dzisiaj. To arcydzieła budowlane najbardziej wpływowego zakonu okresu średniowiecza.
Ludziom średniowiecza cystersi przedstawili przede wszystkim nowe podejście do religii i życia religijnego. To było najistotniejsze. Jednak mnisi wprowadzili też nową formę gospodarki, aktywną i dynamiczną, która opierała się na uprawie roli. Dzięki nadwyżkom prowadzili też handel w wielkim stylu. Kooperowali z różnymi warstwami społecznymi, głównie z arystokracją i szlachtą ze swojego regionu. Umożliwiało to aktywną wymianę towarów między regionami w Europie.
A wszystko zaczęło się dość niepozornie. Być może to sitowie nazywane "cistel", w XI wieku nadało nazwę ruchowi reformatorskiemu: cystersi. W odludnym miejscu, z dala od miast i szlaków handlowych, gdzie rosła ta roślina, osiedlili się nowi mnisi. Opuścili pagórkowate i urodzajne tereny, zasiedlając bagniste równiny o zasobnych w wodę glebach. Z dala od świata rozpoczęli pracę nad kościelną reformą.
"Zalążek" położony był w Burgundii, niedaleko Dijon we Francji…
Reżyseria : Elke Werry, Niemcy, 2018
Dostępny od 06/04/2019 do 07/05/2019 TUTAJ
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz