poniedziałek, 20 maja 2019

Wyjątkowo zimny maj: Dokument muzyczny w Iluzjonie

„Wyjątkowo zimny maj…” – śpiewał Maanam w 1991 roku.  W warszawskim kinie Iluzjon cofniemy się jednak w czasie jeszcze bardziej i przypomnimy jedne z najsłynniejszych i najbardziej emocjonujących dokumentów muzycznych lat 60. i 80.


Podczas cyklu trzech spotkań zostaną pokazane obrazy, które na trwałe zapisały się na kartach muzycznej i filmowej historii, będąc świadectwem ówczesnych czasów i trendów. Ekscytujące i inspirujące, przyciągają uwagę zarówno najbardziej zagorzałych fanów muzyki, jak i wielbicieli dobrego kina.

Punktem wyjścia majowego przeglądu będzie pokaz wybitnych Muzykantów Kazimierza Karabasza z 1960 roku – tytułu nagrodzonego na Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Wenecji. Wraz z kamerą reżyser przenosimy się na próbę orkiestry dętej warszawskich tramwajarzy i dzięki wnikliwej obserwacji autora zyskamy niepowtarzalną możliwość przyjrzenia się fascynującemu procesowi twórczemu. Stajemy się uczestnikami podróży przez świat muzycznych niuansów, w którym nawet najdelikatniejsze tony i drgnienia zyskują wyjątkowe znaczenie i składają się w wybitne dzieło orkiestrowe. Mikrofon rejestruje wszystkie tony strojonych instrumentów i karcące uwagi dyrygenta, kamera zaś przygląda się uważnie ruchom palców i wysiłkowi dmących w trąby muzyków.

W Czuję się świetnie Waldemara Szarka wrócimy do klimatu gorącego lata roku 1983 i wraz z Maanamem, jedną z najpopularniejszych polskich grup rockowych, udamy się w tournée po kraju. Opowieści charyzmatycznej Kory i lidera zespołu, Marka Jackowskiego przeplatają się z najciekawszymi obrazami trasy koncertowej – bójką na widowni podczas jednego z koncertów, warszawską konferencją prasową czy lekcją języka polskiego, na której analizowane są teksty artystki.

Z kamerą zajrzymy także za kulisy łódzkiego festiwalu Rockowisko’81. Maanam, TSA, Deuter, Brygada Kryzys, Republika, Krzak – czyli Koncert Michała Tarkowskiego, to dokumentalny zapis występów scenicznych i żywiołowych reakcji publiczności w teledyskowej formie.

Fala Piotra Łazarkiewicza to z kolei pełnometrażowy, uzupełniony o fragmenty wycięte przez cenzurę, zapis przebiegu legendarnego festiwalu w Jarocinie z 1985 roku. Poznajemy dwa zupełnie różne punkty widzenia – biorącą udział w festiwalu zbuntowaną młodzież reżyser konfrontuje z ówczesnymi władzami miasta oraz przedstawicielami organizacji społecznych.

Program cyklu:


24.05 | g. 18:00 | Koncert, reż. Michał Tarkowski, Polska 1982

25.05 | g. 20:00 | Fala, reż. Piotr Łazarkiewicz, Polska1986

31.05 | g. 20:00 | Czuję się świetnie, reż. Waldemar Szarek, Polska 1983 | Muzykanci, reż. Kazimierz Karabasz, Polska 1960

Adres:

Kino Iluzjon | ul. Narbutta 50A | Warszawa

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 1.12.2024

 W nadchodzący weekend Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na wykłady w ramach cyklu „Kurs historii sztuki” oraz w cyklu „Jakie to ameryka...

Popularne posty