środa, 19 czerwca 2019

Rozpoczyna się organowe lato na Ostrowie Tumskim. Patronem Johannes Brahms

Nietypowe połączenia instrumentalne i niecodzienni goście, odświeżona formuła, a także nowy patron – poznaliśmy program XXVI Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa Non Sola Scripta. Organizowana przez Strefę Kultury Wrocław impreza rozpocznie się 7 lipca i gościć będzie w Kościele Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim co niedzielę przez całe lato.




Non Sola Scripta to seria koncertów o wyjątkowej formule programowej: wrocławski festiwal to jedyne wydarzenie organowe w kraju, którego założeniem jest łączenie organowej klasyki z muzyką improwizowaną, także w wykonaniu wirtuozów innych instrumentów i wokalistów. W tym roku festiwal Non Sola Scripta wchodzi w drugie ćwierćwiecze istnienia

26. edycja letniego muzycznego święta przyniesie sporo nowości i odświeżoną formułę. – Na przestrzeni 25 edycji festiwal wciąż się zmieniał i ewoluował – opowiada dyrektor artystyczny wydarzenia, prof. dr hab. Andrzej Chorosiński. – Powstał jako Wrocławskie Lato Organowe, by przed kilkunastu laty wzbogacić się o element improwizacji. Dwudziesta szósta edycja festiwalu wprowadza nową wartość: obok dotychczasowego elementu improwizacji pojawia się też kameralistyka – wyjaśnia Chorosiński.

Andrzej Chorosiński, fot. materiały organizatorów

Tegoroczna odsłona festiwalu Non Sola Scripta jest też pierwszą, która odbywać się będzie pod patronatem Johannesa Brahmsa – w ten sposób obok wielu wydarzeń wokalnych czy instrumentalnych honorujących Brahmsa, wrocławskie wydarzenie stanie się jedynym w Polsce i Europie festiwalem muzyki organowej i kameralnej imienia tego wielkiego twórcy. Wybór tego właśnie kompozytora na patrona Non Sola Scripta nie jest przypadkowy – to muzyk, w którego życiorysie Wrocław zajmuje poczesne miejsce. Brahms, w stolicy Dolnego Śląska bywał i koncertował wielokrotnie, a w 1879 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego.

Andrzej Gębski, fot. materiały organizatorów

Skomponowana z tej okazji „Uwertura akademicka”, której prawykonanie miało miejsce w Auli Leopoldina, w transkrypcji na organy zainauguruje tegoroczny festiwal – mówi profesor Chorosiński. Muzyka Johannesa Brahmsa, którego „muzyczny testament” stanowi cykl chorałów organowych, będzie wszechobecna w koncertach przyszłorocznej i przyszłych edycji festiwalu.


Gwiazdy na Ostrowie Tumskim

Konstanty Andrzej Kulka, fot. materiały organizatorów

Koncert otwarcia 26. edycji Non Sola Scripta odbędzie się w niedzielę, 7 lipca, o godzinie 19:00. Zagra na nim dyrektor artystyczny festiwalu – Andrzej Chorosiński, wybitny organista, który występował w tak renomowanych miejscach jak Katedra Notre Dame w Paryżu, Aula im. Pawła VI w Watykanie czy Katedra Św. Patryka w Nowym Jorku. Dołączą do niego międzynarodowo nagradzany skrzypek Konstanty Andrzej Kulka, wchodzący w skład unikatowej w skali Europy grupy solistów i kameralistów Camerata Vistula skrzypek Andrzej Gębski i wiolonczelista Andrzej Wróbel oraz Igor Cecocho, trębacz związany z Wratislavia Trumpet Consort. Gościem specjalnym pierwszego koncertu, a jednocześnie członkiem komitetu honorowego festiwalu, będzie prof. dr hab. Adam Jezierski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

Igor Cecocho, fot. materiały organizatorów

W tegorocznym programie nie zabraknie gości z całej Europy – we Wrocławiu pojawią się m.in. włoscy organiści Olimpio Medori i Giampaolo di Rosa i Szwajcar Giulio Mercati. Na Ostrowie Tumskim w ekscytujących zaimprowizowanych zespołach pojawią się też muzycy, których działalność nie kojarzy się z muzyką klasyczną: z towarzyszeniem organów zaśpiewa gwiazda polskiej estrady Halina Frąckowiak, usłyszeć będzie można też pianistę Włodka Pawlika, pierwszego polskiego jazzmana uhonorowanego nagrodą Grammy.

Organowe wieczory w Kościele Świętego Krzyża


Koncerty Non Sola Scripta odbywają się w przepięknych wnętrzach gotyckiej Kolegiaty Świętego Krzyża i św. Bartłomieja, leżącej na Ostrowie Tumskim w bezpośrednim sąsiedztwie pozostałości dawnego zamku Piastów Śląskich. To budowla nietypowa, bo tak naprawdę składająca się z dwóch bliźniaczych świątyń umieszczonych na niezależnych poziomach monumentalnej konstrukcji: dolnego kościoła św. Bartłomieja i górnego Świętego Krzyża. Na zachodniej emporze Kościoła Świętego Krzyża znajdują się 10-głosowe organy, zbudowane w 2002 roku przez Remigiusza Cynara z Wrocławia na podstawie zabytkowego instrumentu Franza Luxa z Lądka Zdroju, zalane w czasie powodzi 1997 roku. Ponieważ w kościele nie ma chóru organowego, instrument został nietypowo umieszczony na poziomie posadzki kościoła. Koncerty Non Sola Scripta są wyjątkową okazją do odwiedzenia świątyni – na co dzień jest ona niedostępna dla zwiedzających.

Kościół Świętego Krzyża fot. Marcin Jędrzejczak 


Bilety (15-50 zł) oraz karnety dostępne będą od 24 czerwca na stronie strefakultury.pl, w kasie Imaprtu (ul. Mazowiecka 17) oraz Barbarze (ul. Świdnicka 8B), a także na platformie eventim.pl i w stacjonarnych punkach sprzedaży Empik, Media Markt i Saturn. Więcej informacji na temat rozpoczynającej się edycji znajduje się na stronie: strefakultury.pl/NonSolaScripta.

PROGRAM

7.07
Andrzej Chorosiński - organy
Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce
Camerata Vistula:
- Andrzej Gębski - skrzypce
- Andrzej Wróbel - wiolonczela
Wratislavia Trompet Consort:
- Igor Cecocho - trąbka

GOŚĆ SPECJALNY:
JM Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. dr hab. Adam Jezierski

14.07
Olimpio Medori (Włochy/Italy) - organy
Agnieszka i Witold Kozakowscy - duet gitarowy

21.07
Aneta i Łukasz Romankowie - duet organowy

28.07
Leszek Gorecki - organy
Halina Frąckowiak - śpiew
Michał Chorosiński - recytacje

4.08
Henryk Botor - organy
Klaudiusz Baran - akordeon

11.08
Giulio Mercati (Szwajcaria) - organy
Lidia Batsterretxea (Hiszpania) -    sopran

18.08
Paweł Wróbel - organy
Barbara Malcolm - skrzypce

25.08
Giampaolo di Rosa (Włochy) - organy
Włodek Pawlik - fortepian

01.09
Bartosz Jakubczak - organy
Paweł Gusnar - saksofon
Studenckie Koło Artystyczno-Naukowe Wokalnej Muzyki Dawnej – Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu (dyr. Agnieszka Franków-Żelazny)

Soliści/soloists:
- Sylwia Kapela - sopran/soprano
- Agata Ranz - alt/alto
- ks. Zdzisław Madej - tenor/Tenor
- Paweł Jan Frasz - bas/Bass

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 4-5.05.2024

 Podczas długiego majowego weekendu (1–5 maja 2024) wszystkie Oddziały Muzeum Narodowego we Wrocławiu są otwarte dla zwiedzających. Natomias...

Popularne posty