Wydarzenie odbędzie się w Centrum Edukacji Historycznej w budynku PAST-y przy ul. Zielnej 39 w Warszawie (IV piętro).
W bieżącym roku mija 75. rocznica śmierci młodego, obiecująco zapowiadającego się poety Polski Walczącej, który zginął czwartego dnia powstania warszawskiego w Pałacu Blanka przy ul. Senatorskiej. W tym szczególnym dniu – 4 sierpnia – pragniemy przypomnieć sylwetkę i dorobek literacki Baczyńskiego – jednego z największych, jak mówili o nim już jemu współcześni (m.in. Jerzy Zagórski), rodzimych poetów. Wśród zaproszonych gości znaleźli się:
Wiesław Budzyński – najwybitniejszy biograf K.K. Baczyńskiego, autor licznych książek mu poświęconych, m.in. wielokrotnie wznawianej „Miłości i śmierci Krzysztofa Kamila”; od wielu lat zaangażowany w utrwalanie dorobku literackiego i upamiętnianie miejsc związanych z życiem poety;
Witold Sławski ps. „Sławek” – żołnierz Kedywu KG AK (kompania „Pegaz”); od lata 1944 r. w 3. kompanii batalionu „Parasol”; wraz z Baczyńskim był w grupie powstańców, których wybuch powstania zastał w rejonie pl. Teatralnego – walczył w ratuszu i Pałacu Blanka;
Maria Wiśniewska ps. „Malina” – harcerka „Szarych Szeregów”, przed wybuchem powstania łączniczka zastępcy dowódcy III plutonu 3. kompanii w batalionie „Parasol” – Baczyński ww. stanowisko objął w lipcu 1944 r.;
Daniela Ogińska ps. „Pszczoła” – harcerka „Szarych Szeregów”, w konspiracji od 1942 r., uczestniczka powstania warszawskiego; po wojnie związana ze środowiskiem „Zośkowców”;
Jerzy Oględzki ps. „Jur” – harcerz „Szarych Szeregów”, w powstaniu w batalionie „Gozdawa”; walczył na Starym Mieście w rejonie ul. Senatorskiej (zgrupowanie „Kuba”-„Sosna”).
W części poświęconej twórczości K.K. Baczyńskiego z interpretacją wierszy poety wystąpi Maciej Gąsiorek, aktor warszawskiego Teatru Rampa.
Podczas spotkania wspólnie z naszymi gośćmi poszukamy odpowiedzi na następujące pytania: kim tak naprawdę był Baczyński – (bardziej) żołnierzem czy (bardziej) poetą? Za kogo uważał siebie, a za kogo uważali go inni? Czy rzeczywiście zamienił pióro na karabin, jak mawiali niektórzy? Jak jest postrzegany współcześnie? Jak powinniśmy odczytywać jego spuściznę?
O godz. 21.00 zapraszamy ponadto do wspólnej modlitwy i zapalenia znicza w miejscu pierwotnego pochówku Baczyńskiego – na tyłach byłego Ratusza przy ul. Senatorskiej 16 (przy upamiętniającym je kamieniu).
Patronat honorowy nad projektem objął Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Związek Powstańców Warszawskich, Związek Literatów Polskich oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich. Patronami medialnymi zostali: TVP Historia, „Warszawska Gazeta”, Historykon.pl, blogpress.pl oraz Historia.org.pl. Partnerem wydarzenia jest Fundacja im. Janusza Kurtyki.
Wstęp wolny.
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz