Za nami 9 wypełnionych seansami, spotkaniami i warsztatami festiwalowych dni. Szóstą edycję Kina Dzieci zakończył seans kina niemego z muzyką na żywo. Wczoraj poznaliśmy także tegorocznych zwycięzców nagrody Kwiatu Paproci we wszystkich kategoriach. Najlepszym filmem w plebiscycie publiczności 23 festiwalowych kin okazała się animacja „Szybcy i śnieżni” w reż. Benoît Godbout.
Jury dziennikarzy w składzie: Aleksandra Lubańska-Czubak, Justyna Suchecka, Łukasz Maciejewski nagrodę Kwiatu Paproci, przyznało koprodukcji łotewsko-polskiej w reżyserii Edmundsa Jansonsa - „Jakub, Mimmi i gadające psy” (tyt. oryg. „Mimmi un runājošie suņi”). W uzasadnieniu czytamy: „za empatyczne, wrażliwe i atrakcyjne artystycznie ukazanie historii, która zaskakuje oryginalnością a zarazem porusza ważne współczesne problemy kulturowe i cywilizacyjne świata dzieci i dorosłych”. Wyróżnienie od dziennikarzy „za znalezienie nieszablonowego sposobu na ukazanie skomplikowanych relacji rodzinnych oraz rodzącej się przyjaźni i problemu samotności w urzekającej letniej scenerii”, otrzymał film „Niezwykłe lato z Tess” (tyt. oryg. „Mijn bijzonder rare week met Tess”) w reżyserii Stevena Wouterlooda.
Zofia Stanecka, Konrad Dworakowski i Mariusz Palej, czyli tegoroczne Jury twórców, Kwiatem Paproci nagrodziło „Niezwykłe lato z Tess” - „za bogactwo świata przedstawionego, głębię w ujęciu sylwetek wszystkich bohaterów i uznanie nieoczywistej perspektywy Sama i Tess”, czytamy w uzasadnieniu. Wyróżnienie od Jury twórców otrzymał film „Cały świat Romy” (tyt. oryg. „Kapsalon Romy”), w reż. Mischy Kamp – „za wrażliwość i głębię w ujęciu trudnego tematu oraz za wiarę twórców w empatię i inteligencję młodego odbiorcy”.
Ten film doceniło także Jury ECFA (European Children’s Film Association) w składzie: Elisa Giovannelli, Joanna Żak, Gert Hermans, przyznając nagrodę Kwiatu Paproci Stowarzyszenia Europejskich Twórców Filmów dla Dzieci. W uzasadnieniu podkreślało znaczenie obrazu w kontekście prezentacji różnych pokoleń i środowisk społecznych. Doceniono zarówno niezwykłą formę filmu, którą stworzyła reżyserka, grę aktorską oraz wartość samej historii o radzeniu sobie z najtrudniejszymi wyzwaniami w życiu, odchodzeniem i stratą.
Wyróżnienie ECFA trzymała wspomniana już łotewsko-polska animacja „Jakub, Mimmi i gadające psy” w reż. Edmundsa Jansonsa. Jury doceniło historię za obraz mocy głównego bohatera, który staje do walki o swoje marzenia i przyszłość. Jak czytamy w uzasadnieniu: „obecnie nie ma bardziej aktualnego tematu. W czasie, w którym na całym świecie dzieci jednoczą się, film ten wzywa nas do wzmocnienia ich głosu tak, aby został usłyszany”.
Jury Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych swoją nagrodę przyznało norweskiej animacji „Solan i Ludwik – Misja Księżyc” (tyt. oryg. „Månelyst i Flåklypa”), w reżyserii uznanego już na świecie reżysera animacji Rasmusa A. Sivertsena. Jury pod przewodnictwem Bolesława Drochomireckiego doceniło film za: „niezwykłą historię znanych już nam bohaterów, pokazującą w przystępny i niepozbawiony humoru sposób, że nie wszystko co już zaplanowaliśmy udaje się zrealizować. Warto być wytrwałym do końca. Jest to zarazem bardzo ciekawa, niepowtarzalna animacja poklatkowa”. Film otrzymał także rekomendację do rozpowszechniania animacji w Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Jury SKSiL przyznało dwa wyróżnienia, pierwsze „Słynnemu najazdowi niedźwiedzi na Sycylię” (tyt. oryg. „La Fameuse Invasion des ours en Sicile") w reż. Lorenzo Mattottiego. Drugie wyróżnienie przypadło animacji „Szybcy i śnieżni” (tyt. oryg. „Racetime"), reż. Benoît Godbout.
W tym roku Jury konkursu filmowych odkryć najlepszy film wybrało w składzie: Magda Hueckel, Marta Pajek, Anna Serdiukow. Jury podkreśliło, iż „wszystkie trzy (nagrodzone red.) filmy przełamują konwencje, poszukują nowych form (opowieści, języka wizualnego, tematu)”. Nagroda Kwiatu Paproci powędrowała do twórców „Marony – psiej opowieści” (tyt ory. „L’extraordinaire voyage de Marona") w reż. Anki Damian. Jury doceniło „przełamujący konwencje, spektakularny i różnorodny język wizualny, który pozwala wejść w skórę psa. Poczucie humoru dodaje lekkości tej wzruszającej historii”. Wyróżnienie „za dotknięcie tabu i poruszenie delikatnej oraz ważnej tematyki dojrzewania. Film o etapie, przez który wszyscy przechodzimy ale o tym zapominamy, jest dotkliwy a zostaje z nami na całe życie” otrzymał film „Daniel” (tyt. oryg. „Daniel fait face") w reżyserii Marine Atlan. Drugim wyróżnionym filmem został dokument „Dzieci ze Snow Land” (tyt. oryg. „Children of the Snow Land") w reżyserii Zara Balfour i Marcusa Stephensona - „Ta opowieść udowadnia, jak wielką siłę oddziaływania może mieć dokument. Pokazuje trudną emocjonalnie i fizycznie podróż, dzięki której możemy poczuć to, co bohaterowie. Przybliża nepalską kulturę, rozbudza ciekawość i uruchamia w nas gotowość do podróży w każdej formie” – czytamy w uzasadnieniu.
Przygoda z filmami Kina Dzieci nie kończy się wraz z końcem festiwalu. Jeszcze w październiku w dystrybucji Kina Dzieci zobaczymy pokazywaną na festiwalu animację „Gordon i Paddy”. Jest to ekranizacja znanych w Polsce szwedzkich kryminałów dla dzieci autorstwa Ulfa Nilssona i Gitty Spees. W styczniu 2020 do kin trafi zwycięzca plebiscytu publiczności, film „Szybcy i śnieżni” oraz „Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię”. Te mądre filmy dla młodego widza z pewnością umilą nam odliczanie do kolejnej, siódmej już edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci w 2020 roku.
Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci jest Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.
informacja prasowa
Tytuł bloga powstał z inspiracji prozą Brunona Schulza, w której wielokrotnie, w różnych kontekstach, pada to tajemniczo brzmiące słowo, znaczące o wiele więcej niż „składniki”, bo mające rangę metafory, symbolu… Kulturalne Ingrediencje nie jest blogiem monotematycznym, np. książkowym czy filmowym. Łączę w nim wszystkie moje pasje w jedną całość. Znajdują się tu teksty dotyczące literatury, filmu, muzyki i sztuk plastycznych. Ponadto rozmowy z artystami i własne zapiski.To także moje archiwum.
poniedziałek, 30 września 2019
Nagrody 6. MFF Kino Dzieci rozdane!
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Mariusz Mikołajek o sztuce jako o zastępczym obszarze łaski /wywiad/
Ubecja "aresztowała" jego prace dyplomowe, a tworzenie w trudnych czasach stanu wojennego stało się drogą do wiary. Swoje projekty...
Popularne posty
-
Był najchętniej cytowanym współczesnym poetą. A wers "Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą" znają chyba wszyscy. Kiedy 1...
-
Anioły na obrazach dawnych malarzy są piękne, dlatego często zapominamy, że są niematerialne i że ich piękno ma charakter duchowy. Sztuka pr...
-
Swoją przygodę z radiową twórczością Patrycji Gruszyńskiej-Ruman rozpoczęłam od reportażu poświęconego Emilowi Barchańskiemu, który zginął 3...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz