środa, 22 stycznia 2020

O poszukiwaniu siebie w płynącym świecie. Hockney i Fujikawa w OP ENHEIM

Najbardziej wpływowy brytyjski artysta XX wieku i obiecująca młoda rzeźbiarka spotkają się w przestrzeni OP ENHEIM. Już 31 stycznia o godz. 18:00 odbędzie się wernisaż otwarty dla publiczności. Zobaczymy cykl prac Davida Hockneya Six Fairy Tales from the Brothers Grimm oraz baśniowe, rzeźbiarskie realizacje Asany Fujikawy.



David Hockney jest uważany za jednego z najważniejszych i najbardziej wpływowych brytyjskich artystów XX wieku. Znany jest z charakterystycznego, konsekwentnego stylu, który stał się nie tylko jego wizytówką, ale również obrazem przemijającego świata lat 60. XX w, Już 31 stycznia o godz. 18:00 akwaforty Davida Hockneya z serii Six Fairy Tales from the Brothers Grimm z 1969 roku spotkają się z baśniowo-mitologicznymi, delikatnymi rzeźbami młodej japońskiej artystki, Asany Fujikawy.

David Hockney, Six Fairy Tales from Brothers Grimm, fot. Enric Duch

Pierwsza odsłona wystawy pt. Postacie płynącego świata miała miejsce w berlińskim Georg Kolbe Museum, a jej kuratorką była dr Matildę Felix. Tytuł wystawy odnosi się do tradycyjnych japońskich ilustracji ukiyo-e - obrazów ulotnego świata, których tematami były sceny z życia codziennego.
Nawiązują do języka baśni i mitów, przy użyciu klasycznych technik, Asana Fujikawa i David Hockney tworzą prace o niewielkich formatach, które są jednak aktualne i bezpośrednie. Przepływający świat kondensuje się w tych obrazach w postaci bezstronnie przedstawionej refleksji na temat tego, co czyni nas faktycznie ludźmi.

Asana Fujikawa, foto Stephan Vavra 

Kuratorka wystawy, Matilda Felix zabiera nas w magiczną podróż, w której łączy dwa fascynujące, artystyczne światy. - mówi Kama Wróbel, dyrektor programowa OP ENHEIM - Mniej znane prace Davida Hockneya z cyklu “Six Fairy Tales from the Brothers Grimm” można rozpatrywać jako przedmiot rozważań na temat własnej tożsamości czy poszukiwanie swojego miejsca na świecie. Baśniowe historie są tu niejednoznaczne, na swój sposób pociągające, ale i budzące niepokój.

Wystawę pod nazwą Asana Fujikawa & David Hockney. Postacie płynącego świata, kuratorowaną przez Matildę Felix, zobaczymy we wrocławskim OP ENHEIM od 1.02.2020 do 30.04.2020. Wernisaż odbędzie się 31 stycznia o godz. 18:00. Wstęp wolny.



Open heim, czyli dom otwarty... dla kultury


Kamienica na pl. Solnym, mieszcząca galerię, fot. ze strony OP PENHEIM

 

W niepowtarzalnej barokowej kamienicy przy placu Solnym we Wrocławiu została powołana do życia Fundacja OP ENHEIM. Po gruntownej, trwającej blisko pięć lat renowacji, w czerwcu 2018 roku Dom Oppenheimów oficjalnie otworzył swoje drzwi dla odwiedzających i partnerów, a w dniach 19-20 października 2018 r. została zainaugurowana działalność programowa Fundacji.

OP ENHEIM to nowa przestrzeń dla kultury we Wrocławiu, która obejmuje galerię sztuki na pierwszym piętrze historycznej kamienicy oraz przepiękne poddasze z tarasem i widokiem na dachy budynków Starego Miasta. To tu, w kameralnym Salonie Herz, odbywają się spotkania kulturalne, warsztaty oraz koncerty, m.in. muzyki eksperymentalnej. Fundacja stawia sobie za cel wspieranie sztuki współczesnej poprzez rozwój sieci współpracy z instytucjami we Wrocławiu, Berlinie i w innych krajach europejskich. Program artystyczny OP ENHEIM zainaugurowany został w październiku wystawą będącą wynikiem współpracy jednej z najbardziej utytułowanych polskich kuratorek sztuki, Andy Rottenberg, oraz znakomitego rzeźbiarza i twórcy instalacji, Mirosława Bałki.

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 22-24.11.2024

Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza w nadchodzący weekend na dwa wykłady – dra Dariusz Galewskiego o sztuce bizantyjskiej (w ramach cyklu ...

Popularne posty