czwartek, 20 lutego 2020

Andrzej Wajda Inspiracje – Zainspirowani Wajdą, czyli 94. URODZINY ANDRZEJA WAJDY

9 marca (poniedziałek), godz. 18.00 Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej, Wydawnictwo Multiart oraz Kino Atlantic zapraszają na urodzinowy wieczór Andrzeja Wajdy z udziałem m.in. Olgierda Łukaszewicza, Wojciecha Pszoniaka i Marka Brodzkiego.





Spotkanie poprowadzą: Antoni Rodowicz i Artur Wolski.


W programie:

18:00 – przywitanie widzów
18:05 – pokaz filmu dokumentalnego w reż. Andrzeja Wajdy pt „Moje inspiracje”
19:10 – prezentacja projektu WAJDA ART, w tym albumów Andrzeja Wajdy
19:25 – 20:25 - rozmowa z zaproszonymi gośćmi
20:30 – wspólne zdjęcie

Sprzedaż albumów w atrakcyjnej (wydawniczej) cenie 80 PLN/egz.

Aby wziąć udział w wydarzeniu 9 marca należy wypełnić formularz do 6 marca, każde zgłoszenie zostanie przez nas potwierdzone najpóźniej do 7 marca

- nauczyciele, dyrektorzy szkół, wychowawcy, animatorzy kultury (kliknij tutaj)
- widzowie (kliknij tutaj)


UWAGA: spotkanie będzie rejestrowane foto i video!

Przypominamy, że projekcja i spotkanie po nim są wydarzeniem integralnym
 

O PROJEKCIE WAJDA ART

Twórczość Andrzeja Wajdy, nagrodzona w 2000 roku Oscarem za całokształt twórczości filmowej, nie ogranicza się do jego filmów, które stały się już klasyką. Zawiera również wiele niezwykłych rysunków i szkiców oraz intelektualną spuściznę, na którą składa się też wybór polskich dzieł sztuki przez filmowca wraz z jego komentarzami.

Projekt WAJDA ART ukazuje twórczość artystyczną reżysera powstałą poza jego działalnością jako reżysera. Na Projekt składają się: album "Andrzej Wajda - Rysunki", album „Andrzej Wajda – Inspiracje” oraz filmy dokumentalne „Moje inspiracje” i „Biesy po latach”.

Jeśli A. Wajda znany jest z twórczości filmowej, to niewielu jest tych, którzy wiedzą, że był pasjonatem rysunku i że rysunek był dla niego innym, równie ważnym środkiem wyrazu. Rysował przez całe życie i pozostawił setki szkicowników, rysunków i opracowań. Zachęcony przez Antoniego Rodowicza, zgodził się w końcu na opublikowanie swoich wspomnień graficznych w postaci albumu "ANDRZEJ WAJDA - RYSUNKI". Praca nad wyborem szkiców została wykonana w domu Wajdy w Warszawie w przerwach w pracy nad kolejnymi filmami. Ten wyjątkowy album daje czytelnikowi wrażenie oglądania opowiadanego przez reżysera dokumentu, nie za pomocą kamery, ale za pomocą ołówka czy pędzla. Album ten prezentuje kilkaset obrazów i rysunków wykonanych w formie "notatek" przez artystę w trakcie spotkań, w trakcie pracy reżyserskiej lub podczas podróży. Do wszystkich szkiców dołączony jest komentarz autora. Ten album daje dostęp do świata widzianego oczami artysty. 

"ANDRZEJ WAJDA INSPIRACJE" - to druga publikacja, która odsłania przed fanami twórczości filmowej Wajdy zbiór dzieł polskich artystów, którzy mieli duży wpływ na jego twórczość jako reżysera filmowego i teatralnego. Wajda przedstawia prace, które stanowią dla niego rodzaj artystycznego punktu odniesienia i daje osobistą interpretację każdej z tych prac. Album prezentuje ponad sto obrazów, które bezpośrednio zainspirowały Wajdę przy realizacji konkretnych ujęć. Oprócz tego w albumie znajdziemy dzieła, które reżyser cenił i lubił. Album zawiera również notkę biograficzną dotyczącą każdego artysty.

Film "INSPIRACJE" to ostatni film zrealizowany przez Wajdę. Ten dokument (1h) jest uzupełnieniem albumu o tym samym tytule. W filmie reżyser osobiście wyjaśnia malarskie źródła swojej twórczości filmowej. Porównanie szeregu obrazów z inspirowanymi nimi fragmentami filmów pozwala widzowi wniknąć w sposób pracy reżysera nad obrazem i dowiedzieć się, co pobudzało jego wyobraźnię. Film ten ukazuje fascynację Andrzeja Wajdy malarstwem polskim oraz artystyczny i intelektualny rozwój jego twórczości jako twórcy filmowego. Wstęp do tego filmu zawdzięczamy Martinowi Scorsese - wielkiemu wielbicielowi Andrzeja Wajdy. Film został zrealizowany we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie.

W filmie dokumentalnym (1h) "BIESY PO LATACH" Andrzej Wajda opowiada o historii legendarnego, zrealizowanego w latach 70-ych w krakowskim Starym Teatrze, spektaklu teatralnego „Biesy” wg. Dostojewskiego. W opowieści o tym eksperymentalnym przedstawieniu uczestniczą również jego współtwórcy.

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szkicownik Stanisława Witkiewicza zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim w Białymstoku

Zabytkiem miesiąca w maju jest Szkicownik Stanisława Witkiewicza, Obiekt do końca miesiąca można oglądać w białostockim Ratuszu.  Z tych pra...

Popularne posty