Sir David Attenborough , fot. materiały prasowe BBC |
„JAJKO: CUD NATURY”
8 maja o godz. 18:50
9 maja o godz. 11:00
David Attenborough odkrywa tajemnice jednego z cudów natury, jakim jest jajko. To niesamowita struktura, w której rozwija się i żywi nowe życie. Chroni ona pisklę przed światem zewnętrznym, a jednocześnie umożliwia mu oddychanie. Jajko jest na tyle wytrzymałe, by utrzymać ciężar wysiadującego je rodzica, ale na tyle kruche, by pisklę mogło samo wydostać się na zewnątrz. Z czego jest zbudowane, dlaczego ma tak charakterystyczny kształt? Czym w ogóle jest proces składania jaj? David Attenborough śledzi cykl życia od poczęcia do wylęgu. Wyjaśnia tajemnice tego cudu natury, a przy okazji opowiada ciekawe historie o obyczajach różnych gatunków ptaków.
Kadr z filmu Jajko: cud natury, BBC |
„ATTENBOROUGH I MORSKI SMOK”
9 maja o godz. 16:05
10 maja o godz. 10:00
Sir David Attenborough dołącza do naukowców, którzy dokonali niesamowitego odkrycia. Badają odnaleziony u wybrzeży Wielkiej Brytanii szkielet ichtiozaura sprzed 200 milionów lat. Skala znaleziska jest ogromna – szczątki są bowiem jednymi z najlepiej zachowanych z tego okresu. Gigantyczny smok morski polował w oceanach za czasów dinozaurów i był jednym z najgroźniejszych drapieżników swojej ery. Przełomowe odkrycie pomoże odpowiedzieć na pytania nękające paleontologów od 200 lat.
Kadr z filmu Attenborough i morski smok, fot. materiały prasowe BBC |
„BŁĘKITNA PLANETA II”
9 maja o godz. 17:15
10 maja o godz.13:10
Od premiery superprodukcji przyrodniczej „Błękitna planeta" minęło 16 lat. Przez ten czas nasza wiedza na temat podwodnych głębin bardzo się wzbogaciła. Dzięki wykorzystaniu najnowszych osiągnięć nauki i technologii twórcy dokumentu po raz drugi przedstawiają podwodny świat, jego niezwykłych mieszkańców i ich niekiedy bardzo nietypowe zachowania.Choć ich wody stanowią 70% powierzchni Ziemi, w dalszym ciągu pozostają jej najsłabiej poznanym fragmentem. Od mroźnych mórz polarnych po tętniące życiem turkusowe atole - wszędzie żyją niezwykłe, barwne podwodne zwierzęta, które muszą dostosować się do warunków, by przetrwać.Morskie stworzenia potrafią być niebywale inteligentne, niektóre prowadzą bardzo złożony tryb życia, w niektórych przypadkach porównywalny do ludzkiego. Jeśli wcześniej nie mieliśmy pojęcia o tym, jak wiele nas łączy z oceanem i jego mieszkańcami, teraz wreszcie będziemy mogli to poczuć.Zobaczymy m.in. dziwne ośmiornice zamieszkujące ciemne głębiny. Oceanu Atlantyckiego, karanksa wyskakującego z wody w powietrze podczas polowania na ptaka, przepłyniemy się także na grzbiecie polującego na ofiarę rekina młota.
Kadr z filmu Błękitna planeta, , materiały prasowe BBC |
Przez 4 lata twórcy serii odbyli 125 wypraw, odwiedzili 39 krajów i spędzili ponad 6 tysięcy godzin nurkując i filmując wszystko począwszy od dobrze nam znanych wybrzeży, po morskie głębiny na wszystkich morzach i kontynentach. Dzięki ich niesamowitej wytrwałości, pasji i zaangażowaniu powstała produkcja, która pokaże nam stworzenia tak niebywałe, że równie dobrze, mogłyby one przybyć tutaj z kosmosu.
Kadr z filmu Błękitna planeta, , materiały prasowe BBC |
„Błękitna Planeta II” przyjrzy się również problemom doskwierającym oceanom, zalewaniu ich przez plastik, katastrofalnemu w skutkach niedawno ujawnionemu blaknięciu koralowców, po niebywale poważne konsekwencje ocieplania się wód morskich. Uświadomi widzom, jak bardzo ważne dla nas wszystkich jest zdrowie naszych oceanów. Oto inspirująca podróż po największej, a jednocześnie najmniej znanej krainie naszej planety - tajemniczym świecie mórz i oceanów.
Kadr z filmu Błękitna planeta, , materiały prasowe BBC |
Sir David Attenborough
Przyrodnik, zdobywca wielu nagród i prezenter Sir David Attenborough kończy w tym roku 94 lata. Przez dziesięciolecia opowiadane przez niego w ciepły i ujmujący sposób historie ze świata natury pobudzały wyobraźnie milionów ludzi na całym świecie i były inspiracją dla wielu pokoleń, pozwalając nam lepiej zrozumieć planetę, na której żyjemy.
Przez ostatnie 60 lat David Attenborough jest jednym z czołowych twórców filmów przyrodniczych na świecie, znanym z przełomowych serii, takich jak „Życie na Ziemi”, „Błękitna planeta” i „Planeta Ziemia”, oglądanych przez miliardy ludzi na całym świecie. Jego niezwykła kariera rozciąga się od epoki kina czarno-białego, przez telewizję kolorową, aż po technologie HD i 3D, a jego filmy zostały uhonorowane licznymi nagrodami Emmy i British Academy (BAFTA). W 1985 roku otrzymał od królowej tytuł szlachecki i najwyższe brytyjskie odznaczenie, Order Zasługi. Jest także laureatem wielu innych wyróżnień i członkiem Towarzystwa Królewskiego. W Wielkiej Brytanii David Attenborough cieszy się statusem skarbu narodowego, a ostatnio został wybrany najpopularniejszą osobą zaufania publicznego w Wielkiej Brytanii. Jego filmy nieustannie przesuwają granice wykorzystania nowoczesnych technologii w filmach przyrodniczych, a ostatnie projekty związane są zarówno z aplikacjami, jak i rzeczywistością wirtualną (VR).
Sir David dołączył do BBC w 1952 roku i w ciągu kilku lat stworzył ceniony cykl „Zoo Quest” – po raz pierwszy filmując dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. W 1965 roku pełnił rolę kontrolera w BBC Two i odpowiadał za uruchomienie w Wielkiej Brytanii kolorowej telewizji. W 1973 roku opuścił kierownictwo BBC, by powrócić do swojej pasji: produkcji programów. Jego
trzynastoczęściowa, ciesząca się międzynarodowym uznaniem seria „Życie na Ziemi” była najbardziej ambitną produkcją, jaką kiedykolwiek wyprodukowała pracownia Natural History Unit BBC. W latach 90. David Attenborough był prezenterem takich programów przyrodniczych jak: „Na ścieżkach życia” (1990), „Prywatne życie roślin” (1995) i „Życie ptaków” (1998). Jesienią 2000 roku sir David zaprezentował „Szanujmy Ziemię”, a rok później „Błękitną planetę”. W 2002 roku wydał niezwykle popularne „Życie ssaków”, a następnie „Zadziwiające życie bezkręgowców” i „Życie gadów i płazów”.
W 2006 roku został narratorem głośnej, renomowanej serii, „Planeta Ziemia”, a następnie „Życie” (2009), „Lodowa planeta” (2011), „Afryka” (2013) i „Wielki krąg życia” (2014). W 2016 roku zdobył dwie nagrody specjalne za: „Light On Earth” oraz „Attenborough i olbrzymi dinozaur”. W ostatnim czasie Sir David zaprezentował czterokrotnie nagradzaną nagrodą BAFTA i dwukrotnie nagrodą Emmy serię „Planeta Ziemia II” (2016) oraz wyróżnioną nagrodą Emmy serię „Błękitna planeta II” (2017), za którą otrzymał nagrodę dla Wybitnego Narratora, a także „Dynastie” (2018) i „Siedem światów, jedna planeta” (2019).
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz