92 filmy, w tym 76 konkursowych i 16 pokazów specjalnych – tak zapowiada się program Long Story Short Film Festival - pierwszego w Polsce festiwalu filmów krótkometrażowych online. Wszystkie pokazy są bezpłatne a filmy będzie można oglądać od 17 do 24 maja. Ostatniego dnia jury przyzna zwycięzcom konkursu festiwalowego statuetki Salamandry oraz czeki na 3 tys. złotych. Przyznane zostaną także: Nagroda Dziennikarzy i Nagroda Publiczności.
„Long Story Short Film Festival” w całości odbędzie się online. Filmy będzie można oglądać na www.shortfestival.pl oraz na Fanpage’u Dolnośląskiego Centrum Filmowego, które jest organizatorem festiwalu. Będą one prezentowane codziennie w czterech blokach: animacje o godz. 13, filmy dokumentalne o godz. 15, fabularne o godz. 18:00, a pokazy sekcji Panorama zaplanowano na godz. 21.
W sekcji konkursowej wirtualni goście festiwalu zobaczą 76 filmów krótkometrażowych, w tym 26 animacji, 19 dokumentów i 31 fabuł. W sekcji Panorama znajdzie się 14 propozycji nagradzanych na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych. Wśród nich filmy znanych i cenionych reżyserów, m.in.: Jana Komasy, Agnieszki Smoczyńskiej, czy Jagody Szelc. W programie znajdą się również dwa pokazy specjalne – urodzinowa projekcja dyplomowej etiudy Sylwestra Chęcińskiego z 1955 roku pt. „Człowiek nie umiera” oraz światowa premiera 2 odcinka serialu „Czarne pola” w reż. Przemysława Wojcieszka. Dodatkowo będzie można obejrzeć rozmowy z twórcami.
- Zdajemy sobie sprawę, że w sieci nie da się stworzyć festiwalowej atmosfery, ale wierzymy, że choć pokazy odbędą się w świecie wirtualnym, to emocje będą najprawdziwsze. Oprócz pokazów filmowych, zaproponujemy też spotkania z twórcami. Działamy w zupełnie nowych realiach, więc mamy lekką tremę, ale jednocześnie jesteśmy bardzo podekscytowani tym niecodziennym projektem – mówi Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego.
W sekcji PANORAMA widzowie zobaczą 14 tytułów. Każdego dnia w programie festiwalu przewidziano pokazy dwóch filmów tej sekcji. Co ważne, będą one dostępne dla widzów jedynie w czasie przewidzianym w programie na ich projekcję. Filmy z sekcji KONKURS będą dostępne dla widzów festiwalu przez cały okres trwania wydarzenia.
- Krótkie metraże są specyficzną i – w moim odczuciu – ciągle bardzo niedocenianą formą ekspresji filmowej. Nasz festiwal to również pomysł na promocję filmów krótkometrażowych. To często wybitne produkcje, a autorzy wykazują się niezwykłą umiejętnością łączenia w tych krótkich formach niezwykłej poetyki filmowej, z ciekawymi analizami społecznymi i ważnymi przesłaniami. Co dla wielu widzów ważne, festiwalowe filmy będą okazją do spotkania ze znanymi i lubianymi aktorami. W obsadzie prezentowanych filmów między innymi Kinga Preis, Katarzyna Figura, Gabriela Muskała, Zdzisław Wardejn, Janusz Chabior, Krzysztof Materna i Julia Kijowska – dodaje Jarosław Perduta.
Wraz ze startem festiwalu, swoją pracę rozpocznie jury festiwalowe, które wyłoni zwycięzców nagrody głównej – Salamandry. Zaproszenie do jury nagrody głównej tegorocznej edycji festiwalu przyjęli Marek Lechki, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, Łukasz Maciejewski, filmoznawca, krytyk filmowy oraz teatralny, Anna Różalska, producentka filmowa, Cezary Studniak, aktor, reżyser i scenarzysta, dyrektor artystyczny PPA, Jagoda Szelc, scenarzystka i reżyserka filmowa, Agnieszka Wolny – Hamkało, poetka, pisarka i publicystka, Agnieszka Zwiefka, scenarzystka i reżyserka filmowa oraz Jarosław Perduta, menadżer kultury, szef Dolnośląskiego Centrum Filmowego i pomysłodawca festiwalu.
Członkowie jury przyznają Nagrody Główne festiwalu - statuetki Salamandry i czeki w wysokości 3.000 zł w trzech festiwalowych kategoriach: fabuła, dokument i animacja.
Zgłoszone do konkursu filmy powalczą również o dwie dodatkowe nagrody: Nagrodę Dziennikarzy oraz Nagrodę Publiczności. W obu przypadkach nagroda pieniężna wyniesie 1000 zł. Nagrodę Dziennikarzy przyzna jury dziennikarskie w składzie: Katarzyna Aszkiełowicz, Paweł Czuma, Agata Dzikowska, Paweł Gołębski, Michał Hernes, Monika Jaworska, Adam Kruk, Krzysztof Majewski, Małgorzata Matuszewska, Robert Migdał, Magda Piekarska, Małgorzata Waszkiewicz, Małgorzata Wieliczko, Tomasz Wołodźko i Wanda Ziembicka-Has. Nagrodę Publiczności przyznają widzowie festiwalu w głosowaniu, które odbędzie się na stronie festiwalu na zakończenie imprezy. O szczegółach dotyczących sposobu i trybu głosowania poinformujemy w dniu rozpoczęcia wydarzenia – 17 maja.
Festiwal został objęty honorowym patronatem przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Cezarego Przybylskiego, który jest też fundatorem finansowych nagród głównych.
informacja prasowa
Tytuł bloga powstał z inspiracji prozą Brunona Schulza, w której wielokrotnie, w różnych kontekstach, pada to tajemniczo brzmiące słowo, znaczące o wiele więcej niż „składniki”, bo mające rangę metafory, symbolu… Kulturalne Ingrediencje nie jest blogiem monotematycznym, np. książkowym czy filmowym. Łączę w nim wszystkie moje pasje w jedną całość. Znajdują się tu teksty dotyczące literatury, filmu, muzyki i sztuk plastycznych. Ponadto rozmowy z artystami i własne zapiski.To także moje archiwum.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Mariusz Mikołajek o sztuce jako o zastępczym obszarze łaski /wywiad/
Ubecja "aresztowała" jego prace dyplomowe, a tworzenie w trudnych czasach stanu wojennego stało się drogą do wiary. Swoje projekty...
Popularne posty
-
Był najchętniej cytowanym współczesnym poetą. A wers "Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą" znają chyba wszyscy. Kiedy 1...
-
Anioły na obrazach dawnych malarzy są piękne, dlatego często zapominamy, że są niematerialne i że ich piękno ma charakter duchowy. Sztuka pr...
-
Swoją przygodę z radiową twórczością Patrycji Gruszyńskiej-Ruman rozpoczęłam od reportażu poświęconego Emilowi Barchańskiemu, który zginął 3...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz