Festiwal rozpoczyna się 22 sierpnia. To szczególna edycja. Z powodu ograniczeń epidemiologicznych mniej będzie biletów i wejściówek niż w poprzednich latach, za to szeroka dostępność on-line spowoduje, że paradoksalnie ten właśnie festiwal będzie cieszył się ogromną międzynarodową frekwencją.
Kultura żydowska fascynuje i porywa, zarówno w jej klasycznym, jak i nowoczesnym wydaniu. Organizatorzy zadbali, by jak najwięcej wydarzeń było emitowanych kanałami wirtualnymi. Już inauguracyjny koncert kantoralny, z udziałem obdarzonego unikatowym tenorem lirycznym Yoni Rose z Niemiec, będzie można zobaczyć na żywo w sieci. Bilety na koncerty kantoralne zawsze były trudne do zdobycia, gdyż warszawska Synagoga im. Nożyków nie mieści wielkiej widowni. Teraz nadarza się unikatowa okazja wysłuchania i obejrzenia tego koncertu we własnym salonie.
Również w Synagodze odbędzie się koncert Włodka Pawlika. Ten wielki kompozytor i pianista, zdobywca Grammy, Fryderyków oraz wielu innych prestiżowych nagród muzycznych wystąpi ze swoim trio i to wydarzenie też będzie dostępne w bezpośredniej, nieodpłatnej transmisji on-line.
Niezwykły, premierowy koncert przygotował na Festiwal Janek Młynarski: "Zapomniane melodie", z udziałem Warszawskiego Combo Tanecznego i Kapeli Zdzisława Kwapińskiego z regionu radomskiego. Rdzenny folklor wiejski łączy się z folklorem warszawskim, a efekt tego niecodziennego spotkania artystycznego można będzie zobaczyć w Teatrze Kwadrat i oczywiście on-line.
KROKE, foto Jacek Dyląg, Robert Bubel (kopia) |
Także w Teatrze Kwadrat usłyszymy Vadima Brodskiego w programie "I skrzypce zaczęły grać" oraz zespół Kroke, który wystąpi z warszawską premierą koncertu "Nasza muzyka filmowa i teatralna". To plon dwudziestoośmioletniej współpracy tej legendarnej krakowskiej grupy klezmerskiej z produkcjami filmowymi i projektami teatralnymi.
Nie zabraknie dobrego jazzu - wystąpi m. in. grupa włoskiego gitarzysty Francesco Bruno, Liudas Mockūnas z Litwy i Mikołaj Trzaska. W Centrum Praskim Koneser odbędzie się w tym roku Noc
Klezmerów. Wystąpi m. in. słowacka grupa Preßburger Klezmer Band. Tu także będzie miał miejsce koncert finałowy, w którym Kayah wraz z grupą Transoriental Orchestra zaprezentuje swój wielki artystyczny projekt etniczny Bez Granic. Oba wydarzenia dostępne on-line.
Warszawa Singera to również teatr. Będzie okazja, by zobaczyć najlepsze spektakle przygotowane przez zespół Teatru Żydowskiego, choćby: Szoszę. Opowieść o namiętności, Pekin czy Szabasową dziewczynę.
Dzięki współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym będzie można uczestniczyć w interesujących projektach kinematograficznych, m. in. w przeglądzie filmów Marcela Łozińskiego, jednego z najwybitniejszych polskich dokumentalistów, zorganizowanym
w 80. rocznicę urodzin twórcy.
W programie Festiwalu również debaty, premiery książek i spotkania literackie. Fragmenty prozy wielkich pisarzy żydowskich posłuchamy w interpretacji lubianych aktorów, m. in. Danuty Stenki i Zbigniewa Zamachowskiego.
Nie zabraknie odkrywania miasta z wybitnymi historykami, spacerów muzycznych, prezentacji warszawskich ośrodków kultury żydowskiej i zajęć dla dzieci. W tym Festiwalu każdy znajdzie coś, co lubi. W tym roku także w wersji on-line!
————————————————————————————————————-
XVII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
22-30 sierpnia 2020
Szczegółowy program, informacje o biletach i transmisjach on-line:
www.shalom.org.pl
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz