Rondo Powstańców Śląskich, fot. Tycjan Trzpioła |
Europejska Noc Literatury to święto czytelników, którzy w ten jeden wieczór usłyszeć mogą znakomitą prozę w interpretacjach wybitnych twórców kultury, a przy okazji odwiedzić przestrzenie miasta, które często na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających. Kuratorem 9. odsłony wrocławskiego wydarzenia jest dziennikarz literacki i pisarz Max Cegielski – to właśnie on jest autorem koncepcji tematycznej Europejskiej Nocy Literatury 2020, która odbędzie się pod hasłem „Podróż”. Kluczem doboru tekstów nie będzie ich gatunek czy data wydania – zamiast tego wybrane książki połączy motyw szeroko pojętej podróży. Wybrane fragmenty ułożą się w mapę zakątków, dziejów i gatunków literackich Europy.
Regionalna Baza Logistyczna, fot. Marcin Szczygieł |
Jak co roku, 10 wybranych przez kuratora fragmentów dzieł literackich zinterpretowanych zostanie na żywo przez 10 aktorek i aktorów w 10 wyjątkowych lokalizacjach. Miejsca czytań tym razem rozsiane będą na osiedlu Powstańców Śląskich. Wydarzenie będzie odbywało się w tradycyjnej formule, jednak by zapewnić słuchaczom i słuchaczkom komfortowe, a przede wszystkim bezpieczne warunki uczestnictwa w wydarzeniu, czytania zorganizowane zostaną z uwzględnieniem wszelkich wynikających z sytuacji epidemicznej wymogów sanitarnych. Limity uczestników w poszczególnych miejscach ustalone zostaną w taki sposób, by możliwe było zachowanie wymaganego dystansu, w każdym z nich dostępne będą też środki dezynfekujące i rekomendowane będzie zasłanianie ust i nosa. Kolejne spotkania rozpoczynać się będą też co godzinę (między 14:00 a 22:00), a nie jak do tej pory co 30 minut, co ma ułatwić bezpieczne wejście i opuszczanie miejsca czytania. Ponadto aż 8 z 10 lokalizacji, w których odbywać się będzie ENL, to plenery.
Pod Ciśnieniem, fot. Tycjan Trzpioła |
Literacka noc na świeżym powietrzu
Wśród plenerowych przestrzeni Europejskiej Nocy Literatury nie mogło zabraknąć ikony i serca osiedla – ronda Powstańców Śląskich, w którego zielonym centrum odbędzie się jedno z czytań. W bezpośrednim sąsiedztwie placu znajdziemy dwie kolejne lokalizacje: po jego wschodniej części ENL zagości w ogrodzie Szkoły Muzycznej I stopnia im. Grażyny Bacewicz (pl. Powstańców Śląskich 12), po zachodniej – w Psim Parku, czyli na dawnej Górce Friebego (ul. Sztabowa 68).
Psi Park, fot. Marcin Szczygieł |
Słuchacze będą mieli okazję odwiedzić także zielone dziedzińce położonych na osiedlu placówek edukacyjnych – Liceum Ogólnokształcącego nr VIII im. Bolesława Krzywoustego (ul. Zaporoska 71) oraz Uniwersytetu Ekonomicznego – ale i obiekty sportowe, takie jak przedwojenny stadion Młodzieżowego Centrum Sportu (ul. Sztabowa 101). Jedno z czytań odbędzie się również na terenie dawnego Szpitala Kolejowego, dziś znanego jako biurowy pop-up Pod Ciśnieniem (ul. Sudecka 96).
Stadion Młodzieżowego Centrum Sportu, fot. Tycjan Trzpioła |
Najdalej wysuniętym na południe punktem tegorocznej edycji i jednocześnie ostatnią z plenerowych lokalizacji będzie ogród Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego (Aleja Dębowa 16). Dwa ostatnie przystanki na trasie podróży przygotowanej przez Europejską Noc Literatury znajdować się będą we wnętrzach: odwiedzimy dawne kino „Oko”, czyli klub 4. Regionalnej Bazy Logistycznej (ul. Bernarda Pretficza 28); fragmentów podróżniczej literatury posłuchamy też w najwyższej wieży Wrocławia – w Sky Tower.
Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego, fot. Marcin Szczygieł |
Więcej informacji na temat miejsc czytań i nadchodzącej edycji Europejskiej Nocy Literatury znaleźć można w załączniku, na stronie Strefy Kultury Wrocław: StrefaKultury.pl/EuropejskaNocLiteratury oraz na Facebooku: facebook.com/ENLWroclaw.
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz