czwartek, 8 października 2020

"Air Wants to Go" - Dominik Lejman na wystawie w OP ENHEIM

Od 17 października 2020 r. Galeria OP ENHEIM zaprasza na wystawę prac Dominika Lejmana - artysty zajmującego się malarstwem, które łączy z projekcjami wideo, realizuje wideofreski i prace w formie wielkoformatowych projekcji. Wyeksponowanych będzie pięć złożonych i wielokrotnie nagradzanych prac polskiego artysty, które wzbogacone zostaną odbywającą się przez pierwsze trzy wieczory trwania wystawy, projekcją na fasadę.

Dominik Lejman, Płot, projekcja wideo


"Określenie Air Wants to Go zostało zapożyczone z wiersza The Chess Player amerykańskiego poety Howarda Altmanna - poematu o opuszczeniu  i przemianie człowieka w relacji do świata.  
To także tytuł jednego z najnowszych dzieł Dominika Lejmana, dyptyku, który sprawia, że wersy Howarda Altmana wydają się zanikać. Podczas wystawy w OP ENHEIM, będzie można oglądać pięć złożonych prac autorstwa wielokrotnie nagradzanego polskiego artysty, którym podczas pierwszych trzech wieczorów trwania wystawy, towarzyszyć będzie projekcja na fasadę. 

Dominik Lejman, Wszyscy, projekcja wideo


Sztuka Dominika Lejmana polega na fenomenologii czasu, totalnie zagmatwanej fenomenologii trwania 
i powtarzalności. Świat obrazu ujawnia inny świat trwania. W połączeniu abstrakcyjnego malarstwa o geometrycznej strukturze i tymczasowej projekcji wideo, Dominik Lejman wplata do malarstwa narrację – tkaninę i teksty, płoty zwątpienia między ujawnieniem a odrzuceniem, uniesieniem a upadkiem, Elizjum a więzieniem. Indywidualna estetyka malarstwa oraz  mechanizacja projekcji przywodząca na myśl Marcela Duchampa, umożliwiają przeplatanie tego, co widoczne i tego, co niewidzialne. Duplikacje i podobne do palimpsestu nałożenia, pojawianie się i ukrywanie ciał, upiorne odsłonięcia i przesłony, przenikają tę równie niesamowitą, co fenomenalną sztukę. Z pomocą Samuela Becketta, którego Dominik Lejman jest bratnią duszą, sztukę tę można opisać jako sztukę uwięzienia: „Odsłanianie bez końca, zasłona po zasłonie, warstwa po warstwie niepełnej transparentności, odkrywanie rzeczy na nowo aż po samo to, co nieodkrywalne, po nicość.“
 
O ARTYŚCIE

Dominik Lejman, fot. Krzysztof Visconti


Dominik Lejman - ur. w 1969 r., absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Royal College of Art w Londynie. Zajmuje się malarstwem, które łączy z projekcjami wideo, realizuje wideofreski i prace w formie wielkoformatowych projekcji. Jest autorem licznych wystaw indywidualnych oraz projektów publicznych (m.in. stałe instalacje w szpitalach w Nowym Jorku i w Cleveland). Brał udział w wielu ekspozycjach zbiorowych, m.in. Biennale Architektury 
w Wenecji 2004, 'Sanguine' w Fondazione Prada (2019). Jego prace można znaleźć w kolekcjach Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Muzeum Sztuki w Łodzi, przestrzeniach publicznych jak Cleveland Clinic collection i wielu kolekcjach prywatnych. Laureat polskich i zagranicznych nagród, m.in. Paszportu „Polityki” (2001) i Berlin Art Prize (2018). Pracuje i mieszka w Poznaniu oraz w Berlinie.

tekst kuratora wystawy, Hubertusa v. Amelunxena

O KURATORZE:

Kuratorem wystawy jest filozof i krytyk Hubertus von Amelunxen. Obecnie kieruje katedrą Waltera Benjamina w European Graduate School, gdzie w latach 2013-2018 pracował jako rektor. Określenie Air Wants to Go zostało zapożyczone z wiersza The Chess Player amerykańskiego poety Howarda Altmanna - poematu o opuszczeniu  i przemianie człowieka w relacji do świata. To także tytuł jednego z najnowszych dzieł Dominika Lejmana, dyptyku, który sprawia, że wersy Howarda Altmana wydają się zanikać.


Dominik Lejman 
Air Wants To Go 
Kurator: 
Hubertus v. Amelunxen
 
17.10.2020 – 16.12.2020 
Godziny otwarcia: 
poniedziałek - piątek |11:00-16:00 
OP ENHEIM,  
Plac Solny 4, Wrocław 
www.openheim.org 

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Powrót Orfeusza - koncert pamięci Andrzeja Markowskiego w setną rocznicę urodzin w NFM /zapowiedź/

29 listopada o 19.00 Narodowe Forum Muzyki zaprasza na koncert NFM Filharmonii Wrocławskiej pod batutą maestra Jacka Kaspszyka, poświęcony p...

Popularne posty