wtorek, 29 grudnia 2020

Wawel otwarty na nowo. Plany wystaw i modernizacji 2020 – 2023

Wszystkie arrasy króla, czyli 136 arcydzieł zobaczymy na długo oczekiwanej, historycznej wystawie Zamku Królewskiego na Wawelu w 2021 roku. 38,5 miliona złotych przeznaczonych na zmianę oblicza Zamku, by spełnić najważniejsze potrzeby i oczekiwania wszystkich Zwiedzających do 2023 roku. Wawel on-line, czyli wielki program "Kultura dostępna" – serial, gra komputerowa, poradnik, lekcje muzealne, warsztaty. 213 wyprodukowanych filmów.#wawelotwarty To idea, którą Zamek Królewski na Wawelu realizuje od 2020 roku.



WAWEL ZDOBYWA FB

Wszystko zaczęło się w styczniu 2020 roku od przełomowej decyzji dr. hab. Andrzeja Betlejadyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu, który zniósł zakaz fotografowania wawelskich ekspozycji podczas Zwiedzania. Informacja odbiła się szerokim echem w mediach ogólnopolskich i spotkała się z entuzjastycznymi reakcjami odbiorców. Każdy może dziś również rozpowszechniać wykonane zdjęcia, zgodnie z zasadą re-use.

Zmiany zaszły też w sposobie budowania relacji z użytkownikami kultury w sieci, do czego niespodziewanie przyczyniła się pandemia. Dzięki prowadzonym działaniom w mediach społecznościowych odnotowaliśmy wzrost "polubień" profilu FB z 12.000 do 24.000. Dziś skupiamy wokół siebie 30.000 społeczność. I nie ustajemy w angażowaniu FBookowiczów. Tylko w 2020 roku stworzyliśmy:

  • blog edukacyjny on-line
  • filmowe serie z setką odcinków, realizowanych do dziś: #przezdziurkeodklucza #wawelblizej #czaseksperta #wawelnieoczywisty
  • dwie wystawy on-line: Sztuka współczesna, Wawel. Prosta rzecz

W ramach programu „Kultura dostępna” MKiDN powstał serial (10 odcinków „Wawel. Królestwo odkryte”), pracujemy nad grą on-line (opartą na historii Zamku, premiera: styczeń 2021), wydajemy też poradnik edukacyjny z grami i zabawami dla dzieci i ich rodziców („Przez Zamek do Domu”, dzięki któremu każdy będzie mógł poczuć się we własnym domu jak na Wawelu). Ostatnio do rąk zwiedzających trafił też komiks „Tajemnica miecza” (o historii i dziejach Wawelu). Niebawem zaprosimy też na wirtualne odprowadzanie po Zamku (premiera: styczeń 2021). 

Dzięki podejmowanym przez nas działaniom zwiedzający poznają również wkrótce wawelskie prace Jacka Malczewskiego. A to wszystko za sprawą naszego kolejnego filmu.

- Hasło Wawel otwarty bardzo mocno wybrzmiało w świecie wirtualnym. Paradoksalnie dzięki pandemii Wawel stał się bliższy, filmy, które zrealizowaliśmy można bowiem oglądać z dowolnego zakątka na świecie. Co więcej, znacznie rozszerzyliśmy formułę naszych prezentacji. Liczymy oczywiście na to, że widzowie zaciekawieni filmami, wrócą na Wawel, gdy tylko będzie to możliwe,. Stworzyliśmy od podstaw platformę edukacyjną www.waweledukacja.com. Liczba godzin lekcyjnych, które zaproponował szkołom nasz dział edukacyjny jest oszałamiająca – mówi dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. 

FREKWENCJA. ZAMKNIĘCI, ALE OTWARCI

Pandemia oraz potrzeba zadbania o bezpieczeństwo Zwiedzających, choć wymusiły na nas zamknięcie ekspozycji, nie zatrzymały prac nad rozwijaniem idei #wawelotwarty. Łącznie przekroczyliśmy na koniec listopada 635 tys. wejść.

W samym 2020 roku: 

  • wprowadziliśmy zniżki dla użytkowników Karty Dużej Rodziny, Karty Krakowskiej, Krakowskiej Karty Rodzinnej
  • otworzyliśmy nowe przestrzenie w ramach stałych ekspozycji (gabinet holenderski, gabinet kolekcjonera, studio Lanckorońskich) 
  • zwiększyliśmy limity zwiedzania 
  • wprowadziliśmy możliwość sprzedaży biletów przez Internet 
  • stworzyliśmy pokoje Matki z dzieckiem
  • udostępniliśmy przestrzeń rezerwatu archeologicznego kościoła Św. Gereona 
  • udostępniliśmy ogrody (jak i poszerzyliśmy trasę plenerową) 
  • udostępniliśmy ogród w Pieskowej Skale
  • od 12 marca wyprodukowaliśmy 213 filmów, w tym 10 odcinków serialu „Wawel. Królestwo odkryte”

STATYSTYKI ON-LINE w 2020:

FB: ponad 35 tys. "polubień" profilu (wzrost w porównaniu do 2019 roku: 12 698), nasz film „Wawel. Prosta rzecz” został wyświetlony ponad 46 tys. razy, a najpopularniejszy post zebrał 2,5 tys. polubień.

www.wawel.krakow.pl: prawie 2 mln odsłon

Instagram: nowa strategia od listopada 2020 roku, w ciągu ostatnich dwóch miesięcy przybyło 1000 nowych użytkowników. 

Blog waweledukacja.com: ponad 70 tys. wejść.

NOWE WYSTAWY: WIELKIE POWROTY I MALARSTWO EUROPEJSKIE

Przed nami kolejne wyzwania. W 2021 r. Zamek Królewski na Wawelu przedstawimy na wystawie arrasy zaliczane do najcenniejszej kolekcji ZKnW stanowiąc unikatowy zbiór, tak w skali europejskiej, jak i światowej. W stulecie powrotu arcydzieł z Rosji Sowieckiej i 60. rocznicę powrotu z Kanady zobaczymy je na wystawie „Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921” (18 III-31 X). Warto zwrócić uwagę, że po raz pierwszy w historii pokażemy całą kolekcję arrasów, także tych uszkodzonych czy zachowanych we fragmentach. Wystawa będzie prezentowana na obu piętrach zamku, zarówno w reprezentacyjnych Komnatach jak i prywatnych Apartamentach. 

– Wawel powinien stać się instytucją, która będzie w stanie pokazywać rzeczy nowe w nowatorski sposób, jednocześnie nie przestając czerpać z najlepszych tradycji. Tak powinno być z wystawą „Wszystkie arrasy króla. Powroty”, którą pokażemy w marcu. To w ekspozycja totalna, podwójnie jubileuszowa, odwołująca się do tradycji wielkich ekspozycji, które były także moim doświadczeniem jako dziecka i które zrobiły na mnie piorunujące wrażenie, tak jak wystawa w 1983 roku z okazji 300-lecia odsieczy wiedeńskiej, która rozgrywała się na całym zamku. Podobnie będzie z arrasami – mówi dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. 

Ekspozycji towarzyszyć będzie bogaty program edukacyjny i wydawniczy o skali jaka dotychczas nie była znana na Wawelu. 

Wystawa arrasów to swego rodzaju preludium do przedstawienia nowej aranżacji komnat i apartamentów królewskich. Planujemy znacznie rozbudować ich program, zwiększając liczbę dzieł, a jednocześnie likwidując możliwe ograniczenia w dostępie do nich, a także na nowo oświetlić. Deklarujemy, że wielką wartością dla nas jest przede wszystkim praca z naszymi własnymi zbiorami, a poprzez nową aranżację chcielibyśmy stworzyć taką przestrzeń ekspozycji, która stanie się podstawą przede wszystkim d o ś w i a d c z e n i a sztuki i historii w tym wyjątkowym miejscu.

W związku z pracami nad wystawą „Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021 1961 1921” obiekty, które opuszczają Apartamenty i Komnaty zobaczymy na wystawach w innych muzeach: Muzeum Narodowym w Gdańsku („Malarstwo flamandzkie ze zbiorów ZKnW”) oraz Muzeum króla Jana III w Wilanowie („Porcelana miśnieńska ze zbiorów ZKnW”).

Arrasy to jednak nie wszystko. 

W ogrodach Wawelu i dwóch oddziałach – Zamku w Pieskowej Skale oraz Dworze w Stryszowie przygotowujemy wystawę prac Józefa Wilkonia (1 VI-12 IX) – znanego rysownika, ale też i interesującego rzeźbiarza. 

Zwiedzający będą mieli również okazję podziwiać specjalnie zebrane – w części pomieszczeń na parterze Zamku, w tzw. pokojach Wielkorządcy – malarstwo  europejskie ze zbiorów polskich i prywatnych.

WAWEL W LICZBACH, CZYLI INWESTYCJE, BEZPIECZEŃSTWO, ARCHEOLOGIA, DOSTĘPNOŚĆ

Wśród najważniejszych inwestycji wymienić należy nową aranżację Skarbca Koronnego na parterze Zamku (w przestrzeni po Archiwum Państwowym, które opuszcza wzgórze wawelskie w październiku br., 3 kw., 2022). Otwarcie w czerwcu 2022 roku. 

Ważnym projektem jest również unowocześnienie oświetlenia Smoczej Jamy i aranżacja wystawy o smoku wawelskim (2 kw., 2021) w Baszcie Sandomierskiej. Przy okazji zmiany aranżacji Komnat i Apartamentów zamierzamy zmodernizować system bezpieczeństwa i oświetlenia wnętrz Zamku, a także zewnętrznej części budynków administracyjnych. 

Przystąpimy także do prac archeologicznych poprzedzających zabezpieczenie południowego obramienia dziedzińca zewnętrznego (3 kw., 2023).

Wreszcie dostosujemy nasze wnętrza (m.in. za sprawą windy) dla osób z niepełnosprawnościami (koniec 2022 roku). Pracujemy intensywnie nad poprawą w obszarze dostępności Zamku Królewskiego na Wawelu. Powołany został zespół do spraw dostępności oraz utworzone zostało stanowiska Pełnomocnika Dyrektora ds. Dostępności. Po audycie dostępności Zamku Królewskiego na Wawelu i Zamku w Pieskowej Skale, staramy się wdrażać kolejne wytyczne. Zbudowaliśmy road map z zadaniami do wykonania. Złożyliśmy wnioski w ramach programów kultura dostępna oraz infrastruktura kultury.

Staramy się o pozyskanie funduszy na zakup pojazdu akumulatorowego, przystosowanego do transportu osób na wózkach, by transportować osoby, którym trudno dostać się samodzielnie na Wzgórze. 

Chcielibyśmy też pozyskać finansowanie na samochód przystosowany do przewozu osób na wózkach, który pozwoliłby nam na organizowanie łączonych tras zwiedzania naszych zamków.

W programach złożyliśmy wnioski na zakup sprzętu ułatwiającego dostępność dla osób z niepełnosprawnościami, nie tylko do ekspozycji, ale też np. zajęć edukacyjnych, których ofertę chcemy w tym kierunku rozwijać. Staramy się wciąż szkolić naszych pracowników w tym obszarze, po audycie odbyło się szkolenie z dostępności dla pracowników reprezentujących Dział Obsługi Ruchu Turystycznego, Opiekunów Ekspozycji i Straży Zamkowej

W najbliższym czasie planujemy szkolenie z podstaw języka migowego i obsługi turystów z niepełnosprawnościami. Chcemy, by Wawel już niedługo był nie tylko miejscem dostępnym, ale miejscem prawdziwie otwartym na Turystów z niepełnosprawnościami.

ZAMEK W PIESKOWEJ SKALE I DWÓR W STRYSZOWIE              

Zamek Królewski na Wawelu to także odziały. Zmiany dotrą i tam. 

Na parterze Zamku w Pieskowej Skale, dzięki funduszom norweskim, otworzymy nową wystawą stałą o kulturze staropolskiej (2022 r.).  Pracujemy również nad zabezpieczeniem staropolskiego Dworu w Stryszowie.


informacja prasowa



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szkicownik Stanisława Witkiewicza zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim w Białymstoku

Zabytkiem miesiąca w maju jest Szkicownik Stanisława Witkiewicza, Obiekt do końca miesiąca można oglądać w białostockim Ratuszu.  Z tych pra...

Popularne posty