Dzięki złagodzeniu obostrzeń publiczność Instytutu Grotowskiego będzie mogła obejrzeć długo wyczekiwane premiery spektakli dokumentalnych. W dniach 20–21 lutego 2021 w Sali Teatru Laboratorium odbędą się pokazy przedstawień „Alternatywne życie, czyli traktat o snach” Mateusza Brodowskiego, a 24–26 lutego 2021 „Historji” Doroty Bator.
Pierwsza edycja „Teatru na faktach” rozpoczęła się w Instytucie Grotowskiego w październiku 2018. „Po dwóch latach doświadczeń z teatrem dokumentalnym możemy stwierdzić z całym przekonaniem: prawdziwe życie jest bardziej zaskakujące i szalone od naszych najdzikszych fantazji na jego temat […]” – mówi pomysłodawca i opiekun projektu Krzysztof Kopka. W sztukach teatru dokumentalnego nie ma ani jednego zmyślonego słowa, wszystkie postacie są prawdziwe. Stosowana w nim technika verbatim polega na pogłębionym researchu i wywiadach z Bohaterami codzienności. Prowadzi to do bardzo wyjątkowego spotkania – historii opowiedzianej przez życie z rzeczywistością sceniczną.
Teatr na faktach, Alternatywne życie, czyli traktat o snach, Fot. Bartłomiej Puch |
Pierwszy z zaplanowanych spektakli dokumentalnych to „Alternatywne życie, czyli traktat o snach” w reżyserii Mateusza Brodowskiego – absolwenta Lart Studio i Wydziału Lalkarskiego PWST w Krakowie Filii we Wrocławiu, obecnie Prezesa Stowarzyszenia Spiżarnia Form Artystycznie Nieoczywistych. Scenariusz powstał na podstawie wywiadów przeprowadzonych z osobami praktykującymi świadome śnienie, podróże astralne, OBE oraz lubiących spać i zajmujących się badaniami psychologicznymi na temat snu. Na scenie wystąpią: Patrycja Bukowczan, Hubert Fiebig, Daniel Namiotko, Aleksandra Nowakowska, Piotr Mateusz Wach. Spektakl dla widzów od lat 16.
Teatr na faktach, Historja, fot. Tomasz Papuczys |
Drugi z premierowych spektakli dokumentalnych to „Historja” wyreżyserowana przez Dorotę Bator – absolwentkę reżyserii na Wydziale Lalkarskim Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie Filii we Wrocławiu i rocznego kursu filmowego w Wajda School & Studio w Warszawie. Scenariusz spektaklu oparty jest na spisanych rozmowach z bajarzami, opowiadaczami i ludźmi zajmującymi się w Polsce baśniami. Bazuje na opowieści o utracie, która koresponduje z prawdziwymi wydarzeniami z życia jednej z bohaterek przedstawienia. Spektakl łączy teatr dokumentalny z teatrem formy. Występują: Teresa Kowalik, Anna Wieczorek, Piotr Starczak.
W marcu rozpoczyna się także trzeci kurs teatru dokumentalnego „Teatr na faktach 2021”, który potrwa do grudnia. Adresowany jest do młodych twórców teatralnych, badaczy i aktywistów społecznych, a poświęcony będzie nie tylko Bohaterom codzienności, ale także trudnej sytuacji Białorusinów. Uczestnicy na podstawie przygotowanych wywiadów przygotują scenariusz, a następnie słuchowisko z udziałem profesjonalnych aktorów. W ramach kursu „Teatr na faktach” powstaną także spektakle na zaproponowane przez uczestników tematy, a przedstawienia zostaną zaprezentowane w Instytucie Grotowskiego. W programie m.in.: teoria i praktyka teatru dokumentalnego, wywiady jako źródło, tworzenie scenariuszy dokumentalnych czy wykorzystanie nowych mediów w teatrze dokumentalnym (teatr online, podkasty, teatr radiowy). Zgłoszenia można przesyłać do 26 lutego 2021.
Program:
„Alternatywne życie, czyli traktat o snach” (spektakl): sob. 20/02/2021, 19:00, niedz. 21/02/2021, 16:00 i 19:00, Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Przejście Żelaźnicze, Wrocław
„Historja” (spektakl): śr.–pt. 24–26/02/2021, 19:00, Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Przejście Żelaźnicze, Wrocław
„Teatr na faktach 2021” (trzeci kurs teatru dokumentalnego): marzec–grudzień 2021. Zgłoszenia do 26/02/2021
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz