poniedziałek, 24 maja 2021

61. Krakowski Festiwal Filmowy - program

W programie tegorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego znalazło się 170 filmów z całego świata, w tym 100 premier światowych i polskich, a cały program Festiwalu dostępny jest równolegle w krakowskich kinach i w Internecie.


Ceremonia otwarcia Festiwalu i światowa premiera filmu „Polański, Horowitz. Hometown” Mateusza Kudły i Anny Kokoszki-Romer odbędzie się 30 maja o godz. 20.00 w kinie Kijów. Film jest barwną opowieścią o dzieciństwie, przyjaźni, wspólnym żydowskim losie bohaterów i przede wszystkim o Krakowie – miejscu, które mimo upływu czasu i wielu zmian, nadal pozostaje domem.

Gościem specjalnym tej edycji jest kinematografia norweska. W ramach cyklu "Fokus na Norwegię" zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe z Norwegii oraz program dla dzieci i młodzieży. Przedstawiciele branży filmowej Norwegii i Polski podczas festiwalowych spotkań będą mieli okazję nawiązać kontakty w zakresie koprodukcji. Partnerami cyklu jest Ambasada Królestwa Norwegii i Norweski Instytut Filmowy.

Tegoroczną nagrodę Smoka Smoków za wkład w rozwój światowego filmu animowanego otrzyma Piotr Dumała - mistrz animacji i twórca autorskich technik filmowych.  W programie Festiwalu retrospektywa twórczości laureata oraz jego lekcja mistrzowska.

Plenerowe pokazy sekcji "Dźwięki muzyki" w Kinie pod Wawelem to gratka dla widzów spragnionych dobrej muzyki, wybitnego kina i pięknych okoliczności przyrody. Od wtorku do piątku (1- 4 czerwca), pod gwieździstym niebem, z widokiem na Wawel, na wielkim ekranie będzie można zobaczyć najciekawsze ekranizacje dokumentalnych filmów muzycznych. Partnerem cyklu jest PGE Energia Ciepła.  

Pokazy w plenerowym Kinie pod Wawelem otworzy w niedzielę 30 maja światowa premiera filmu “Siostry rzeki” Cecylii Malik poprzedzona warsztatami i happeningami artystycznymi. W poniedziałek 31 maja widzowie plenerowego kina będą mieli okazję zobaczyć film laureata Oscara Kevina Macdonalda “Dzień z życia 2020” stworzony z ponad 300 tysięcy amatorskich nagrań z całego świata. 

Tradycyjnie w programie Festiwalu znajdzie się sekcja Docs+Science – pokazy fascynujących filmów naukowych i spotkania pod wspólnym tytułem SOLARIS będą tym razem inspirowane twórczością Lema. Tradycyjnie czekają nas także projekcje filmów nagrodzonych na partnerskich festiwalach - Laureaci festiwali. Najciekawsze polskie filmy dokumentalne autorstwa zarówno młodych twórców, jak i uznanych reżyserów zobaczymy w ramach Panoramy polskiego dokumentu. Kids&Youth. Kino dla młodych to filmowy przegląd dla najmłodszych widzów. W programie także najgłośniejsze dokumenty minionego roku z najróżniejszych zakątków świata - Opowieści ze świata oraz fascynujące produkcje europejskie w sekcji Gdzieś w Europie.

Ważną częścią Festiwalu jest KFF Industry - największa w Polsce platforma spotkań dla branży dokumentalnej i animowanej. Każdego roku w konferencjach, debatach, warsztatach, prezentacjach projektów w różnych fazach procesów produkcyjnych czy w targach filmowych bierze udział 1000 gości z całego świata. W programie, już po raz siódmy znajdzie się m.in. sesja Doc Lab Poland, współorganizowana przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego.

Krakowski Festiwal Filmowy posiada akredytację FIAPF oraz znajduje się na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

Konkursy

89 FILMÓW

Trzon festiwalu stanowią trzy równorzędne konkursy: międzynarodowy dokumentalny, międzynarodowy krótkometrażowy oraz polski. Mozaika gatunków i tematów.


Cykle

86 FILMÓW

Cieszące się zawsze ogromną popularnością pokazy filmów pozakonkursowych zebrane w tematyczne sekcje. Wśród nich filmy z Europy i ze świata, dokumenty naukowe, cykl dla dzieci, czy przegląd teledysków. W ramach tej sekcji znalazła się również retrospektywa filmów Piotra Dumały.

"Opowieści ze świata" każdego roku przyciągają kinomanów zafascynowanych odległymi kulturami, niezwykłymi miejscami i niecodziennymi historiami. Tym razem w ramach cyklu zobaczymy m.in. kronikę świata z 25 lipca 2020 roku w obiektywach zwykłych ludzi, wyprawę śladem pierwszych polarnych badań oraz powroty do miejsc urodzenia ludzi wykorzenionych, którzy zachowują pamięć o opuszczonej ojczyźnie. 

“Spośród setek filmowych zgłoszeń zdecydowaliśmy się wybrać pięć tytułów, które w szczególny sposób ukazują ludzi w konfrontacji z przeszłością, teraźniejszością i przyszłością”. -  uzasadnia selekcję Krzysztof Gierat, Dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego. - “Wyraźny wydaje się także motyw tęsknoty za bliskimi, która pozwala przetrwać współczesnym niewolnicom pracującym na czarno w krajach Bliskiego Wschodu, ale także tęsknota za życiem w zgodzie ze sobą, która towarzyszy homoseksualnym ortodoksyjnym Żydom”.

Wyjątkowo jeden z filmów cyklu zostanie zaprezentowany w niepowtarzalnej przestrzeni plenerowego Kina pod Wawelem w poniedziałek, 31 maja. “Dzień z życia 2020” to kolejna odsłona globalnego projektu filmowego autorstwa wybitnego reżysera, laureata Oscara i wielu innych prestiżowych nagród na całym świecie - Kevina Macdonalda. Na film składa się ponad 300 tysięcy amatorskich nagrań, które zostały nadesłane z całego świata i stanowią swobodny kronikarski zapis zdarzeń pochodzących z jednego dnia, 25 lipca 2020 roku. Dla wielu uczestników projektu była to zwyczajna sobota w nowej pandemicznej rzeczywistości, dla innych niezapomniana data – dzień, w którym urodziło się ich dziecko, oświadczyli się ukochanej czy pożegnali swoich bliskich. Wszystkie te doświadczenia łączy świadomość obecności kamery i uczestniczenia w wyjątkowym międzynarodowym przedsięwzięciu. Wstęp na seans plenerowy - bezpłatny. 

Tytułowa “Wyspa Buromskiego” znajduje się u wybrzeży Antarktydy. To skuta lodem mroźna ziemia, o której słyszeli nieliczni. Od lat eksplorują ją polarnicy, którzy poświęcili dla niej relacje z bliskimi, a nawet życie, często nie zyskując przy tym należytego uznania. To właśnie oni lub ich krewni dzielą się z nami opowieściami z czasów pobytu na końcu świata. Ich niezwykłym relacjom towarzyszą archiwalne zdjęcia i nagrania. Pobyt na wyspie był dla badaczy niezapomnianym przeżyciem, które pozostawiło w nich żywe wspomnienia po dziś dzień.

Pokój bez widoku” (reż. Roser Corella) ukazuje współczesne niewolnice pracujące w bogatych państwach Bliskiego Wschodu. Najczęściej pochodzą z Kenii, Filipin i Etiopii. Zatrudnione na czarno, za głodowe pensje, bez perspektyw na przyszłość, niewidzialne. Żyją z dnia na dzień w maleńkich, pozbawionych okien pokojach, poświęcając swoją młodość i zdrowie uprzywilejowanym bogaczom. Wraz z reżyserką poznajemy historie wielu takich milczących, wyzyskiwanych kobiet, które dzięki wzajemnemu wsparciu zaczynają odzyskiwać głos. Nie chcą już być ofiarami kapitalistycznego wyzysku i zaczynają o siebie walczyć.

Dokument “Sztetlowcy” (reż. Katya Ustinova) to nostalgiczna opowieść utkana z tęsknoty za utraconym światem małych żydowskich miasteczek. Większość ich przedwojennych mieszkańców od dziesiątków lat żyje w Stanach Zjednoczonych i Izraelu, lecz pamięć o opuszczonej ojczyźnie jest w nich wciąż bardzo żywa. Jednak nie tylko oni pielęgnują wspomnienia. W sąsiedztwie dawnych sztetli zostali ludzie, którzy starają się nie zapominać o swoich dawnych sąsiadach. Kultywują ich tradycje, przygotowują koszerne potrawy, a nawet, jak jeden z bohaterów, decydują się na konwersję.


Lista filmów w cyklu "Opowieści ze świata":

“Dzień z życia 2020” / “Life in a Day 2020” reż. Kevin Macdonald, Wielka Brytania, 2021

“Pokój bez widoku” / “Room without a View” reż. Roser Corella, Austria, Niemcy, 2020

“Sztetlowcy” / “Shtetlers” reż. Katya Ustinova, USA, Rosja, 2020

“Wyjdź za mnie jednak” / “Marry Me However” reż. Mordechai Vardi, Izrael, 2020

“Wyspa Buromskiego” / “Buromsky Island” reż. Olga Stefanova, Rosja, 2020


Tematy

Interesująco zapowiada się także cykl "Tematy", a dotyczyć one będą m. in. ekologii, pandemii, sportu, kultury i sztuki.

61. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach od 30 maja - 6 czerwca 2021 r równolegle w krakowskich kinach i w Internecie. 

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szkicownik Stanisława Witkiewicza zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim w Białymstoku

Zabytkiem miesiąca w maju jest Szkicownik Stanisława Witkiewicza, Obiekt do końca miesiąca można oglądać w białostockim Ratuszu.  Z tych pra...

Popularne posty