piątek, 2 lipca 2021

Zamek Królewski na Wawelu: Odrodzenie królewskich obyczajów na uczcie i na wybiegu

Żółta polewka na bulionie z bażanta z gołąbkiem z liści winogron, czyli zniewalające zapachy i smaki, a także luksusowe stroje przeszywane złotymi i srebrnymi nićmi. 16 i 24 lipca. W tych dniach Zamek Królewski na Wawelu zamieni się w prawdziwy wehikuł czasu. Przed nami kulinarna rekonstrukcja wystawnej uczty weselnej Zygmunta Augusta i Elżbiety Habsburżanki, a także pełen estetycznych wrażeń pokaz mody renesansowej „Dwór z aksamitu i pereł” z towarzyszeniem muzyki dawnej.

Dziedziniec Zamku na Wawelu, fot. materiały prasowe


Zanim to jednak nastąpi, chcemy zadbać o podniebienia zwiedzających za sprawą zaproszenia na ekskluzywną ucztę, która 16 lipca o godz. 19.00 rozpocznie się na dziedzińcu arkadowym. Jest to kolejne działanie (po organizowanym meczu w palanta) o charakterze interpretacyjnym realizowanym przez Zamek Królewski na Wawelu. Przypomnijmy, że zaślubiny Zygmunta Augusta i Katarzyny Habsburżanki odbyły się w 1553. Uroczystości miała miejsce w katedrze krakowskiej, a przyjęcie weselne zorganizowano w Zamku. 

Oprócz wystawnej uczty goście wzięli udział w pokazach, turnieju i tańcach. Wydarzenie zostało szczegółowo opisane przez Łukasza Górnickiego, renesansowego humanistę i sekretarza królewskiego, a także przez Stanisława Orzechowskiego, w którego pismach znajdziemy opis dekoracji sal arrasami, które zamówiono i sprowadzono specjalnie na tę okazję. Wiemy, co i jak jadano na wawelskim dworze, znamy organizację dworu królewskiego, zachowały się zapiski potwierdzające zdobienie stołów, rachunki dworskie szczegółowo i precyzyjnie dokumentują kulinaria Jagiellonów.

Pragniemy odtworzyć atmosferę tamtego czasu, proponując spacer przy zachodzącym słońcu w Ogrodach Królewskich z towarzyszeniem zapachu ziół i kwitnących kwiatów, a także śpiewających ptaków. Uczestnicy niezapomnianej kolacji doświadczą nie tylko niezapomnianych bukietów smaków (serwować będziemy m.in.: cielęcinę konfitowaną w cytrusach z chrupiącą perliczką, gotowanym słonecznikiem i młodą marchewką marynowaną w miodzie gryczanym z imbirem), ale również, dzięki zaangażowaniu znanego autora książek kulinarnych Bartka Kieżuna, zostaną uraczeni fascynującymi opowieściami o zwyczajach i tradycjach dworu królewskiego.

Wstęp na ucztę jest płatny. Gotują wybitni szefowie kuchni.

Bilety: 350 zł do kupienia on-line: https://wawel.krakow.pl/wydarzenie/uczta-kulinarna-rekonstrukcja-wesela-zygmunta-augusta-i-katarzyny-habsburzanka

Ze stołu na wybieg


Kolejnym niezapomnianym doświadczeniem historii na Zamku będzie udział w wydarzeniu „Dwór z aksamitu i pereł”. Jak noszono się na dworze? Co było trendy? W czym gustowały Panie a w czym Panowie? Przekonamy się 24 lipca podczas wyjątkowego pokazu, który rozpocznie się o godz. 15.00 na dziedzińcu arkadowym. Wstęp na modowe wydarzenie jest bezpłatny. Przed uczestnikami rekonstrukcje renesansowych kreacji dworskich z kręgu dworu Jagiellonów, a także dworów zagranicznych, które wywierały wpływ na wygląd ubiorów elit w dawnej Polsce. 

Strojom, przygotowanym w pracowni Fundacji Nomina Rosae i prezentowanym przez tancerki Teatru Tańca Terpsychora oraz aktorki Teatru Nomina Rosae, towarzyszyć będzie profesjonalny komentarz. Usłyszymy fragmenty ze źródeł odnoszące się do mody, a także literackich utworów z XVI w. Zabrzmi również muzyka z renesansowych dworów wykonywana na żywo przez Zespół Muzyki Dawnej Floripari.

Autorką projektów ubiorów oraz koncepcji pokazu jest dr Maria Molenda – historyk, kostiumolog, kostiumograf. Studiowała na UJ oraz na Uniwersytecie w Orleanie we Francji. Rekonstruowane przez nią kostiumy weszły do stałych ekspozycji muzeów polskich i słowackich. Jej zainteresowania badawcze obejmują szczególnie czasy renesansu i średniowiecza, a także XIX i pocz. XX w. Jest także autorką książki „Splendide vestitus. O znaczeniu ubiorów na królewskim dworze Jagiellonów w latach 1447–1572”, (Kraków, 2012).


informacja prasowa


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

21. MDAG już od jutra we Wrocławiu

21. edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity we Wrocławiu wystartuje już jutro, czyli 10 maja. Na wrocławską publiczność czeka ponad...

Popularne posty