czwartek, 26 sierpnia 2021

6 x miejskie przesilenie. Znamy program filmowy MIASTOmovie 9

Poznaliśmy program tegorocznej odsłony festiwalu filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie. Podczas 9. edycji zobaczymy historię wzniesienia w Kopenhadze wzgórza-spalarni śmieci; przyjrzymy się ucieczce z miasta do jednej z najbardziej osobliwych osad w Chinach; poznamy osiedle z lat 70. idealnie dopasowane do czasów pandemicznych lockdownów.

MIASTOmovie 9 PRZESILENIE, proj. Paweł Mildner

9. edycja MIASTOmovie odbędzie się pod hasłem „Przesilenie” – pozwoli spojrzeć na problemy miast, które pandemia uwypukliła i sprawiła, że stanęliśmy (szybciej niż się to wszystkim wydawało) przed koniecznością wdrażania konkretnych rozwiązań. Festiwal otworzy we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty film „Making a Mountain” (29.09, godz. 19:00) – dokument poświęcony CopenHill, jednej z najważniejszych realizacji architektonicznych ostatnich lat: nieoczekiwanego połączenia spalarni śmieci ze sztucznym wzgórzem, pełniącym funkcje stoku narciarskiego, ścianki wspinaczkowej i miejsca rekreacji. Film w reżyserii Rikke Selin Fokdal i Kaspara Astrupa Schrödera pokazuje, jak doszło do tego, że w centrum płaskiego miasta, jakim jest Kopenhaga, stanęła w 2017 roku góra wysoka na 85 metrów.


Kolejnego dnia MIASTOmovie przybliży widzom sylwetkę jednego z najbardziej niezwykłych współczesnych architektów, który na północnej półkuli pozostaje jednak wciąż słabo znany – australijskiego projektanta Richarda Leplastriera. Powstający przez 15 lat dokument Anny Cater „Richard Leplastier: W poszukiwaniu wizji” (30.09, godz. 20:00) rzuca światło na dorobek tytułowego innowatora: twórcy, dla którego priorytetem jest zawsze pełna symbioza jego projektów z naturą, w którą zostają one wkomponowane. Z Australii wybierzemy się do Chin, do złudzenia przypominających jednak USA. „Americaville” (1.10, godz. 18:00) opowiada o ucieczce z puchnącego ponad miarę megamiasta do przytulnej sąsiedzkiej utopii: bohaterka stworzonego przez Adama Jamesa Smitha filmu porzuca Pekin, by zamieszkać w podmiejskiej osadzie, będącej wierną kopią amerykańskiego miasteczka Jackson Hole.

trailer filmu „Americaville”

Festiwalowy weekend będzie okazją, by premierowo obejrzeć obraz najbardziej wprost odwołujący się do kryzysu pandemicznego. „Bergamo. Tarasy w słońcu” (2.10, godz. 19:00) w reżyserii Alberto Valtelliny i Paolo Vitaliego to portret osiedla Terrazze Fiorite – horyzontalnego kompleksu z lat 70., którego zalety jego mieszkańcy docenili w czasie przymusowego zamknięcia i dystansu społecznego. Nietypowe spojrzenie na zagadnienie wpływu turystyki na miasta oferuje „Gdy opadnie pył” Johna Appela (3.10, godz. 18:00). Dla zniszczonego przez trzęsienie ziemi Amatrice, Czarnobylu, który stał się synonimem katastrofy nuklearnej i spustoszonego przez wojnę Aleppo z powracającymi na ich ulice turystami wraca na nie normalność.

„Gdy opadnie pył”

W roku „Przesilenia” wracamy też do archiwalnego filmu: jednego z przebojów 8. edycji MIASTOmovie, czyli „Experimental City” w reżyserii Chada Freidrichsa. Obraz amerykańskiej utopii z lat 60., która odpowiedzieć miała na wiele wyzwań, przed którymi stajemy do dziś, pokażemy podczas specjalnego, darmowego pokazu w Renomie 3 października o godzinie 16:00.


9. festiwal filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie odbędzie się między 29 września a 3 października we Wrocławiu. Bilety na pokazy filmowe organizowane w Kinie Nowe Horyzonty (w cenach: normalny – 20 zł, klubowy – 18 zł, wielokrotny na 5 pokazów – 16 zł) dostępne są na stronie KinoNH.pl. Organizatorem wydarzenia jest Wrocławska Fundacja Filmowa, a wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Gminy Wrocław.

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

„Simon Boccanegra” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej już w lutym 2025 roku na deskach Opery Narodowej

Miłość, zdrada, lojalność i walka o władzę – uniwersalne emocje i dylematy ludzkiej natury są w centrum „Simona Boccanegry”, jednego z arcyd...

Popularne posty