środa, 22 września 2021

O magnum mysterium - pożegnalny koncert Agnieszki Franków-Żelazny

Ten szczególny wieczór na pewno będzie wyjątkowo nastrojowy, a to za sprawą programu koncertu pożegnalnego. 30 września o 19.00 na estradzie Narodowego Forum Muzyki wystąpi dobrze znany wrocławskiej publiczności Chór NFM, kierowany po raz ostatni przez Agnieszkę Franków-Żelazny.

Agnieszka Franków-Żelazny, fot. Łukasz Rajchert/NFM

Na repertuar koncertu składają się dzieła bardzo bliskie dyrygentce i wielokrotnie już wykonywane przez chór NFM podczas piętnastoletniej pracy pod jej kierownictwem. Część z nich – jak Ubi Caritas Pawła Łukaszewskiego, Chwali, dusze moja, Gospoda Romualda Twardowskiego, Beatus vir Miłosza Bembinowa czy De profundis Marcina Łukaszewskiego, będące współczesną polską twórczością chóralną do tekstów biblijnych psalmów – została zarejestrowana na płytach Chóru NFM De Profundis (2016) oraz Ubi Caritas (2018).

Początkowy utwór, O magnum mysterium hiszpańskiego lekarza a zarazem kompozytora muzyki chóralnej, zwraca uwagę połączeniem medytacyjnego charakteru z iście hiszpańską, opromienioną słońcem radością. Jest to responsorium należące do najwcześniejszych godzin kanonicznych (matutinum). Tekst utworu odnosi się do Bożego Narodzenia. Swoją kompozycję Javier Busto rozpoczyna od pokornej medytacji, kontemplacji Tajemnicy, a kończy radosnym, mistycznym Alleluja.

Za główny punkt programu wypada uznać trzy motety chóralne a cappella: O Magnum Mysterium Francisa Poulenca – utwór utrzymany w charakterystycznym dla francuskiego twórcy eklektycznym stylu a napisany do responsorium z liturgii Bożego Narodzenia – skomponowany dla ewangelickiej katedry w Berlinie Denn er hat seinen Engeln befohlen na ośmiogłosowy chór autorstwa Feliksa Mendelssohna oraz graduał Os justi meditabitur sapientiam, będący kompozycją Antona Brucknera.

Wieczór zakończy powstały specjalnie na zamówienie NFM utwór Jana Krutula do tekstu z biblijnej Pieśni nad Pieśniami. Autor w swoim opracowaniu słów ,,Oczarowałaś me serce, siostro ma, oblubienico” wykorzystuje w skrajnych częściach utworu żywe, skoczne rytmy, za sprawą których wyrażane w pieśni uczucie nabiera innego kolorytu niż w ujęciu lirycznym.

Wykonawcy:

Agnieszka Franków-Żelazny – dyrygent

Katarzyna Neugebauer-Jastrzębska – fortepian

Bartłomiej Pająk – instrumenty perkusyjne

Chór NFM 

Program:

Koncert pożegnalny Agnieszki Franków-Żelazny

F. Poulenc O magnum mysterium z cyklu Quatre motets pour le temps de Noël  

J. Busto O magnum mysterium

P. Łukaszewski Ubi caritas 

P. Czesnokow Zastupnice usierdnaja

R. Twardowski Chwali, dusze moja, Gospoda

M Bembinow Beatus vir…

M. Łukaszewski De profundis (solo: Natalia Kiczyńska – sopran)

A. Bruckner Os justi WAB 30

F. Mendelssohn Bartholdy Denn er hat seinen Engeln befohlen über dir MWV B 53

J. Krutul Vulnerasti cor meum

C. Debussy Dieu! qu’il la fait bon regarder ze zbioru Trois chansons de Charles d’Orleans

J. Sykulski Stoi lód na Prośnie (solo: Aleksandra Sosna – alt)

M. Raczyński Chciałbym zaśpiewać ci

G. Fauré Madrigal op. 35

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wielka Symfonia i miłość – koncert pod batutą Jana Tomasza Adamusa

Majowy repertuar Filharmonii Sudeckiej im. J. Wiłkomirskiego w Wałbrzychu otworzy „Wielka” Symfonia Schuberta oraz arie Mozarta i Beethovena...

Popularne posty