środa, 20 października 2021

Nadchodzące wydarzenia w Muzeum Kinematografii w Łodzi

Muzeum Kinematografii w Łodzi zaprasza na spotkania i projekcje filmowe towarzyszące 39 edycji Festiwalu Szkół Teatralnych, m. in. na spotkanie z reżyserem Magnusem von Hornem i Magdaleną Koleśnik oraz pokaz filmu Sweat.  Ponadto z okazji 50. rocznicy śmierci Jadwigi Smosarskiej - na wykład poświęcony jej fenomenowi, połączony jest z projekcją filmową oraz wizytą na wystawie stałej Łódź filmowa.

Kaiser Panorama, nazywana fotoplastikonem, fot. Muzeum Kinematografii

Laureaci FST na wielkim ekranie

W ramach wydarzeń towarzyszących 39. Edycji Festiwalu Szkół Teatralnych zapraszamy na trzy spotkania:

19.10, wtorek godz. 18:00

Spotkanie z Piotrem Trojanem oraz pokaz filmu 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy (reż. Jan Holoubek)

25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy to czteroodcinkowy serial opowiadający historię 23-letniego Tomka (w tej roli Piotr Trojan), który został oskarżony o gwałt i zabójstwo – wszystkie dowody zbrodni były przeciwko oskarżonemu. Mężczyzna spędził kilkanaście lat w więzieniu, gdzie był bity i poniżany. Jednak pewnego dnia na jego drodze pojawili się prokuratorzy i policjant, przekonani, że prawdziwym sprawcą przestępstwa jest ktoś inny.

• 20.10, środa, godz. 18:00

Spotkanie z Karoliną Bruchnicką oraz pokaz filmu Córka trenera (reż. Łukasz Grzegorek)

Film jest opowieścią o dojrzewaniu i poszukiwaniu własnej tożsamości. Maciej Kornet (Jacek Braciak) jest samotnym ojcem nastoletniej Wiktorii (Karolina Bruchnicka) i trenerem tenisa, pod którego skrzydła trafia nowy zawodnik o imieniu Igor (Bartłomiej Kowalski). Cała trójka wyrusza rozklekotanym vanem w długą podróż po Polsce. Jednak spokojny dotychczas układ ojciec-córka zostaje zaburzony, kiedy chłopak powoli wprowadza nastolatkę świat dorosłości.

• 21.10, czwartek, godz. 18:00

Spotkanie z reżyserem Magnusem von Hornem i Magdaleną Koleśnik oraz pokaz filmu Sweat (reż. Magnus von Horn)

„Kto potrzebuje przyjaciół, jeśli ma 600 000 obserwatorów?” – tak głosi napis na plakacie promującym dramat Sweat w reżyserii Magnusa von Horna. Sylwia Zając (Magdalena Koleśnik) to młoda, bardzo atrakcyjna dziewczyna: trenerka fitness, influencerka i postać medialna. Jednak sława to nie wszystko – otoczona adoratorami kobieta poszukuje prawdziwej bliskości.



czwartek 28 października, godz. 17:00

Pokaz filmu dokumentalnego "Jutro czeka nas długi dzień" w reżyserii Pawła Wysoczańskiego

Jeevodaya jest indyjskim ośrodkiem wychowawczo-leczniczym dla osób trędowatych oraz ich rodzin. Od ponad 30 lat pracuje w nim bohaterka filmu, doktor Helena Pyz, która w pierwszą podróż do Indii udała się w 1989 roku - po śmierci księdza Adama Wiśniewskiego, lekarza i opiekuna kilkunastu tysięcy chorych. Od tego czasu - sama zmagając się z niepełnosprawnością - lekarka prowadzi przychodnie i organizuje kolonie dla osób dotkniętych trądem, a także angażuje się w pomoc lokalnej społeczności. 

Po seansie zapraszamy Was na spotkanie z Pawłem Wysoczańskim - reżyserem dokumentu - i z doktor Heleną Pyz.



Sobota ze Smosarską - wykład poświęcony artystce

sobota 6 listopada, godz. 15:00

Z okazji 50. rocznicy śmierci Jadwigi Smosarskiej, Muzeum Kinematografii w Łodzi zaprasza na wykład poświęcony jej fenomenowi. Zdradzimy, jakie czynniki zadecydowały o jej niesłabnącej popularności aktorki w okresie międzywojennym, zapewniającej jej tytuł królowej polskich ekranów. Wykład połączony jest z projekcją filmową oraz wizytą na wystawie stałej Łódź filmowa.


1 listopada przypada 50. rocznica śmierci Jadwigi Smosarskiej (ur. 23 września 1898 w Warszawie) – polskiej aktorki teatralnej i filmowej oraz największej gwiazdy polskiego kina w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

Mimo że Smosarska była przede wszystkim aktorką teatralną, która wystąpiła łącznie w 40 różnych sztukach na deskach stołecznych teatrów, to największą popularność przyniosło jej kino. Artystka zagrała w aż 26 polskich filmach (m.in. rolę Stefci Rudeckiej w niemym melodramacie „Trędowata” z 1926 roku, będącym pierwszą adaptacją słynnej powieści Heleny Mniszkówny; wcieliła się też w Ankę Kurowską w „Ziemi obiecanej” z 1927 roku – obie produkcje nie zachowały się w całości, choć fragmenty tej drugiej można zobaczyć w naszym muzeum). W 1932 roku, po roli w „Księżnej Łowickiej”, aktorka przyciągnęła uwagę czołowej hollywoodzkiej wytwórni, która zaproponowała jej zagranie w jednym ze swoich filmów, jednak Smosarska nie zgodziła się, gdyż nie chciała opuszczać Polski na zbyt długo.

Mimo to wojna i tak zmusiła artystkę do emigracji. W 1939 roku, po pierwszych bombardowaniach w Warszawie, aktorka wraz z mężem uciekła najpierw na Litwę, a później do Stanów Zjednoczonych, gdzie grała w Polskim Teatrze Artystów w Nowym Jorku i zajmowała się pracą społeczną wśród Polonii.

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wielka Symfonia i miłość – koncert pod batutą Jana Tomasza Adamusa

Majowy repertuar Filharmonii Sudeckiej im. J. Wiłkomirskiego w Wałbrzychu otworzy „Wielka” Symfonia Schuberta oraz arie Mozarta i Beethovena...

Popularne posty