poniedziałek, 17 stycznia 2022

Dzielimy się kulturą – we Wrocławiu rozpoczynają działalność dwie nowe instytucje kultury

Wzmocnienie oferty kulturalnej miasta, wyższa specjalizacja działań i dwie nowe instytucje na mapie Wrocławia. Poznaliśmy szczegóły Wrocławskiego Instytutu Kultury i zmienionej formuły Strefy Kultury Wrocław, a także nazwiska kandydatek na ich dyrektorki. Obie instytucje rozpoczną swoją działalność już 1 lutego.



Strefa Kultury Wrocław w dotychczasowym kształcie rozpoczęła swoją działalność w 2018 roku, gdy Wrocław, jako jedno z niewielu miast – Europejskich Stolic Kultury, zdecydował się na kontynuowanie działalności organizacji odpowiedzialnej za koordynację obchodów. Jako organizator kilkuset wydarzeń kulturalnych rocznie stała się jedną z największych samorządowych instytucji kultury w Polsce. Zarówno prowadzone przez SKW miejsca kultury, jak i organizowane przez nią festiwale oraz programy, na przestrzeni ostatnich lat dynamicznie rozwijały się i rosły – tak, jeśli chodzi o skalę, jak i o liczbę osób w nich uczestniczących. W związku z tym w 2021 roku podjęto decyzję o stworzeniu przestrzeni dla indywidualnego rozwoju dwóch coraz wyraźniej rysujących się części działalności.

Dwie specjalistyczne instytucje umożliwią dalszy postęp dwóch wyraźnych kompetencji dotychczasowej Strefy Kultury Wrocław – produkcyjnej, skupiającej się na organizacji wydarzeń o dużej skali oraz animacyjno-edukacyjnej, polegającej na pogłębionym badaniu, ale i wspieraniu rozwoju zróżnicowanych inicjatyw – tłumaczy Bartłomiej Świerczewski, Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UM Wrocławia.Powołując do życia Wrocławski Instytut Kultury oraz zmieniając formułę działalności Strefy Kultury Wrocław chcemy wzmocnić i rozwinąć instytucjonalne pole kultury we Wrocławiu, ulepszając w ten sposób ofertę dla mieszkańców naszego miasta – dodaje dyrektor.

Od 1 lutego Strefa Kultury Wrocław w nowej formule rozwijać będzie rozpoznawalne w całym kraju festiwalowe marki, jak Jazz nad Odrą i WROsound oraz działania impresaryjne skupione głównie wokół Impartu. Z kolei Wrocławski Instytut Kultury zajmie się rozwojem dotychczasowych projektów społecznych, animacyjnych, badawczych i kompetencyjnych o zasięgu lokalnym i ponadregionalnym.

 

Poznaj Wrocławski Instytut Kultury

Nowa instytucja przejmuje część działalności Strefy Kultury Wrocław, dzięki której wrocławianie znajdą w jej ofercie m.in. kolejną edycję Europejskiej Nocy Literatury i Mikrogranty, ruszające z nowym naborem na lokalne inicjatywy w marcu. Osiedlowe działania kontynuowane będą również w oparciu o rozwinięcie formuły programu Sąsiadujemy. Lokalnie Instytut zaangażuje się też w projekty rozwijające kompetencje zarówno kadr kultury, jak i osób bez doświadczenia w realizacji wydarzeń. Lokalny charakter działalności podkreślany będzie także za sprawą kontynuacji Wrocławskiego Programu Wydawniczego oraz „Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego”, czyli bezpłatnego magazynu o wydarzeniach w mieście. Instytucja poprowadzi też programy warsztatowe i badawcze pozwalające poznać, analizować i wykorzystywać trendy w polskiej i światowej kulturze. 

– Ze Strefy zabieramy ze sobą doświadczenia i pomysły, które w nadchodzących latach mamy zamiar rozwinąć i dzięki większej specjalizacji działalności ulepszyć – zapowiada Dominika Kawalerowicz, która od 1 lutego ma zostać dyrektorką Instytutu, kontynuując w ten sposób swoją pracę poświęconą działalności społeczno-edukacyjno-badawczej w Strefie Kultury Wrocław. – „Wrocławski Instytut Kultury wypełni istotną lukę we wrocławskiej konstelacji, lokując się pomiędzy instytucjami artystycznymi, skupionymi na tworzeniu i animowaniu sztuki, a centrami kultury, zajmujących się edukacją artystyczną i kulturową – dodaje.

Instytut stanie się też gospodarzem neonowego podwórka Ruska 46 i funkcjonującej tam klubokawiarni Recepcja. Główną siedzibą zostanie zlokalizowana przy ul. Świdnickiej Barbara, gdzie wciąż prowadzony będzie rozbudowany program kulturalnych wydarzeń. Jednak działalność Wrocławskiego Instytutu Kultury wykroczy także poza granice miasta. W dalszym ciągu rozwijane będą propozycje rezydencji artystycznych i wsparcia mobilności twórców. Nowa instytucja to również kontynuacja współpracy z partnerami z kraju i zagranicy, która jest ważnym dziedzictwem Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. 


Strefa Kultury Wrocław na nowo

Od 1 lutego znaną już mieszkańcom miasta Strefę Kultury Wrocław czeka „nowe otwarcie”. – Instytucja w ten sposób niejako powraca do korzeni i od tego momentu skupiona będzie na rozwijaniu uznanych marek festiwalowych oraz produkcji zakrojonych na szeroką skalę wydarzeń – mówi Jerzy Pietraszek, Dyrektor Wydziału Kultury UM Wrocławia. Wyspecjalizowana jednostka z pewnością pomoże podtrzymać, a co więcej, umożliwić rozwój ważnym dla Wrocławia inicjatywom, jak Jazz nad Odrą – prestiżowy i najstarszy tego typu festiwalu w Polsce, którego kolejna odsłona czeka nas jesienią – dodaje. 

Z kolei latem muzyczne emocje zapewni zwrócony w kierunku fuzji hip-hopu, elektroniki i świeżych miejskich brzmień WROsound oraz Non Sola Scripta, czyli wakacyjna propozycja dla miłośników organowych brzmień. Jeszcze przed wakacjami wrocławianie będą mogli wziąć również udział w współorganizowanych przez SKW stadionowych koncertach zespołu Kings of Leon i Dawida Podsiadło. W festiwalowej ofercie Strefy Kultury Wrocław znalazło się także miejsce na teatr. Jesienią najmłodsi widzowie skorzystają z propozycji kolejnej edycji skierowanej do dzieci „Dziecinady”. Instytucja będzie też organizatorem jednego z najważniejszych teatralnych wydarzeń w Polsce, czyli festiwalu Dialog-Wrocław

Strefa w nowej odsłonie wciąż poprowadzi działalność kulturalną w Imparcie, w którym znajdzie się miejsce zarówno na występy gwiazd polskiej i światowej estrady, jak i prezentacje młodych twórców na początku swojej artystycznej drogi. W najbliższym czasie najważniejszym wyzwaniem organizacyjnym jest inwestycja dotycząca systemu przeciwpożarowego w budynku przy ul. Mazowieckiej 17, jednak mimo trudności, program w najbliższym czasie prezentowany będzie dla nieco mniejszej widowni, m.in. w Impart Cafe. Latem powrócą również plenerowe propozycje przy podwórkowej scenie. Nową siedzibą zostanie biuro znajdujące się na podwórku Ruska 46. Od 1 lutego stery w Strefie Kultury Wrocław przejmie nowa dyrektorka.  

– Nowe otwarcie wymaga sprawnej i rzetelnej osoby na dyrektorskim stanowisku. Dlatego podjęliśmy decyzję, by zaproponować tę funkcję Pani Oldze Nowakowskiej, która przez lata była wicedyrektorką Strefy, a następnie dyrektorką Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Jesteśmy przekonani, że jej dotychczasowe doświadczenie i świeże pomysły pozwolą poprowadzić instytucję w kierunku dalszego rozwoju i utrzymania jakościowej oferty kulturalnej – tłumaczy Jerzy Pietraszek. 
Wrocławianie z oferty obu nowych instytucji – Wrocławskiego Instytutu Kultury i Strefy Kultury Wrocław – skorzystają od 1 lutego.

informacja prasowa


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NFM I Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE l 15.11.2024–23.02.2025

29.listopada.2024 o godz. 17.30  w foyer NFM odbędzie się wernisaż wystawy Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE. Wielogłos Artystycznych Po...

Popularne posty