piątek, 20 maja 2022

Weekend z 19 Millennium Docs Againts Gravity Wrocław

Drugi festiwalowy weekend 19 Millennium Docs Againts Gravity Wrocław rozpoczęty! Zapraszamy na spotkania z reżyserami i reżyserkami, pokazy specjalne i wydarzenia w Klubie Festiwalowym. Na jakie punkty programu szczególnie zwrócić uwagę?

Kadr z filmu Pisklaki w reż. Lidii Dudy

PIĄTEK 20.05

Film i spotkanie: „Pisklaki”, reż. Lidia Duda, 18:00, sala Lalka

Pełna fantazji i charakterna Zosia, niepewny siebie, wrażliwy Oskar, niezależna, ale nieśmiała Kinga -  rozpoczynają naukę w szkole z internatem dla dzieci niewidomych i niedowidzących.  Są jak pisklaki. Mają 7 lat i są  zbyt mali, by opuścić rodzinny dom. W tak trudnych chwilach, jak rozłąka z rodzicami starają się sobie pomagać…
Po pokazie zapraszamy na spotkanie z reżyserką.

Kadr z filmu Italo disco
Film, spotkanie i impreza: „Italo disco”, reż. Alessandro Melazzini, 20:00, sala Lwów

Film pozwala się nam zanurzyć w muzycznym klimacie lat 80. XX wieku – czasach rozkwitu dyskotek, w których miliony Europejczyków bawiło się przy wciągającej, syntetycznej muzyce, z mniej lub bardziej dziwnymi angielskimi słowami piosenek. Elektroniczne rytmy i wizjonerskie wideoklipy to cechy italo disco, balansującego między nowatorstwem, jakością i kiczem. Nurt narodził się we Włoszech, otrzymał nowe artystyczne impulsy w Niemczech i w efekcie cała planeta tańczyła do tych rytmów.

Po pokazie zapraszamy na spotkanie z reżyserem. O 22:00 zaczynamy imprezę w stylu Italo Disco w Klubie Festiwalowym - gra DJ Ryan R.

Film: „Podwodne życie Jacques’a Cousteau”, reż. Liz Garbus, 18:30, sala Warszawa

Nominowana do Oscara® reżyserka Liz Garbus, znana z filmowych portretów Bobby'ego Fischera, Niny Simone i Marilyn Monroe, pokazuje inspirujące życie Jacquesa Cousteau – francuskiego podwodnego naukowca, innowatora, odkrywcy i pisarza słynnego z eksplorowania morza oraz filmowania swojej pasji. Człowiek-legenda, który odkrył cuda zachodzące pod powierzchnią oceanu. Pracował w tym samym czasie, kiedy odbyło się pierwsze lądowanie na Księżycu i sam postrzegał siebie jako „astronautę morskiego”.

SOBOTA 21.05

Kadr z filmu "Nie)zwykły Manhattan"


Film i spotkanie z twórcami: „(Nie)zwykły Manhattan”, reż. Filip Janerka, 18:00, sala Warszawa

Opowieść o słynnym wrocławskim osiedlu bloków zwanym potocznie „Manhattanem” to 16 historii, które nawiązują do 16 kondygnacji wieżowca. W filmie poznajemy nie tylko piękno architektury wyjątkowego osiedla, ale również interesujące opowieści ludzi, którzy tam żyją. 16 historii opowiada m.in. o mieszkańcach, architekturze, fotografie Chrisie Niedenthalu i bohaterce jego słynnego zdjęcia. W tej historii nie mogło oczywiście zabraknąć architektki osiedla – Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, bez której odwagi i wyobraźni Wrocław nie byłby tym samym miastem.

Po pokazie zapraszamy na spotkanie z reżyserem, Chrisem Niedenthalem i Michałem Dudą.

"Simona"
Film i spotkanie z reżyserką: „Simona”, reż. Natalia Koryncka-Gruz, 18:30, sala Lalka

Ida Matysek, cioteczna wnuczka Simony Kossak, jedzie do Puszczy Białowieskiej. Jako spadkobierczyni testamentu Lecha Wilczka, partnera Simony, który był autorem niezwykłych zdjęć z ich wspólnego życia w leśniczówce „Dziedzinka”, Ida ma dostęp do jego archiwum. Porządkując pozostawione przez Lecha zdjęcia, odkrywa tajemnice rodzinne, których nie była świadoma. Wraz z nią poznajemy świat magicznej, pradawnej, ale także tej współczesnej Puszczy. To opowieść o niezwykłym życiu Simony, córki, wnuczki i prawnuczki słynnego rodu Kossaków, która porzuciła Kraków i odnalazła dom z dala od cywilizacji, pracując jako psycholożka i badaczka dzikich zwierząt.

Po pokazie zapraszamy na spotkanie z reżyserką.

Film i spotkanie z twórcą: „Anioły z Sindżaru”, reż. Hanna Polak, 20:15, sala Warszawa

Hanifa i Saeed przeżyli piekło, które ISIS zgotował Jezydom, mniejszości religijnej i etnicznej zamieszkującej rejon Sindżar w północnym Iraku. Ciężko ranny Saeed wyczołguje się z masowego grobu, zanim bojownicy ISIS zdążą pogrzebać ofiary masakry - wśród nich większość jego bliskich. Hanifie udaje się uniknąć porwania, ale jej pięć młodszych sióstr zostaje zniewolonych przez Państwo Islamskie. Aby dotrzymać obietnicy danej umierającemu ojcu, Hanifa podejmuje się heroicznej, śmiertelnie niebezpiecznej misji, której celem jest odnalezienie sióstr i sprowadzenie ich do domu.

Po pokazie zapraszamy na spotkanie z montażystą filmu: Marinem Kotem Bastkowskim

Film i spotkanie: „Dom z drzazg”, reż. Simon Lereng Wilmont, 16:00, sala Lalka

Historia tymczasowego domu dziecka, położonego w samym środku ukraińskiej strefy wojennej, zaledwie 20 kilometrów od linii frontu. Poznajemy to miejsce oczami przebywających w nim podopiecznych.

Po pokazie zapraszamy na spotkanie z cyklu KinoUkraїna: Osłonić przed wojną. Gośćmi pokazu będą Oksana Kutsko, Daria Mymko i Olena Vorovchenko – założycielki wrocławskiej fundacji PTACH, która od 2019 roku niesie pomoc dzieciom dotkniętym wojną na wschodniej Ukrainie.

NIEDZIELA 22.05

"Terytorium"
Film i czytanie na żywo: „Terytorium”, reż. Alex Pritz, 16:00, sala Warszawa

Pasjonujący dokumentalny thriller przenosi nas do serca brazylijskiej Amazonii, gdzie reżyser przez trzy lata towarzyszy plemieniu Uru-eu-wau-wau w walce o ziemię i przetrwanie. W latach 80. XX wieku żyło ich tysiące, dziś pozostało niespełna 200 osób. Po śmierci jednego z przedstawicieli starszyzny, na barkach 18-letniego Bitate leży walka o przeżycie grupy, której terytorium otoczone jest przez osadników, farmerów i poszukiwaczy cennych minerałów. Wszyscy chcą jednego – wykarczować puszczę. Ich sojuszniczką w tej nierównej walce jest Neidinha, aktywistka, która od 20 lat walczy o ich przetrwanie, pomimo gróźb kierowanych pod jej adresem.

Przed pokazem zapraszamy na wydarzenie Europejska Noc Literatury. Prolog. Czytanie na żywo

Po raz piąty w ramach wrocławskiej odsłony Millennium Docs Against Gravity odbędzie się prolog Europejskiej Nocy Literatury – wydarzenia, podczas którego przez jeden wieczór w 10 nietypowych przestrzeniach miasta usłyszeć można fragmenty znakomitej europejskiej prozy czytanej na żywo przez najciekawszych polskich aktorów i aktorki. 

Fragment opowiadania Joanny Rudniańskiej „Trawy” (z tomu „RuRu”, Wydawnictwo Nisza) przeczyta Mikołaj Woubishet.

Film: „Skarby Krymu”, reż. reż. Oeke Hoogendijk, 14:15, sala Lwów

W 2014 roku Allard Pierson Museum w Amsterdamie urządzało wystawę pereł krymskiej archeologii pod hasłem „Krym – złoto i skarby Morza Czarnego”. Rosja dokonała wtedy aneksji tego regionu. Po zakończeniu wystawy pojawiło się pytanie, komu należy zwrócić dzieła sztuki. Muzeom na Krymie, które były tak uprzejme, że je wypożyczyły? Czy może Ukrainie, do której Krym należał przed aneksją? Co powinien zrobić dyrektor amsterdamskiego muzeum – Wim Hupperetz?

"Położne"
Film: „Położne”, reż. Snow Hnin Ei Hliang, 16:15, sala Lwów

Film nagrodzony w Sundance, historia prowizorycznej kliniki medycznej prowadzonej w Mjanmie przez dwie odważne kobiety: Hla i Nyo Nyo. Hla jest buddystką i żyje w zachodnim regionie kraju, gdzie muzułmańska mniejszość Rohingjów jest stale prześladowana i odmawia się jej podstawowych praw, w tym opieki medycznej. Hla codziennie ryzykuje bezpieczeństwo i życie, pomagając muzułmańskim pacjentkom, a Nyo Nyo, która jest muzułmanką, stara się za wszelka cenę zapewnić lekarskie wsparcie swojej społeczności. W klinice pracuje jako asystentka i tłumaczka, ale jej rodzina mieszkająca w okolicy od pokoleń, wciąż uważana jest za intruzów.

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Sakura. III Wrocławskie Dni Japońskich Inspiracji

 Z przyjemnością ogłaszamy nadchodzącą III edycję festiwalu Sakura. Wrocławskie Dni Japońskich Inspiracji, która odbędzie się w dniach 9-19 ...

Popularne posty