poniedziałek, 27 czerwca 2022

„Szkoła patrzenia” – Zygmunt Rytka w Muzeum Współczesnym Wrocław

Muzeum Współczesne Wrocław oraz Fundacja Sztuk Wizualnych zapraszają na monograficzną wystawę „Zygmunt Rytka. Szkoła patrzenia”, pierwszą obszerną prezentację dzieł artysty po opracowaniu jego archiwum. Pokaz obejmuje kilkanaście cykli autorskich z lat 70., 80. i 90. ubiegłego wieku reprezentujących przede wszystkim tematy percepcji, poznania i medialnej manipulacji. Otwarcie wystawy już w czwartek 7 lipca o godzinie 18.00.


Zygmunt Rytka (ur. 1947 w Warszawie – zm. 2018 w Sokołowsku) zaliczany jest do grona najważniejszych polskich artystów powojennych. Jest autorem blisko 40 cykli fotograficznych, kilkunastu filmów i wideo, ogromnej dokumentacji wydarzeń artystycznych, szczególnie z okresu kultury niezależnej lat 80. Przez ponad cztery dekady, od debiutu w 1974 r., konsekwentnie realizował własny program artystyczny, tworząc fascynujące i bezprecedensowe w swojej skali i różnorodności dzieło.

Zygmunt Rytka, Fotowizja, 1979

Fundacja Sztuk Wizualnych we współpracy z Fundacją Sztuki Współczesnej In Situ zrealizowała wieloletni projekt opracowania twórczości i digitalizacji archiwum Zygmunta Rytki (zygmuntrytka.pl). Wystawa w Muzeum Współczesnym Wrocław otwiera drugi etap przedsięwzięcia, którego kontynuacją będzie komplementarny pokaz w Muzeum Sztuki w Łodzi planowany w 2023 r. oraz publikacja monograficzna wydana w prestiżowym wydawnictwie Spector Books.

Zygmunt Rytka, Bluff, 1978

Wystawa „Zygmunt Rytka. Szkoła patrzenia” daje wgląd w oryginalną strategię artystyczną Rytki, który nieprzerwanie poddawał artystycznemu badaniu otaczającą go rzeczywistość. Narzędziem tego badania były przede wszystkim aparat fotograficzny oraz kamera filmowa i kamera wideo. Badanie to, oparte na intuicji, nie było jednak badaniem w sensie naukowym ani teoretycznym, ale postawą twórczą oraz nieustannym dialogiem z rzeczywistością.

Zygmunt Rytka, Bluff, 1975

„Rytka w swoich działaniach czasem stawał się filozofem, poszukującym porządku w chaosie kamieni nad rzeką Białką, kiedy indziej wcielał się w karatekę w złotym garniturze i białych rękawiczkach, czasem znikał za obiektywem, podglądając turystów fotografujących jedną i tę samą atrakcję turystyczną. Podejmował się dokumentacji zafałszowanego przekazu medialnego, fotografując bezpośrednio ekran telewizora w czasach późnego PRL-u, dokumentował też strony z prasy, zawierające adnotacje o wprowadzonej cenzurze. W jeszcze innych pracach, przyjmując pozę myśliciela z rzeźby Rodina, fotografował się na tle przyrody, stając się jakby pomostem między światem kultury i natury” – pisze w tekście wprowadzającym Karol Hordziej, kurator wystawy.


Wystawa „Zygmunt Rytka. Szkoła patrzenia” potrwa do 3 października 2022 r.

„Zygmunta Rytka. Szkoła patrzenia”

Muzeum Współczesne Wrocław

7.07–3.10.2022

Kurator: Karol Hordziej

Organizatorzy:

Muzeum Współczesne Wrocław https://muzeumwspolczesne.pl/

Fundacja Sztuk Wizualnych https://www.sztukawizualna.org/

Partnerzy:

Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ

Muzeum Sztuki w Łodzi

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szkicownik Stanisława Witkiewicza zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim w Białymstoku

Zabytkiem miesiąca w maju jest Szkicownik Stanisława Witkiewicza, Obiekt do końca miesiąca można oglądać w białostockim Ratuszu.  Z tych pra...

Popularne posty