wtorek, 23 sierpnia 2022

W stronę emocji i interpretacji. Kamera Akcja ogłasza pierwszych gości

Cenieni w Polsce i za granicą profesjonaliści pojawią się na 13. edycji Festiwalu Kamera Akcja. Jurorką konkursu Authors Spotlight będzie Ewa Puszczyńska, producentka „Idy” i „Zimnej wojny”, Milenia Fiedler, rektorka Szkoły Filmowej w Łodzi oceni prace młodych krytyków filmowych, a Marcin Pieńkowski, dyrektor Nowych Horyzontów poprowadzi warsztaty z programowania festiwali. Jeśli nie możecie dołączyć do nas w Łodzi, zapraszamy do online’u – tam spotkania z twórcami kina, ciekawe filmy oraz cykl wydarzeń pod hasłem „Mickiewicz filmowy”.

Indywidualne lekcje kina dla zwycięzców konkursu Krytyk Pisze

Jeśli stawiacie swoje pierwsze kroki w krytyce filmowej, konkurs Krytyk Pisze jest dla was. Daje on nie tylko rozgłos i rozpoznawalność, ale także wyjątkowe nagrody – w tym roku po raz pierwszy indywidualne lekcje kina: z Michałem Oleszczykiem, konsultantem scenariuszowym i autorem podcastu „SpoilerMaster” i z Jackiem Hamelą, siedmiokrotnym laureatem Orła w kategorii najlepszy dźwięk (m.in. za „WołyńWojtka Smarzowskiego). Laureaci wygrają także współpracę redakcyjną z magazynem „Film&TV Kamera” oraz nagrodę pieniężną w wysokości 1000 zł. Zgłoszone teksty oceniać będą cenieni krytycy: Patrycja Mucha, autorka bloga „Filmowe odloty” i współprowadząca podcast „Wtem, piosenka” oraz Rafał Glapiak, autor bloga „Mocne Punkty” i absolwent łódzkiego filmoznawstwa. Milenia Fiedler, rektorka Szkoły Filmowej w Łodzi, dwukrotna laureatka nagrody za montaż na festiwalu w Gdyni za filmy „Czas zdrady” i „Weiser” zasiądzie natomiast w Jury Twórców. Na zgłoszenia czekamy do 12 września.


Ku analitycznym korzeniom

Miejsce spotkań z dziełem filmowym od podszewki, jego poszczególnymi warstwami i znaczeniami – oto Akcja Edukacja. Jak co roku, zapraszamy do wieloaspektowego spojrzenia na kino w ramach warsztatów analitycznych m.in. „Wytwórnia znaczeń” z Dianą Dąbrowską. Jeśli jesteście żądni wiedzy z zakresu organizacji festiwali filmowych, z pewnością zaspokoją warsztaty z Marcinem Pieńkowskim, dyrektorem MFF Nowe Horyzonty. Jednym z najbardziej wyczekiwanych spotkań będzie rozmowa z twórcami filmu “Głupcy”, który dzieli widzów. Ewa Puszczyńska, utytułowana polska producentka filmowa, opowie o procesie twórczym. Tomasz Wasilewski natomiast zdradzi, dlaczego po raz kolejny podejmuje tematy tabu. Twórcy staną w ogniu pytań Miłosza Stelmacha, który z pewnością odwoła się do pojawiających się krytycznych recenzji.

Twórzmy RAZEM. Rusza nabór do wolontariatu

Tegoroczne hasło Kamery Akcji RAZEM FILMOWI to wezwanie i postulat, który towarzyszy niezmiennie od 13 lat! Tworzenie filmów to system naczyń połączonych. Podobnie jest z organizacją festiwalu. Dlatego zespół FKA poszukuje osób wolontariackich, które chcą zyskać doświadczenie w zakresie organizacji wydarzeń kulturalnych. Dla każdego coś dobrego – dołączyć można do jednej z czterech sekcji: informacyjnej, obsługi widza, prasowej oraz badania opinii. Na zgłoszenia czekamy do 23 września.


Gdyby Mickiewicz żył, byłby filmowcem

W 1822 roku ukazują się „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. W 2022 roku Kamera Akcja przynosi wam Mickiewicza filmowego. Echa „Ballad i romansów” – wydarzenie online pełne nawiązań, inspiracji, a nawet bezpośrednich adaptacji poezji wieszcza. Znajdziecie odpowiedź na pytanie, ile z twórczości Mickiewicza pobrzmiewa w dzisiejszym kinie polskim, a także dlaczego autor „Świtezianki” oglądałby dzisiaj Wiedźmina. Wydarzenie odbędzie się w dniach 17-20 października na platformie Think Film.


13. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 13-16 października 2022 roku: stacjonarnie w Łodzi oraz online na platformie Think Film (17-20.10.). Zadanie zrealizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu.

Mickiewicz filmowy. Echa „Ballad i romansów” w polskim kinie to wydarzenie online odbywające się od października do listopada 2022 na platformie Think Film. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Miasta Łodzi.

Spotkania z cyklu Akcja Edukacja są realizowane w ramach programu „Łódź akademicka, Łódź naukowa 2022”. Projekt jest dofinansowany z budżetu miasta Łodzi w ramach regrantingu przeprowadzonego przez Centrum Opus. Organizatorem jest Fundacja FKA. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szkicownik Stanisława Witkiewicza zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim w Białymstoku

Zabytkiem miesiąca w maju jest Szkicownik Stanisława Witkiewicza, Obiekt do końca miesiąca można oglądać w białostockim Ratuszu.  Z tych pra...

Popularne posty