czwartek, 29 września 2022

Program 2. Tygodnia Warszawskich Kin Studyjnych

3 października rozpoczyna się druga edycja Tygodnia Warszawskich Kin Studyjnych - wydarzenia, które w zeszłym roku dostarczyło wszystkim wielkich filmowych emocji. W małych kinach drzemie ogromny potencjał! Zostaną zaprezentowane najnowsze nagrodzone filmy, odbędą się spotkania z ich twórcami, warsztaty, wystawa plakatów filmowych, spacery tematyczne - będzie interesująco!



PROGRAM 2. Tygodnia Warszawskich Kin Studyjnych


3 PAŹDZIERNIKA, PONIEDZIAŁEK


OFICJALNE OTWARCIE TWKS: Kino Muranów, g. 19.30 // wydarzenie płatne: bilety 22 zł

PRZEDPREMIERA! W TRÓJKĄCIE, reż. Ruben Östlund / sala Gerard


Przedpremierowy pokaz filmu, który zdobył Złotą Palmę na MFF w Cannes w tym roku.

Nagrodzony już po raz drugi canneńską Złotą Palmą Ruben Östlund zabiera nas w szalony rejs luksusowym statkiem z piękną gwiazdką instagrama Yayą (Charlbi Dean), początkującym modelem Carlem (Harris Dickinson) oraz wiecznie pijanym kapitanem (przezabawny Woody Harrelson). Na statku bawią się celebryci i bogacze – emerytowani handlarze bronią, rosyjski król nawozu, podstarzałe diwy i zrzędliwe milionerki. Rejs po szmaragdowych morzach zamienia się w jazdę bez trzymanki, przy której katastrofa Titanica to romantyczny wypadek przy pracy.

4 PAŹDZIERNIKA, WTOREK

KINO SYRENA, g. 18.00 // wydarzenie bezpłatne

PRZEDPREMIERA! PISKLAKI reż. Lidia Duda

Najnowszy film uznanej polskiej dokumentalistki Lidii Dudy pt. PISKLAKI zdobył wiele prestiżowych nagród w tym roku, m.in.: Marco Zucchi Award na MFF w Locarno, Motyla na Europejskim Festiwalu Filmowym „Integracja Ty i Ja” dla najlepszego filmu dokumentalnego, a na Docs Against Gravity Film Festival Nagrodę TVP Dokument i Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych.

Po seansie spotkanie z reżyserką Lidią Dudą poprowadzi Marlena Gabryszewska.

KINOTEKA, g. 20.00 // wydarzenie płatne: bilety 20 zł

PRZEDPREMIERA! SYNDROM HAMLETA reż. Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski, twórców filmu "Książę i dybuk"

Film SYNDROM HAMLETA został uhonorowany dwiema nagrodami na MFF w Locarno w tym roku: Grand Prix sekcji Tydzień Krytyki; 22. Niezależną Nagrodę Krytyków Boccalino D’Oro dla najlepszego filmu dokumentalnego.

Film w języku ukraińskim zostanie wyświetlony z polskimi i angielskimi napisami.

Spotkanie po seansie odbędzie się w językach polskim i ukraińskim.

Po seansie spotkanie z reżyserką Elwirą Niewierą i bohaterami filmu poprowadzi Marcin Radomski


5 PAŹDZIERNIKA, ŚRODA


KINO WISŁA, g. 18.00 // wydarzenie płatne: bilety 20 zł - pod patronatem Fundacji Kultury bez Barier.

PRZEDPREMIERA! SŁOŃ reż. Kamil Krawczycki / pokaz z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących!

Film „Słoń” zdobył nagrodę dla najlepszego filmu w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Po seansie odbędzie się spotkanie z Kamilem Krawczyckim i Janem Hrynkiewiczem, które poprowadzi Robert Więckowski.

U-JAZDOWSKI KINO g. 20.30 // wydarzenie bezpłatne

PRZEDPREMIERA! NIE ZGUBILIŚMY DROGI reż. Anka Sasnal, Wilhelm Sasnal

Film NIE ZGUBILIŚMY DROGI reprezentował polską kinematografię w oficjalnej selekcji MFF w Berlinie w tym roku.

Po seansie spotkanie m.in. z aktorem Andrzejem Konopką poprowadzi Klara Pawlicka.


6 PAŹDZIERNIKA, CZWARTEK


KINO ILUZJON, g. 11.00 // wydarzenie płatne: bilety 5 zł, a dla członków klubu Seniora - bezpłatnie

KOBIETA JEST KOBIETĄ, reż. Jean-Luc Godard / prelekcja Andrzej Bukowiecki

Film Jean-Luca Godarda z 1961 roku zostanie wyświetlony z taśmy 35 mm w ramach Klubu Seniora. „Kobieta jest kobietą” to wczesny film Godarda, w którym widzimy Annę Karinę w jej najbardziej urzekającym wydaniu gdy autor z rozmysłem i artyzmem odkrywa na nowo gatunek „komedii romantycznej”.

KINO KULTURA, g. 20.00 // wydarzenia bezpłatne

UWAGA, TRWA SEANS: OD DFK-u DO KINA STUDYJNEGO

Pokaz materiałów archiwalnych, a po seansie dyskusja z udziałem zaproszonych gości, m.in. Marleny Gabryszewskiej, Macieja Gila, Magdaleny Łazarkiewicz, Janusza Zaorskiego, Sławomira Rogowskiego, Radosława Piwowarskiego, Krystyny Kofty.

Punktem wyjścia do dyskusji jest wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Małe kina” i jego pierwsza strofa:

Najlepsze to małe kina

w rozterce i w udręce,

z krzesłami wyściełanymi

pluszem czerwonym jak serce.

Podczas spotkania zaproszeni goście opowiedzą o dawnych kinach i DKF-ach Warszawy. Powspominamy – przywołując seanse, zdarzenia, ludzi i anegdoty – dawne filmowe miejsca stolicy, porozmawiamy o tym jaką małe kina pełniły funkcję (kulturotwórczą i opiniotwórczą) przed laty, przywołamy życie miejskie, studenckie i towarzyskie Warszawy (i nie tylko Warszawy) lat 70. i 80., przybliżymy dawny repertuar. Zapytamy gości i ekspertów również o to, czy DKF-y stanowiły podwalinę pod przyszłe/obecne kina studyjne i jakie są dziś najważniejsze cele/wyzwania kin studyjnych, jaka jest ich rola w budowaniu lokalnych społeczności i kreowaniu kultury filmowej. Czy mają szansę w pozyskaniu ciekawych filmowych treści i zwróceniu uwagi współczesnego widza przy tak bogatej ofercie kulturalnej? Spotkanie wpisuje się w bieżącą dyskusję na temat zmiany modelu upowszechniania kultury filmowej na świecie.


7 PAŹDZIERNIKA, PIĄTEK

KINO ŚWIT, g. 10.00-12.30 // wydarzenie bezpłatne, obowiązują zapisy organizowane przez kino // Limit osób 20.

UBIERZ MNIE, reż. Małgorzata Goliszewska (16 min)

Po seansie warsztaty dla młodzieży.

Warsztat bazujący na filmie „Ubierz mnie” w reż. Małgorzaty Goliszewskiej ma na celu pokazać znaczenie krytyki i komunikatów oceniających w budowaniu pozytywnych relacji. Siłą filmu jest jego surowy autentyzm i naturalizm. Oglądamy bohaterkę w różnych systemach społecznych (wśród rodziny, znajomych, przyjaciół), które mogą w dużym stopniu odzwierciedlać otoczenie uczniów. Niekonstruktywne, przepełnione oceną i brakiem akceptacji schematy komunikacyjne bardzo dobrze ilustrują to, z czym często styka się młody człowiek – warunkowa akceptacja, odrzucenie, krytyka, brak zrozumienia. Uczniowie poznają narzędzia komunikacyjne pozwalające zamieniać oceny na opinie i budować satysfakcjonujące relacje, w których otwartość i autentyczność idzie w parze z dążeniem do nieranienia innych.

Fundacja Generator / prowadzenie: Marcin Majkut

KINO AMONDO, g. 17.00 // seans płatny: 10 zł; wydarzenie bezpłatne: spacer śladami lokacji filmowych. Limit osób 20: obowiązują zapisy rezerwacje@kinoamondo.pl

DOMÓWKA Z KINEM AMONDO: WOKÓŁ FILMU PLAC ZBAWICIELA

17.00 – otwarcie wydarzenia: zapowiedź Jan Lubaczewski

17.15 – pokaz filmu PLAC ZBAWICIELA reż. Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze

19.00 – 20.00 - koniec projekcji, krótkie spotkanie z Joanną Kos-Krauze i wyjście na spacer z reżyserką śladami filmu wokół placu Zbawiciela i lokacji filmowych: wejście do kina Luna, zwiedzanie obiektów: kościół, pasaż, sklep, restauracja, park; omówienie realizacji filmu z Joanną Kos-Krauze

Spacer śladami filmowych lokacji odbędzie się w języku polskim i angielskim. Tłumaczenie Magdalena Krajewska.

KINO LUNA, g. 20.30 // wydarzenie płatne: bilety 20 zł

 W programie seans niespodzianka z muzyką na żywo!


8 PAŹDZIERNIKA, SOBOTA

KINO MURANÓW, g. 11.00 // wydarzenie bezpłatne dla dzieci, obowiązują zapisy i limit miejsc 10; w tym samym czasie wydarzenie płatne dla rodziców: bilety 24 zł

11.00 – NIE TAKI WILKU STRASZNY, JAK GO MALUJĄ / wydarzenie bezpłatne dla dzieci

Pokaz krótkich metraży autorstwa Mariusza Wilczyńskiego i warsztaty plastyczne dla dzieci z udziałem👉 Mariusza Wilczyńskiego.

11.00 – SERCE DĘBU reż. Laurent Charbonnier i Michel Seydoux / wydarzenie płatne dla opiekunów

SPACER „ŚLADAMI KIN STUDYJNYCH”: KINO SYRENA MUZEUM WARSZAWY, KINO KULTURA, KINO ATLANTIC, g. 17.00, przewodniczka: Magdalena Krajewska / spacer w języku polskim. Limit osób – 20; obowiązują zapisy twks@stowarzyszeniekinstudyjnych.pl

KINO PRAHA, g. 18.00 // wydarzenie bezpłatne

 NA KRÓTKO PO GDYNI / blok krótkich metraży

Pokaz najciekawszych krótkometrażowych filmów wyprodukowanych w Studiu Munka i nagrodzonych w tym roku na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Na zaostrzenie apetytów widzów zostanie wyświetlony jako pierwszy krótkometrażowy film animowany pt. KOT w reżyserii Zofii Strzeleckiej. Film został zrealizowany w ramach programu „Młoda Animacja” w Studiu Munka

FOLLOWERS. ODPALAJ LAJWA, reż. Jakub Radej / 29 min

Film otrzymał Nagrodę Specjalną Jury w Konkursie Filmów Krótkometrażowych na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

WRÓBEL reż. Marcin Janos Krawczyk / 24 min

VICTORIA reż. Karolina Porcari / 28 min.

Autorka filmu, Karolina Porcari, otrzymała m.in. Srebrnego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym dla reżysera najlepszego filmu fabularnego, uhonorowano ją również nagrodą im. Lucjana Bokińca za najlepszy film krótkometrażowy w Konkursie Filmów Krótkometrażowych na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Po seansie spotkanie z twórcami poprowadzi Ania Serdiukow

Łączny czas trwania projekcji: 87 min.

KINO ATLANTIC, g. 20.00 // wydarzenie płatne: bilety 20 zł

PRZEDPREMIERA! BOY FROM HEAVEN, reż. Tarik Saleh

Film otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz na tegorocznym MFF w Cannes.


9 PAŹDZIERNIKA, NIEDZIELA

SPACER „ŚLADAMI WARSZAWSKICH KIN STUDYJNYCH”: WISŁA, ELEKTRONIK, MURANÓW, g. 10.00, przewodniczka i tłumaczka: Magdalena Krajewska / spacer w języku angielskim. Limit osób: 20; obowiązują zapisy: twks@stowarzyszeniekinstudyjnych.pl

KINOKAWIARNIA STACJA FALENICA, g. 16.00 / wydarzenie płatne: bilety 20 zł

 PRZEDPREMIERA! BABY BROKER, reż. Hirokazu Koreeda

Film otrzymał Nagrodę Jury Ekumenicznego, a Kang-ho Song został uhonorowany nagrodą dla najlepszego aktora na MFF w Cannes w tym roku.


KINO ELEKTRONIK, g. 19.00 / wydarzenie bezpłatne (wernisaż wystawy); 19.30 wydarzenie płatne (przedpremierowy pokaz): bilety 20 zł

 19.00 Wernisaż wystawy SCENY Z ŻYCIA PLAKATOWEGO

Wystawa poświęcona plakatom filmowym marki „Plakiat” autorstwa Maksa Bereskiego, prezentująca fragment twórczości artysty z lat 2019-2022, ukazująca przekrój tematyczny i gatunkowy podejmowanych przez plakacistę realizacji. Pośród ekspozycji znajdują się m.in. „Sukienka”, „Pani Doubtfire”, „Pewnego razu... w Hollywood”, „C’mon C’mon”, „Teściowie”.

W tym roku Maks Bereski – marka PLAKIAT – został uhonorowany nagrodą PISF-u (Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej) za plakat do filmu „Teściowie”. Po raz pierwszy w historii nagród zdarzyło się, aby dwa plakaty tego samego twórcy były nominowane równocześnie w tej samej kategorii: obok plakatu do filmu „Teściowie” nominowany był również plakat do filmu „Ucieczka na srebrny glob” (autorstwa Maksa Bereskiego).

Podczas wystawy zaprezentowanych zostanie 16 polskich i zagranicznych plakatów marki PLAKIAT. 17 plakat do filmu SILENT TWINS będzie miał swoją premierę na ekranie w kinie.


PRZEDPREMIERA! SILENT TWINS reż. Agnieszka Smoczyńska

Film otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych oraz nagrody za muzykę i scenografię oraz Wielką Nagrodę „Złote Lwy” na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Pokazywany premierowo na festiwalu w Cannes „Silent Twins” to najnowszy film Agnieszki Smoczyńskiej, twórczyni „Córek dancingu” i „Fugi”. Jedna z najoryginalniejszych polskich reżyserek, która o tym, co w nas dzikie i nieokiełznane opowiada z lekkością tanecznych kroków, także w swoim anglojęzycznym debiucie daje popis nieskrępowanej wyobraźni. Wizjonerski, wypełniony muzyką „Silent Twins”, choć zrealizowany w oparciu o reportaż Marjorie Wallace, nosi wyraźne piętno autorskiego stylu. I – podobnie jak poprzednie filmy Smoczyńskiej – pokazuje perspektywę kobiet.

 Po seansie SILENT TWINS spotkanie z reżyserką Agnieszką Smoczyńską poprowadzi Ania Serdiukow

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Kin Studyjnych

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy.

Plakat i identyfikacja wizualna - Julia Fukiet

KOCHAJMY KINA STUDYJNE! 

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szkicownik Stanisława Witkiewicza zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim w Białymstoku

Zabytkiem miesiąca w maju jest Szkicownik Stanisława Witkiewicza, Obiekt do końca miesiąca można oglądać w białostockim Ratuszu.  Z tych pra...

Popularne posty