niedziela, 23 października 2022

Ukraińska muzyka sakralna. Inauguracja sezonu Chóru NFM

Zapraszamy na koncert inaugurujący nowy sezon artystyczny Chóru NFM! Tego wieczoru wnętrza katedry prawosławnej pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy wypełni ukraiński śpiew sakralny. W wykonaniu muzyków pod dyrekcją Lionela Sowa usłyszymy dzieło urodzonej w Kijowie w 1939 roku kompozytorki Łesi Dyczko, cenionej szczególnie za swą spuściznę literatury chóralnej.

Chór NFM / fot. Łukasz Rajchert

 Łesia Dyczko jest ukraińską kompozytorką, pedagog, a także animatorką życia muzycznego, której twórczość koncentruje się wokół muzyki wokalnej oraz wokalno-instrumentalnej. Obecnie uznawana jest za czołową przedstawicielkę twórczości chóralnej w Ukrainie. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że była pierwszą ukraińską kompozytorką, która zaczęła tworzyć muzykę cerkiewną po Rewolucji Październikowej. Dyczko jest autorką m.in. oratoriów, kantat, oper oraz pieśni chóralnych. Jej dzieła są wykonywane podczas festiwali i koncertów na całym świecie, m. in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii czy krajach europejskich. Artystka była wielokrotnie nagradzana, w tym także Państwową Nagrodą im. Szewczenki, będącą najwyższym odznaczeniem w dziedzinie kultury.

Ludmiła (Lesia) Dyczko (Dychko), fot. Polmic.pl

Liturgia uroczysta powstała w 1999 roku we współpracy ze słynnym dyrygentem, założycielem i wieloletnim liderem Chóru Kijowskiego, Mykołą Hobdyczem. Pomimo tego, że kompozycja powstała ponad dwadzieścia lat temu, nieustannie zachwyca oryginalnością środków, po które sięgnęła Dyczko. Partytura utworu czerpie z modernizmu, jednocześnie odwołując się do rozmaitych motywów folklorystycznych, a zarazem dawnych tradycji muzyki kościelnej. Kanwą jego warstwy tekstowej stała się ukraińska Liturgia św. Jana Chryzostoma. Potęga brzmienia dzieła mieniącego się całym spektrum muzycznych barw zachwyca kolejne pokolenia artystów i melomanów.

Program:

Ł. Dyczko Liturgia uroczysta

Wykonawcy:

Lionel Sow – dyrygent

Volodymyr Andruschak – bas-baryton

Violetta Wysocka-Marciniak – sopran

Aleksandra Michniewicz – mezzosopran

Joanna Rot – alt

Adam Cieślak – tenor   

Chór NFM


Czas trwania:

60 minut

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szkicownik Stanisława Witkiewicza zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim w Białymstoku

Zabytkiem miesiąca w maju jest Szkicownik Stanisława Witkiewicza, Obiekt do końca miesiąca można oglądać w białostockim Ratuszu.  Z tych pra...

Popularne posty