środa, 23 listopada 2022

89. rocznica urodzin Krzysztofa Pendereckiego na antenie radiowej Dwójki

23 listopada Program 2 Polskiego Radia zaprasza na wyjątkową transmisję koncertu z Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Będzie to wieczór poświęcony 89. rocznicy urodzin Krzysztofa Pendereckiego – jednego z najwybitniejszych kompozytorów w historii polskiej i światowej muzyki. W tym dniu, z okazji jubileuszu słynnego kompozytora, Program 2 Polskiego Radia przypomni jego twórczość. 

Krzysztof PendereckiFoto: PAP/Ludek Perina

23 listopada w 89. rocznicę urodzin Krzysztofa Pendereckiego radiowa Dwójka wszechstronnie przedstawi jego postać i dokonania.

W środę o godz. 11.10 będzie można usłyszeć VII Symfonię A-dur op. 92 Ludwiga van Beethovena w wykonaniu Müncher Philharmoniker pod batutą Krzysztofa Pendereckiego.

O 12.05 na antenie Programu 2 Polskiego Radia zabrzmi jego III Kwartet smyczkowy „Kartki z niezapisanego dziennika”, który nawiązując do klasycznej formy kameralnej, przywołuje reminiscencje dzieciństwa spędzonego w wielokulturowej przed wojną, rodzinnej Dębicy. W utworze pojawia się m.in. melodia huculska, którą grywał na skrzypcach jego ojciec. Jest to jedno z najbardziej refleksyjnych i poruszających dzieł tego twórcy (wyk. Kwartet Śląski). Obok Kwartetu pojawi się Intermezzo na 24 instrumenty smyczkowe, skomponowane przez wówczas czterdziestoletniego kompozytora, które cechuje niezwykła wirtuozeria i szczególna kolorystyczna aura (wyk. Sinfonia Varsovia, dyr. Krzysztof Penderecki). 

Tego samego dnia, w „Filharmonii Dwójki” o godz. 19.00 transmisja koncertu z Teatru Wielkiego Opery Narodowej, który jest upamiętnieniem 89. rocznicy urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Utwór Powiało na mnie morze snówPieśni zadumy i nostalgii na sopran, mezzosopran, baryton, chór i orkiestrę  to cykl pieśni do wierszy wybitnych polskich poetów, ujętych w formę tryptyku autorstwa kompozytora. W pierwszej części zatytułowanej Ogród zaklęty odnaleźć można m.in. wiersze Kazimierza Wierzyńskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Stanisława Korab-Brzozowskiego i Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Co mówi noc – to druga część, która powstała w oparciu o wiersze Staffa, Wata i Micińskiego. Ostatnią część dzieła wieńczy Adagio-Requiem z akordami z  Sonaty b-moll op. 35 Fryderyka Chopina. Wiersz Norwida Fortepian Szopena umieszczony w tej części na zasadzie motywu przewodniego stanowi sedno całego utworu, skomponowanego w Roku Chopinowskim na 200-lecie urodzin kompozytora.

Wykonanie: Iwona Hossa (sopran), Anna Bernacka (mezzosopran), Mariusz Godlewski (baryton), Maciej Tworek (dyrygent), Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego – Opera Narodowej. 

fot. Mirosław Pietruszyński, CC BY-SA 4.0
Krzysztof Penderecki urodził się 89 lat temu w Dębicy. W wieku 6 lat zaczął uczyć się gry na fortepianie. Należące do ojca skrzypce stały się jednak najsilniejszą muzyczną inspiracją. Nauce gry na tym instrumencie towarzyszyły pierwsze próby komponowania własnych utworów. Jednak prawdziwe studia kompozytorskie Krzysztof Penderecki podjął pod kierunkiem Franciszka Skołyszewskiego, który wdrożył go w podstawy kontrapunktu i technik kompozytorskich. 

Krzysztof Penderecki za swoją twórczość uzyskał wiele prestiżowych nagród, m.in. nagrodę na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu za Tren „Ofiarom Hiroszymy”. W 1992 roku za skomponowaną na zamówienie prezydenta Francji Francois Miternada IV Symfonię „Adagio” kompozytor otrzymał przyznawaną przez Uniwersytet w Louisville nagrodę Grawemeyera. Był uhonorowany licznymi odznaczeniami państwowymi – polskimi i zagranicznymi -  m.in. Orderem Orła Białego.  

Transmisja koncertu w Programie 2 Polskiego Radia w środę , 23 listopada, o godz. 19.00 w „Filharmonii Dwójki”.

informacja prasowa


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szkicownik Stanisława Witkiewicza zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim w Białymstoku

Zabytkiem miesiąca w maju jest Szkicownik Stanisława Witkiewicza, Obiekt do końca miesiąca można oglądać w białostockim Ratuszu.  Z tych pra...

Popularne posty