poniedziałek, 7 listopada 2022

Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i oddziałach 7–13.11.2022

Od 7 listopada Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na wykłady (m. in. o sztuce starożytnego Rzymu i o Józefie Wybickim), oprowadzanie kuratorskie po wystawie  „Święte obrazki”, warsztaty rodzinne oraz na warsztaty plastyczno-muzyczne Tomasza Stery dla młodzieży i dorosłych, towarzyszące wystawie „Collage – klejone światy”.

Tondo, Maria z Dzieciątkiem, wytwórnia Cantagalli we Florencji,
Włochy, XIX w.; majolika wzorowana na dziele z warsztatu
Luki della Robbia (1399–1481), Muzeum Narodowe we Wrocławiu, fot. materiały prasowe


Muzeum Narodowe we Wrocławiu

12.11, g. 16:00

Józef Wybicki i jego czasy – wykład z okazji Roku Józefa Wybickiego, prowadzenie: Izabela Trembałowicz-Chęć

Józef Wybicki znany jest wielu Polakom głównie jako twórca słów do hymnu narodowego. I właściwie na tym nasza wiedza o owej postaci się kończy. Wykład, który odbywa się w Roku Józefa Wybickiego, ogłoszonego z okazji 200-lecia jego śmierci, 275. rocznicy urodzin oraz 225 lat jakie upłynęły od powstania „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”, pozwoli poszerzyć wiedzę o wybitnym Polaku i czasach, w jakich przyszło mu żyć.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, sala 116

13.11, g. 11:00

Sztuka starożytnego Rzymu – wykład Grzegorza Wojturskiego w ramach cyklu „Kurs historii sztuki”

Starożytny Rzym kojarzy się zazwyczaj z imperialnymi podbojami, prawem, pomnikami konsulów i cesarzy, walkami gladiatorów i ruinami monumentalnych świątyń i amfiteatrów. Prelegent postara się poszerzyć ten krąg skojarzeń o charakterystyczne dla Rzymu budowle, specyficzne rozwiązania konstrukcyjne oparte na półkolistym łuku, filarach i sklepieniach kopułowych i kolebkowych, wskaże również na genialne rzymskie rozwiązania technologiczne i materiałowe zapewniające solidność i trwałość. Ukaże antycznych Rzymian nie tylko jako wielbicieli i naśladowców rzeźby i architektury greckiej, ale także jako nowatorów w dziedzinie inżynierii, budownictwa, portretu oraz malarstwa dekoracyjnego. Zaprezentuje też obiekty z obszaru Śląska inspirowane architekturą antycznego Rzymu.

Bilety: 10 zł

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Etnograficzne


Dzieciątko Jezus z Pragi, praca klasztorna, XIX w./ fot. Muzeum Etnograficzne


12.11, g. 14:00 

„Święte obrazki” – oprowadzanie kuratorskie z tłumaczeniem na język ukraiński, prowadzenie: Joanna Kurbiel

Wystawa „Święte obrazki” to pierwsza tak obszerna prezentacja wyjątkowej kolekcji grafik dewocyjnych i obrazów na szkle zebranych przez o. Nikolausa von Lutterottiego, ostatniego przeora zgromadzenia benedyktynów w Krzeszowie oraz pierwsza ekspozycja mu poświęcona. Pokazane są obrazy na szkle oraz wybór ok. 500 grafik z imponującego, bo liczącego kilkanaście tysięcy eksponatów, zbioru, który przez ćwierć wieku zgromadził i pieczołowicie opracował Lutterotti.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu


12.11, g. 15:00 

„Święte obrazki” – oprowadzanie kuratorskie, prowadzenie: Joanna Kurbiel

Wstęp z biletem na wystawę czasową

Miejsce: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu


13.11, g. 12:00 

Rozświetlamy listopad – warsztaty rodzinne Pauliny Sucheckiej dla dzieci w wieku 5–12 lat. Wydarzenie w ramach cyklu „ETNO w południe”

Dni są coraz krótsze… Uczestnicy zajęć spróbują rozświetlić listopadową aurę, tworząc papierowe i szklane lampiony. Potrzebne będą małe, pękate słoiki. Pozostałe materiały zapewni Muzeum.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl lub 71 344 33 13 

Miejsce: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

13.11, g. 16:00 

Lampiony jesienne – warsztaty rodzinne dla dzieci ze spektrum autyzmu w wieku 5–12 lat. Prowadzenie: Paulina Suchecka

Muzeum Etnograficzne zaprasza na zajęcia tworzenia papierowych lampionów. Uczestnicy będą używać papieru, bibuły, nożyczek, kleju, farb i kredek. Następnie przygotowane lampiony będą podświetlać! Będzie kolorowo, bajkowo, magicznie. Zabawa dla dużych i małych (do udziału zapraszamy też rodzeństwo).

Bilet wstępu do muzeum w specjalnej cenie 1 zł, udział w zajęciach jest bezpłatny.

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl lub 71 344 33 13 

Miejsce: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu


Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


Kurt Schwitters, Merzzeichnung 225, 1921


8.11, g. 14:00

Collage. Rysunek akustyczny – warsztaty plastyczno-muzyczne Tomasza Stery dla młodzieży i dorosłych, towarzyszące wystawie „Collage – klejone światy”

Grygar Milan to jeden z artystów, którego dzieło „Rysunek akustyczny” można zobaczyć, a nawet usłyszeć podczas wystawy czasowej. W trakcie warsztatów z Tomaszem Sterą – muzykiem, dziennikarzem muzycznym i pasjonatem szeroko pojętej sztuki, uczestnicy zostaną wprowadzeni w świat przenikania się sztuk. Dowiedzą się między innymi, czym jest rysunek akustyczny i czy w pracach plastycznych ukrywa się muzyka. Czy jedna narysowana linia jest zdarzeniem akustycznym z możliwościami przestrzennymi, a także czy płyta gramofonowa może być kolażem? Ponadto każdy uczestnik zajęć na podstawie wysłuchanego fragmentu partytury stworzy rysunek akustyczny, komponując swój własny kolaż.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

informacja prasowa


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

"Cesare Trombini" - wystawa w Muzeum Teatralnym

Muzeum Teatralne zaprasza na wyjątkową wystawę poświęconą niezwykle serdecznym i intensywnym relacjom artystycznym między polskimi i włoskim...

Popularne posty