środa, 8 marca 2023

"Pisanki i palmy wielkanocne" - doroczna wystawa czasowa i kiermasz w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu

Pisanki, palmy i stroiki świąteczne, baranki z ciasta i gliny, drewniane i ceramiczne ptaki, papierowe kwiaty – to tylko niektóre z eksponatów składających się na doroczną wystawę wielkanocną. Ekspozycję wzbogacą kartki świąteczne autorstwa mistrzów Polskiej Szkoły Ilustracji oraz obrazy z kolekcji sztuki nieprofesjonalnej Muzeum Etnograficznego. Wydarzeniem dopełniającym wystawę będzie tradycyjny kiermasz wielkanocny, zaplanowany na sobotę 1 kwietnia.

Małgorzata Tomaszewska, technika aplikacyjna, wg wzorów łowickich

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną atrybuty Wielkiej Nocy wykonane tradycyjnymi oraz współczesnymi technikami przez ponad 40 twórców głównie z terenu Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Widzowie zobaczą pisanki misternie zdobione technikami batikową, rytowniczą i aplikacyjną, wśród nich jaja oklejane miniaturowymi wycinankami czy rdzeniem sitowia. Pokazane też będą opolskie „kroszonki” i jaja ze zdobieniami nawiązującymi do motywów huculskich, suwalskich, rzeszowskich. Zwiedzających z pewnością zachwycą „petrykiwki” i wzory krymsko-tatarskie wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Wiesława Grzybowska, technika batikowa

Na wystawie nie zabraknie również barwnych stroików i palm świątecznych, kwiatów z bibuły, ptaszków z drewna i ceramiki, glinianych baranków oraz wielu innych ozdób wykorzystywanych do świątecznego przystrojenia domu. Pokazane zostaną także obrazy z kolekcji Muzeum Etnograficznego, których autorami są twórcy nieprofesjonalni, m.in. Bronisław Krawczuk, Władysław Luciński, Jan Pelczarski, Eugeniusz Marzec, Zygmunt Sarna, Andrzej Waligóra.

Władysław Luciński, Ostatnia wieczerza, 1986
Tegoroczną ekspozycję wzbogaci prezentacja kartek świątecznych z lat 60. i 70. XX w. z kolekcji prof. Pawła Banasia. Pocztówki zaprojektowali najznamienitsi polscy ilustratorzy, tacy jak Hanna Balicka-Fribes, Antoni Boratyński, Wiesława Grosset, Danuta Imielska-Gebethner, Maria Orłowska-Gabryś, Maria Uszacka, Józef Wilkoń czy Zdzisław Witwicki. Eksploatują one całe bogactwo motywów związanych ze świątecznymi tradycjami i momentem nadejścia wiosny.

Jan Pelczarski, Wielkanoc, 1985
„Wystawy poświęcone obrzędowości wielkanocnej są organizowane w Muzeum Etnograficznym już od ponad 50 lat. To ważne doświadczenie badawcze i antropologiczne, a także okazja do przyjrzenia się rozwojowi technik tworzenia rekwizytów i ozdób wielkanocnych, ich zmianom, kierunkom i artystycznym trendom, którym podlegają” – tłumaczy kuratorka Agnieszka Szepetiuk-Barańska. „Rośnie kolejne pokolenie Dolnoślązaków, którzy nie wyobrażają sobie świętowania Wielkiej Nocy bez odwiedzenia wystawy oraz zakupienia pisanek i palm na kiermaszu, który jest jej swoistym zwieńczeniem. W tym roku kiermasz odbędzie się w sobotę 1 kwietnia, a wystawa będzie prezentowana do 6 kwietnia – niemal do samych świąt Wielkiej Nocy” – podsumowuje kuratorka.

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Powrót Orfeusza - koncert pamięci Andrzeja Markowskiego w setną rocznicę urodzin w NFM /zapowiedź/

29 listopada o 19.00 Narodowe Forum Muzyki zaprasza na koncert NFM Filharmonii Wrocławskiej pod batutą maestra Jacka Kaspszyka, poświęcony p...

Popularne posty