Oprowadzanie z audiodeskrypcją po wystawie „Pisanki i palmy wielkanocne”, wykład dr. Dariusza Galewskiego w ramach cyklu „Mój Śląsk. Fascynacje”, warsztaty dla dorosłych i dla dzieci - to tylko niektóre z atrakcji czekających na zwiedzających Muzeum Narodowe we Wrocławiu.
Ewa Kuryluk. Białe fałdy czasu, fragm. wystawy, fot. Barbara Lekarczyk-Cisek |
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
18.03, g. 11:00
Турнір за мудаль вроцлавського короля стрільців. Сімейні oсвітньо-розважальні заняття Гжегожа Войтурського з перекладом Евеліни Качинської для дітей з України. Подія з перекладом на українську мову в рамках циклу «Радість від мистецтва» / Turniej o zawieszkę wrocławskiego króla kurkowego. Rodzinne zajęcia edukacyjno-ruchowe Grzegorza Wojturskiego z tłumaczeniem na język ukraiński (przekład Evelina Kachynska), wydarzenie w ramach cyklu „Radość ze sztuki”
Під час занять ми здобудемо навички, необхідні для учасників старовинних стрілецьких змагань у Вроцлаві. Разом оглянемо виставку, присвячену вроцлавським стрілецьким братствам, дізнаємось про їхні скарби та з’ясуємо ким був король стрільців. Для учасників ми організуємо конкурс на тверду руку та влучне око. Переможці отримають призи у вигляді медалей з королем стрільців. / W trakcie zajęć dzieci będą zdobywać sprawności niezbędne dla uczestników dawnych zawodów strzeleckich we Wrocławiu. Wspólnie obejrzą wystawę poświęconą wrocławskim bractwom strzeleckim, poznają ich skarby i dowiedzą się, kim był król kurkowy. Odbędzie się też konkurs na pewną rękę i celne oko. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody w formie zawieszek króla kurkowego.
Вхід вільний / Wstęp wolny
Реєстрація / Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Національний музей у Вроцлаві / Muzeum Narodowego we Wrocławiu
18.03, g. 12:00
Zapomniany klasztor, czyli dzieje rezydencji jezuitów w Otyniu (1649–1776) – wykład dra Dariusza Galewskiego w ramach cyklu „Mój Śląsk. Fascynacje”
W roku połowie XVII w. prowincja czeska Towarzystwa Jezusowego otrzymała wielki majątek ziemski w Otyniu koło Nowej Soli, gdzie wkrótce powstała nowa rezydencja zakonu. Dzięki tej darowiźnie możliwe było wzniesienie w krótkim czasie okazałego kościoła i kolegium w Legnicy, a nieco później odbudowa po pożarze kolegium w Żaganiu. Kto był donatorem jezuitów? Czy tak dobra sytuacja finansowa miała przełożenie na fundacje artystyczne jakie powstały w Otyniu? Kto je realizował i jakie były ich późniejsze losy? Jak obecnie wygląda dawna jezuicka placówka? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć podczas naszego spotkania.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, sala nr 116
Bolesław Parasion, Pan Bóg z rajem Adama i Ewy, 1996, fot. Barbara Lekarczyk-Cisek |
Muzeum Etnograficzne
19.03, g. 12:00
Mały pająk na wielkie święto – warsztaty rodzinne Olgi Budzan dla dzieci w wieku 7–12 lat, w ramach cyklu „ETNO w południe”
Podczas spotkania dzieci będą mogły wykonać tradycyjną ozdobę, która obok wycinanek zdobiła mieszkalne izby w okresie świątecznym. Uczestnicy warsztatów przyjrzą się różnym konstrukcjom pająków oraz wykonają maleńką ozdobę ze sznurka, słomy i bibuły. Dla cierpliwych!
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl lub 71 344 33 13
Miejsce: Muzeum Etnograficzne
19.03, g. 15:00
„Pisanki i palmy wielkanocne” – oprowadzanie z audiodeskrypcją. Oprowadzanie dla osób z niepełnosprawnością wzroku po wystawie czasowej, prowadzenie: Olga Budzan
Jakie w dotyku jest rdzenie sitowia? Ile koników zmieści się na jednym jajku? Które jajko na wystawie jest najstarsze, a które najcenniejsze? Na te i inne pytania odpowie Olga Budzan podczas oprowadzania po wystawie „Pisanki i palmy wielkanocne”.
Bilety w cenie 3 zł
Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl lub 71 344 33 13
Miejsce: Muzeum Etnograficzne
Ewa Kuryluk, Trio dla ukrytych, fragm. fot. Barbara Lekarczyk-Cisek |
Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
17.03, g. 16:00
Samoidentyfikacja – Ewa Partum. Warsztaty dla dorosłych w ramach cyklu „Estetyka fragmentu”, prowadzenie: Barbara Przerwa
Ewa Partum jest uważana za jedną z pierwszych i najsłynniejszych prekursorek body art w Polsce. W działalności artystycznej wykorzystywała własne ciało jako obiekt niosący konkretne przesłania i idee. Nurtujące ją zagadnienia przekładała na osobisty język nasycony poezją, buntem i nagością. W 1971 r. powstały jej pierwsze odciski ust szminką przenoszone na papier w trakcie wypowiadania litera po literze słowa ART. Był to jej pierwszy znak artystyczny kobiecej samoidentyfikacji. Do tej właśnie pracy nawiążą uczestnicy w ramach działań warsztatowych. Na spotkanie należy przynieść szminkę.
Bilety w cenie 10 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
18.03, g. 11:00
Kiedy uśmiech jest niezbędny? – warsztaty plastyczno-ruchowe Barbary Przerwy dla dzieci w wieku 6–10 lat w ramach cyklu „Muzealne poruszenie”
Warto się uśmiechać, nawet śmiać się głośno, jeśli tylko ku temu jest okazja! Narysować ikonkę uśmiechu potrafi każdy, lecz jakimi kolorami namalować śmiech? Prostą linią czy falowaną, krótkimi kreskami czy zygzakami? Natchnienia do zabawy plastycznej uczestnicy poszukają na wystawie czasowej „Twarzą w twarz”. Bacznie przyjrzą się twarzom obecnym w dziełach sztuki oraz swoim własnym.
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
18.03, g. 16:00
Jerzy Nowosielski we Wrocławiu – wykład Magdaleny Szafkowskiej
Jerzy Nowosielski od lat obecny jest we Wrocławiu za pośrednictwem wielu prac rozmieszczonych w różnych miejscach miasta. W kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej MNWr znajduje się 17 zakupionych od autora obrazów, tzw. świeckich ikon. Są to głównie kobiece akty, abstrakcje oraz silnie zgeometryzowane kompozycje rodzajowe i krajobrazowe. Zaprojektowane przez Nowosielskiego witraże zdobią okna dolnego kościoła św. Krzyża, pod wezwaniem św. Bartłomieja, pełniącym do 1997 roku rolę cerkwi unickiej. Dla niej też wykonał ikonostas, ikony, szaty liturgiczne oraz chorągwie – wszystko utrzymane w uwspółcześnionej, syntetycznej formie. W trakcie wykładu przedstawione zostaną te oraz inne dzieła artysty.
Wstęp wolny
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
18.03, g. 18:00
Spojrzę głębiej lub dalej – warsztaty tańca intuicyjnego dla dorosłych w ramach cyklu „Co mnie porusza w sztuce współczesnej”, prowadzenie: Barbara Przerwa
W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie „kim jestem?” artyści spoglądają do swojego wnętrza, przyglądają się własnym pragnieniom, uczuciom, lękom, ale patrzą też na otaczający ich świat i szukają odpowiedzi w sztuce innych kultur, wirtualnym świecie, twarzy anonimowego przechodnia etc. Wybrane prace z wystawy czasowej „Twarzą w twarz” będą prowadzić uczestników, a może wręcz prowokować do poszukiwań połączeń pomiędzy uśmiechem a napięciem w ciele, grymasem twarzy i lekkością płynnego ruchu. Intuicja podpowie wszystkim, czy spojrzą głębiej, czy dalej. Uczestnicy wraz z prowadzącą pozwolą sobie ruchem autentycznym narysować samych siebie.
Bilety w cenie 10 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
19.03, g. 11:00
Oddech gwiazdy – warsztaty dla maluszków. Rodzinne warsztaty Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku do lat 2, wydarzenie w ramach cyklu #muzealniaki_pod_kopułą
Wdech, wydech, wdech, wydech… Gigantyczne gwiazdy Ottona Pienego poruszają się powoli i sprawiają wrażenie, jakby oddychały. Podczas zajęć rodzice z maluszkami nie tylko poznają sylwetkę tego niezwykłego artysty, ale także zastanowią się, czy sztuka może wyciszać i uspokajać dużych oraz małych.
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
19.03, g. 11:00
Body art – kiedy ciało staje się dziełem sztuki… – wykład Barbary Przerwy w ramach cyklu „Kurs historii sztuki. Klasycy nowoczesności”
Po happeningu i performensie przychodzi czas na body art. Ten nurt w sztuce współczesnej traktuje człowieka jako jedność umysłu i ciała, najważniejsze dla artysty jest badanie relacji między własną fizycznością a psychiką, traktując działania artystyczne jako swoiste źródło samopoznania. Przedstawicielami body artu są m.in. Marina Abramović, Bruce Nauman, Vito Acconci, Chris Burden, Gina Pane, Orlan. Dla każdego z nich najważniejszym elementem działań twórczych była bezpośrednia interwencja dokonana na własnym ciele. Mimo spektakularnych i prowokacyjnych zachowań głównym dążeniem pozostaje niezachwiane pragnienie niewerbalnej, bezpośredniej i emocjonalnej komunikacji z publicznością Przedstawiciele body artu nieustająco dążą do przesunięcia granic sztuki tradycyjnej, którą uważają za zbyt odległą od życia i jego podstawowych sił napędowych: narodzin, przyjemności, cierpienia i śmierci.
Bilety w cenie 10 zł
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
19.03, g. 13:00
Wysoko, aż do gwiazd! – warsztaty dla małych dzieci. Rodzinne warsztaty Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku 3–5 lat w ramach cyklu „Sztuczki w Pawilonie”
Komety – gwiazdy z długim ogonem – właśnie spadły w Pawilonie, a każda jest w innym kolorze! Uczestnicy warsztatów wspólnie obejrzą te niezwykłe obiekty, a następnie każdy uczestnik wykona swoje własne kolorowe komety.
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
19.03, g. 16:00
Ewa Kuryluk poprowadzi mnie za rękę – warsztaty plastyczne dla młodzieży i dorosłych w ramach cyklu „Do dzieła!”. Prowadzenie Barbara Przerwa i Diana Savytska
Spotkanie będzie zachętą do wspólnego rysowania. Przewrotny tytuł warsztatów przywołuje postać Ewy Kuryluk – niezwykła technika rysunku i malarstwa tej artystki stawia ją na pozycji nauczyciela idealnego. Uczestnicy dokładnie przyjrzą się i omówią jej prace eksponowane na wystawie stałej, a w trakcie zajęć rysunkowych analizować będą podstawowe proporcje ciała człowieka.
Bilety w cenie 10 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz