poniedziałek, 6 marca 2023

Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i oddziałach / 7–12.03.2023

 Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na Irlandzki Dzień Rodzinny, wykład Justyny Chojnackiej w ramach cyklu „Jakie to amerykańskie!”,   oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Precjoza wrocławskich bractw strzeleckich”, spacer edukacyjny dla dorosłych po Panoramie Racławickiej oraz po wystawie kolekcji w Pawilonie Czterech Kopuł, a także inne atrakcje.

"Historia Apolla i Dafne" Abrahama Bloemaerta, fot. Barbara Lekarczyk-Cisek
 

Muzeum Narodowe we Wrocławiu


Irlandzki Dzień Rodzinny w MNWr,, fot. Magdalena Lorek 

11.03, g. 11:00–15:00

Irlandzki Dzień Rodzinny

Świętująca swoje 20. urodziny Fundacja Kultury Irlandzkiej zaprasza na zabawę z okazji Dnia św. Patryka. Na muzealnym dziedzińcu na starszych i młodszych czekać będą zadania plastyczne, układanki, irlandzkie gry planszowe i foto budka w irlandzkim stylu. Wrocławski zespół Irish Spin zaprezentuje pokaz tańca irlandzkiego i zaprosi do wspólnej zabawy w ramach tanecznych warsztatów. 

Program

11:00-15:00: Zielone warsztaty plastyczne z okazji zielonego święta:

– Przygotuj shamrock i kapelusz, czyli szykujemy się na patrykową paradę.

– Projektowanie strojów dla tancerek i tancerzy tańca irlandzkiego.

– W pracowni iluminatora: zaprojektuj zakładkę z inicjałami niczym z Księgi z Kells.

– Kącik kolorowanek dla najmłodszych.

– Zrób sobie zdjęcie na ściance! Załóż kapelusz, sukienkę lub dodaj brodę by stworzyć zdjęcie w irlandzkim klimacie.

12:00: Pokaz tańca irlandzkiego w wykonaniu szkoły tańca irlandzkiego Irish Spin.

12:45: Warsztaty tańca irlandzkiego dla dzieci z instruktorami szkoły tańca irlandzkiego Irish Spin.

Dodatkowo: kącik z grami planszowymi, układankami i irlandzkim brain boxem.

Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu


11.03, g. 12:00

Z wiedeńskich galerii na ulice San Francisco, czyli kilka uwag o źródłach tzw. sztuki psychodelicznej – wykład Justyny Chojnackiej w ramach cyklu „Jakie to amerykańskie!”

Co łączy wiedeńską secesję i amerykańską sztukę Ery Wodnika? Estetyka, która na dobre zagościła w grafice użytkowej tworzonej w środowisku artystów z San Francisco w drugiej połowie lat 60. XX wieku. Graficy związani z identyfikacją wizualną dzielnicy Haigh-Ashbury chętnie wykorzystywali m.in. motywy i tematy z dzieł Kolomana Mosera, Alfreda Rollera i innych twórców wiedeńskiej secesji czy niemieckiego Jugendstil.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, sala nr 116

11.03, g. 13:00

„Precjoza wrocławskich bractw strzeleckich” – oprowadzanie kuratorskie. Prowadzenie: dr Robert Heś, Jacek Witecki

Jednemu z najciekawszych i najcenniejszych zespołów zabytków, jaki przechowywany był do II wojny światowej we wrocławskich zbiorach muzealnych, poświęcony był projekt badawczy realizowany przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu w 2022. Jego celem było kompleksowe opracowanie wrocławskiej kolekcji złotniczej należącej do dawnych bractw strzeleckich, zarówno obiektów zachowanych, jak i zaginionych, oraz odtworzenie pełnego obrazu tego niezwykłego i ważnego dla Wrocławia zbioru. Wystawa jest efektem tych badań.

Wstęp z biletem na wystawy czasowe

Zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu

12.03, g. 11:00

Sztuka rokoka – wykład Michała Pieczki w ramach cyklu „Kurs historii sztuki”

Rokoko – styl w sztuce afirmujący lekkość i zabawę przez fantazyjne, asymetryczne kompozycje inspirowane florą czy kształtami wzburzonych fal. Wykład będzie okazją do poznania najważniejszych i najznakomitszych dzieł sztuki rokokowej. Omówione zostaną przykłady architektury sakralnej i świeckiej, malarstwa, rzeźby oraz rzemiosła artystycznego w tym niezwykłym i fantazyjnym stylu oraz zaprezentowane dzieła takich artystów jak np.: F. Boucher, A. Watteau, J.-H. Fragonard, J.-F. de Cuvilliés czy B. Neumann.

Bilety w cenie 10 zł

Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, sala nr 116


Fragment Panoramy Racławickiej, fot. Barbara Lekarczyk-Cisek


Muzeum „Panorama Racławicka”

8.03, g. 12:15 

Zwiedzanie ze szminką w torebce – spacer edukacyjny dla dorosłych. Prowadzenie: Izabela Trembałowicz-Chęć

Tradycyjnie w Dzień Kobiet (już po raz jedenasty!) zapraszamy Panie na wyjątkowe spotkanie z Panoramą Racławicką, podczas którego będzie można usłyszeć ciekawostki związane z powstawaniem tego wyjątkowego malowidła, anegdoty przybliżające sylwetki twórców i ich wzajemne relacje.

Wstęp z biletem na seans

Zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum „Panorama Racławicka”


Anna Padół, Ucieczka do Egiptu, 2010, fot. Barbara Lekarczyk-Cisek


Muzeum Etnograficzne

11.03, g. 13:00 

Барвистий Великдень – Сімейні майстер-класи з перекладом українською для дітей 7–12 років, проводить Юлія Зот, переклад Евеліни Качинської

Kolorowa Wielkanoc [UA] – warsztaty rodzinne Julii Szot z tłumaczeniem na język ukraiński (przekład Evelina Kachynska) dla dzieci w wieku 7–12 lat, wydarzenie w ramach cyklu „Radość ze sztuki”

У різних частинах світу Великдень святкують по-різному. Під час занять ми поговоримо про старовинні сільські великодні традиції та звичаї, в тому числі польські. Ми дізнаємось про різні регіональні весняні святкові прикраси, а потім виготовимо одну з них.

W różnych stronach świata święta wielkanocne obchodzone są inaczej. Na warsztatach porozmawiamy o dawnych wiejskich tradycjach i zwyczajach wielkanocnych, również tych polskich. Poznamy różne regionalne ozdoby świąteczne, a następnie wykonamy wybraną z nich.

вхід вільний / wstęp wolny

необхідна реєстрація / zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl lub 71 344 33 13 

Етнографічний Музей / Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu


11.03, g. 15:00

Nie do podrobienia. Sztuka artystek nieprofesjonalnych – wykład Julii Szot

Spotkanie inaugurujące cykl wykładów poświęconych sztuce nieprofesjonalnej. W marcu, miesiącu kobiet, skupimy się na popularyzowaniu twórczości artystek. Spróbujemy objąć różnorodność poruszanych przez nie tematów, używanych technik, spojrzeń na świat i stosunku do swojej sztuki. Poza zaprezentowaniem artystycznej różnorodności, spróbujemy zastanowić się, czy istnieje wspólny dla nich mianownik.

Zajrzymy do wiejskiej chaty Katarzyny Gawłowej, przyjrzymy się obrazom Marii Ignarskiej (którymi zachwycał się sam Eugeniusz Geppert), a Anna Binkuńska zada kłam powszechnym wyobrażeniom na temat twórczyń i twórców nieprofesjonalnych.

Sztuka artystek niedotkniętych przez akademickie schematy dziś bywa dla nas enigmatyczna. Wspólnie spróbujemy ją jednak rozwikłać, sięgając do biografii twórczyń oraz posiłkując się kontekstem historycznym.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Etnograficzne


12.03, g. 12:00

Leluje – wycinanki świąteczne – warsztaty rodzinne Julii Szot dla dzieci w wieku 7–12 lat, w ramach cyklu „ETNO w południe”

Spotkanie będzie okazją do poznania dawnych sposobów przystrajania domów na święta. Przyjrzymy się bliżej zwłaszcza zwyczajowi tworzenia barwnych wycinanek z papieru. Skupimy się na pochodzących z Kurpiowszczyzny lelujach – ozdobach wielkanocnych, które samodzielnie wykonamy.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl lub 71 344 33 13

Miejsce: Muzeum Etnograficzne


Cindy Sherman, wystawa "Twarzą w twarz", fot. Barbara Lekarczyk-Cisek


Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

7.03, g. 14:00

W ukryciu, zakryci – warsztaty Agaty Iżykowskiej-Uszczyk w ramach cyklu „Dotknij Muzeum” dla osób z niepełnosprawnością wzroku


W niektórych wierzeniach gdy zakładamy maskę, stajemy się inną osobą. Kim chciałbyś/chciałabyś być? Obejrzymy wybrane maski afrykańskie, poszukamy inspiracji w ich kształtach i formach – będą dla nas punktem wyjścia do stworzenia własnych masek.

Bilety w cenie 3 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


10.03, g. 16:00

O czwartej pod Kopułami – oprowadzanie po wystawie kolekcji w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

A może by tak zacząć weekend od spotkania ze sztuką? Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na oprowadzanie po ekspozycji stałej prezentującej kolekcję sztuki polskiej II połowy XX i XXI wieku. Spotkanie zawsze o tej samej porze – w piątek o czwartej – pod Kopułami.

Wstęp z biletem na wystawę stałą

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


10–11.03, g. 15:00–22:00

LAACT XXIII / Light as a Creative Tool – wystawa, wykłady, spotkanie z artystami

Jak wygląda świat opowiedziany światłem? Będzie można przekonać się w dniach 10–11 marca, kiedy międzynarodowi artyści i kuratorzy sztuki zaprezentują w Pawilonie Czterech Kopuł swoje instalacje artystyczne, których medium jest światło. Inspiracją do tego wydarzenia stała się wystawa czasowa „Otto Piene. Gwiazdy”.

Dzięki współpracy pomiędzy Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Muzeum Narodowym we Wrocławiu oraz kolektywem NOKS zaprezentowana zostanie wystawa zbierająca świetlne prace kilkunastu artystów z Polski, Austrii, Niemiec, Słowenii i Brazylii. Zaplanowano również krótkie wykłady twórców light art (sztuki światła), oprowadzanie kuratorskie z udziałem artystów, a także projekcję na fasadzie budynku Pawilonu Czterech Kopuł, którą będzie można zobaczyć każdego dnia wydarzenia.

Więcej informacji na stronach MNWR.pl oraz facebook.com/PawilonCzterechKopul.

Bilety w cenie 3 zł

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


11.03, g. 11:00

Wdech – oddech… – warsztaty Macieja Makoscha dla dzieci w wieku 9–12 lat, w ramach cyklu „Maciejowe cuda”

Najpierw weź głęboki wdech, wciągnij powietrza ile się da. Potem powoli i delikatnie wszystko wydmuchaj. Ćwicz i powtórz kilka razy. Baw się barwną plamą. Nie, nie, to nie będzie lekcja wychowania fizycznego. Nie potrzebujesz też stroju do gimnastyki. Po prostu przyjdź i przekonaj się. Będzie twórczo i kolorowo. Załóż coś odlotowego!

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

informacja prasowa



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Powrót Orfeusza - koncert pamięci Andrzeja Markowskiego w setną rocznicę urodzin w NFM /zapowiedź/

29 listopada o 19.00 Narodowe Forum Muzyki zaprasza na koncert NFM Filharmonii Wrocławskiej pod batutą maestra Jacka Kaspszyka, poświęcony p...

Popularne posty