poniedziałek, 24 kwietnia 2023

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 25-30 kwietnia 2023

W nadchodzący weekend Pawilon Czterech Kopuł dwoma warsztatami będzie świętować Międzynarodowy Dzień Tańca. Zaplanowano również szereg wydarzeń towarzyszących wystawie czasowej „Twarzą w twarz” – oferta obejmuje oprowadzania, warsztaty i wykłady. W programie Gmachu Głównego znalazły się warsztaty dla dzieci inspirowane nową wystawą czasową „Moda stanu wojennego”, a także spotkanie dla osób niewidomych i niedowidzących na wystawie „Precjoza wrocławskich bractw strzeleckich”. Muzeum Etnograficzne z przytupem zmierza w stronę majówki, zapraszając na rodzinne warsztaty muzyczne.


Międzynarodowy Dzień Tańca

29 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tańca. Z tej okazji Narodowy Instytut Muzyki i Tańca organizuje akcję tańczMY, która łączy pasjonatów tańca – zarówno zawodowców, jak i amatorów – we wspólnym świętowaniu. W ramach akcji tańczMY w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej odbędą się dwa warsztaty taneczne, których punktem wyjścia będzie sztuka.

29 kwietnia o g. 18:00 Barbara Przerwa poprowadzi warsztaty tańca intuicyjnego dla dorosłych zatytułowane „Gwiazdy pełne kolorów (żywiołów)”. Przestrzenią do wspólnych działań tanecznych będzie instalacja „Długie gwiazdy” (Langen Stars) niemiecko-amerykańskiego artysty multimedialnego Ottona Piene. Siedem gigantycznych gwiazd o intensywnych barwach, które prezentowane są na dziedzińcu Pawilonu Czterech Kopuł, zabierze uczestników w świat żywiołów i wizjonerskich rzeźb powietrznych. Gwiazdy pod wpływem napompowywania lub upuszczania powietrza unoszą się i zapadają, tworząc dzieło uniwersalne, któremu znaczenie nadają sami widzowie. Uczestnicy warsztatów, wraz z prowadzącą, wspólnie spróbują wytańczyć energię żywiołu wody, ognia, powietrza i ziemi. W ruchu autentycznym, geście spontanicznym wypełnią przestrzeń wystawy swoimi emocjami i doświadczeniami. Wstęp w cenie 10 zł.

30 kwietnia o g. 16:00 odbędzie się spotkanie pt. „Autoportret w ruchu” – warsztaty ruchowe, które poprowadzi Tomasz Wiktor, połączone z oprowadzaniem Barbary Przerwy po wystawie „Twarzą w twarz”. Spotkanie na wystawie czasowej i prezentowane tam eksponaty staną się inspiracją do warsztatów ruchowych – ekspresją ciałem w przestrzeni trójwymiarowej. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z nowoczesnymi formami wyrażania własnego „ja” i stworzyć swój unikatowy „Autoportret w ruchu”. Celem działań będzie łączenie sztuki performatywnej, tanecznej i wizualnej. Kontakt z figurą ludzką, improwizacja ciałem czy praca z portretem staną się podstawą do wykorzystania twarzy jako zapisu historii wielowymiarowego człowieka oraz pretekstem do zajrzenia pod jego społeczną czy kulturową maskę. Wstęp z biletem na wystawę czasową

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Patronem akcji tańczMY jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca


Muzeum Narodowe we Wrocławiu

29.04, g. 11:00

Prawe do lewego, czyli jak się ubrać w czasach kryzysu – zajęcia edukacyjne Izabeli Trembałowicz-Chęć dla dzieci i młodzieży w wieku 7–15 lat, wydarzenie towarzyszące wystawie „Moda stanu wojennego”

Umiejętność dziergania na drutach lub szydełku pomaga zamienić kłębek włóczki w unikatowe serwetki, szal, a nawet sweter czy rękawiczki. Więc – do dzieła!

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu


29.04, g. 13:00

„Precjoza wrocławskich bractw strzeleckich” – oprowadzanie z audiodeskrypcją. Spotkanie dla osób niewidomych i niedowidzących. Prowadzenie: Sławomir Ortyl

Podczas godzinnego spotkania uczestnicy dowiedzą się, czym były i jaką funkcję pełniły wrocławskie bractwa strzeleckie, na czym polegały ich obyczaje. Opisy audiodeskrypcyjne drogocennych artefaktów pozwolą wyobrazić sobie bogactwo wrocławskich bractw strzeleckich. Spotkanie będzie okazją poznania prawdziwych skarbów sztuki złotniczej oraz dawnej broni, fundowanych dla bractw przez zwycięzców zawodów strzeleckich oraz władców ówcześnie panujących.

Bilety w cenie 3 zł

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu


30.04, g. 11:00

Sztuka realizmu – wykład Jadwigi Jasińskiej-Sadury w ramach cyklu „Kurs historii sztuki”

Uczestnicy wykładu poznają oblicza realizmu w sztuce dawnej i współczesnej. Dowiedzą się, dlaczego nie możemy mówić o pozytywizmie w malarstwie i rzeźbie drugiej połowie XIX w., a także dlaczego Gustave Courbet nie malował aniołów. Realizm w Polsce miał także wybitnych przedstawicieli, m.in. braci Gierymskich, Jana Matejkę czy Józefa Chełmońskiego, których obrazy zostaną zaprezentowane na spotkaniu.

Bilety w cenie 10 zł

Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, s. 116

Muzeum Etnograficzne


30.04, g. 12:00 

Śpiewajka na majówkę – rodzinne warsztaty muzyczne dla dzieci w wieku 3–8 lat w ramach cyklu „ETNO w południe”. Prowadzenie: Marta Derejczyk

Będzie to muzyczne spotkanie dla młodszych i starszych, na którym można poznać i wspólnie pośpiewać stare piosenki wykonywane kiedyś dla dzieci lub przez dzieci. Do uczestnictwa w zajęciach nie są konieczne żadne umiejętności, w tym umiejętność czytania literek czy nut, chętni mogą natomiast przybyć z własnymi instrumentami.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13

Miejsce: Muzeum Etnograficzne 


James Haid-Schmallenberg, Popiersie (jasnoczerwony, zdenerwowany),
2019, ceramika, fot. Barbara Lekarczyk-Cisek


Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


26.04, g. 12:00

Roman Opałka – „Z wnętrza Ziemi”. Warsztaty dla dorosłych w ramach cyklu „Dozwolone od lat osiemnastu”, prowadzenie: Iwona Gołaj

Zanim w 1965 roku Roman Opałka (1931–2011) rozpoczął dzieło życia, malując pierwszy obraz liczony, tworzył prace utrzymane w stylu malarstwa materii oraz cykle grafik o charakterze metaforycznym. Kwietniowymi dziełami miesiąca w Pawilonie Czterech Kopuł są właśnie jego grafiki „Z wnętrza” oraz „Ziemia” znajdujące się od lat w kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Staną się one punktem wyjścia do poznania, również w oparciu o prace innych autorów prezentowanych na wystawie stałej, technik graficznych: kwasorytu, linorytu i drzeworytu.

Bilety w cenie 10 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


28.04, g. 16:00

O czwartej pod Kopułami – oprowadzanie po wystawie kolekcji w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej. Spotkanie w ramach cichych godzin dla osób wysoko wrażliwych

A może by tak zacząć weekend od spotkania ze sztuką? Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na oprowadzanie po ekspozycji stałej prezentującej kolekcję sztuki polskiej II połowy XX i XXI wieku. Spotkanie zawsze o tej samej porze – w piątek o czwartej – pod Kopułami.

Wstęp z biletem na wystawę stałą

30.04, g. 11:00

Body art – kiedy ciało staje się dziełem sztuki? Wykład Barbary Przerwy w ramach cyklu „Kurs historii sztuki. Klasycy nowoczesności”

Po happeningu i performensie przychodzi czas na body art. Ten nurt w sztuce współczesnej traktuje człowieka jako jedność umysłu i ciała, najważniejsze jest badanie relacji między własną fizycznością artysty a jego własną psychiką, traktując działania artystyczne jako swoiste źródło samopoznania. Przedstawicielami body artu są m.in. Marina Abramović, Bruce Nauman, Vito Acconci, Chris Burden, Gina Pane, Orlan. Dla każdego z tych artystów najważniejszym elementem działań twórczych była bezpośrednia interwencja dokonana na własnym ciele. Mimo spektakularnych i prowokacyjnych zachowań głównym dążeniem pozostaje niezachwiane pragnienie niewerbalnej, bezpośredniej i emocjonalnej komunikacji z publicznością Przedstawiciele body artu nieustająco dążą do przesunięcia granic sztuki tradycyjnej, którą uważają za zbyt odległą od życia i jego podstawowych sił napędowych: narodzin, przyjemności, cierpienia i śmierci.

Bilety w cenie 10 zł

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


30.04, g. 11:00

Nocne historie i orzeł do góry nogami – rodzinne warsztaty Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku do lat 2, wydarzenie w ramach cyklu #muzealniaki_pod_kopułą

Niezwykły obraz Zdzisława Nitki na pozór przedstawia niemające ze sobą powiązania nierealne sytuacje. Gdy jednak dokładniej zbadamy gruby kontur i ostre zestawienia barw, to nawet te na pierwszy rzut oka dziwne sceny odkryją przed nami swoje znaczenie. Przyjrzymy się zatem obrazowi, a potem razem z dziećmi sami spróbujemy swoich sił w rysowaniu nierealnych sytuacji!

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


30.04, g. 13:00

Mocna linia, gruby kontur – rodzinne warsztaty Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku 3–5 lat w ramach cyklu „Sztuczki w Pawilonie”

Jak myślicie, ile kolorów farb trzeba mieć, żeby namalować obraz? Czy obraz musi przedstawiać coś konkretnego, a może wolno namalować jakąś dziwną sytuację? W odpowiedzi na te pytania pomoże nam obraz wrocławskiego malarza Zdzisława Nitki. Następnie spróbujemy swoich sił w zabawie-rysowance, a niesamowite rysunki ozdobią domowe galerie sztuki.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


30.04, g. 17:00

Bożena Grzyb-Jarodzka – portret wrocławski. Warsztaty plastyczne dla młodzieży i dorosłych w ramach cyklu „Do dzieła!”. Prowadzenie: Diana Savytska

W trakcie spotkania poruszymy zagadnienie znaczenia portretu w kulturze. Skupimy się na dorobku artystycznym wrocławskiej artystki Bożeny Grzyb-Jarodzkiej, doceniając jej charakterystyczną linię i niezwykłe zestawienia kolorystyczne. Skoncentrujemy się na proporcjach ludzkiej twarzy i poprzez liczne ćwiczenia będziemy rozwijać własne zdolności plastyczne.

Bilety w cenie 10 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Aśki Borof (nie)codziennik /relacja z wystawy " "Aśka Borof. Powszednie misterium"/

Od 27 kwietnia we wrocławskim Muzeum Etnograficznym można oglądać absolutnie unikalną wystawę prac Aśki Borof – artystki, która opisuje świa...

Popularne posty