poniedziałek, 15 maja 2023

Zaczynamy nowy tydzień z 20. edycją Millennium Docs Against Gravity we Wrocławiu

Zaczynamy nowy tydzień z 20. edycją Millennium Docs Against Gravity w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Przed nami pokazy, dyskusje i wydarzenia specjalne. „Prawy chłopak”, „Adamant”, „Nowa umowa społeczna”, „Anhell69” i „Apolonia, Apolonia”. Czego nie można przegapić w najbliższych dniach?


PONIEDZIAŁEK 15 MAJA

Film i spotkanie: „Prawy chłopak”, reż. Hanka Nobis, sala Warszawa, 18:00

Życie Antka, dwudziestodwuletniego konserwatysty z Wrocławia, kręci się wokół myśli narodowej, kościoła i prawicowego aktywizmu. Liderowanie organizacji nacjonalistycznej przeplata z działalnością w męskim bractwie różańcowym, a udział w marszach niepodległości z prowadzeniem kontrmanifestacji w trakcie marszów równości. Życie Antka zmienia się, kiedy poznaje Weronikę, dziewczynę o diametralnie innych poglądach. Hanka Nobis towarzyszyła Antkowi przez pięć lat, portretując kolejne etapy poszukiwań chłopaka, jego relacje z rodziną i bliskimi. Reżyserka i bohater spotkają się z wrocławską publicznością 15 maja.


DKF „Centrum” – prelekcja i film: „Adamant”, reż. Nicolas Philibert, sala Lwów, 19:00

Na zdrowie! W maju w Dyskusyjnym Klubie Filmowym „Centrum” w ramach coponiedziałkowych spotkań przyglądamy się temu, jak filmowcy badają napięcie między zdrowiem a chorobą oraz jak we współczesnym kinie artystycznym mierzy się puls bohaterów codzienności. Festiwalowy pokaz filmu „Adamant” to jedyna szansa, by zobaczyć tegorocznego laureata Złotego Niedźwiedzia oraz by poznać empatyczne i optymistyczne spojrzenie na świat jednego z najważniejszych francuskich dokumentalistów, Nicolasa Philiberta – mistrza kina, dla którego rzeczywistość odkrywa całą gamę kolorów żywszych niż fikcja.


WTOREK 16 MAJA

Film i dyskusja: „Nowa umowa społeczna”, reż. Fredrik Gertten, sala Lalka, 18:00

W filmie „Nowa umowa społeczna” obserwujemy, jak korupcja i rządy kleptokracji niszczą tkankę społeczną, podważają demokrację, prowokując nasilające się żądania systemowej rewolucji. Od Malty, przez Stany, po Chile obywatele – w szczególności młodzi – domagają się zmian. Zmęczenie ułudą merytokracji (założeniem, iż wszyscy otrzymują tyle, na ile zapracowali), a także przenikającą rzeczywistość neoliberalną logiką wywołuje coraz większe drgania. Jak przemienić bunt i niezadowolenie społeczne w realną wizję lepszego świata? Co możemy zrobić lokalnie? Porozmawiamy o tym w gronie akademików i aktywistów.

Goście: 

dr Łukasz Moll – socjolog, filozof, publicysta. Adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Redaktor czasopisma naukowego „Praktyka Teoretyczna”. Autor książki „Nomadyczna Europa”. Bada emancypacyjne idee polityczne i ruchy społeczne.

Agata Tannenberg-Ratajczak – psycholożka, konsultantka i diagnostka skuteczności zespołów i liderów. Zarządzała projektami biznesowymi, kulturalnymi i wolontariackimi. Aktywistka klimatyczna. Tworzyła struktury organizacyjne Extinction Rebellion we Wrocławiu i w Polsce, strategie medialne oraz koordynowała kampanie na rzecz ochrony klimatu, w tym kampanię zakończoną ogłoszeniem alarmu klimatycznego we Wrocławiu. Jest inicjatorką Koalicji Wrocławska Ochrona Klimatu, gdzie obecnie się udziela.

Rozmowę poprowadzi Lech Moliński.


ŚRODA 17 MAJA

Czytanie na żywo i film: „Anhell69”, reż. Theo Montoya, sala Warszawa, 18:00

Kolejny już raz w ramach wrocławskiej odsłony MDAG odbędzie się prolog Europejskiej Nocy Literatury. Sierpniowe wydarzenie, odbywające się pod hasłem „Gabinet osobliwości”, zapowie czytanie towarzyszące pokazowi filmu „Anhell69”. Śledzimy w nim losy szukającej dla siebie bezpiecznej przestrzeni grupy queerowych, młodych artystów z Medellin – miasta żyjącego wciąż w cieniu Pablo Escobara, pełnego przemocy, ale i namiętności. Bohaterowie starają się być razem, eksperymentować z płcią i seksem, swój bunt wyrażać nieustannym podkreślaniem statusu społecznych wyrzutków. W ich nihilistycznej postawie kryje się jednak marzenie o innym świecie… Podobne marzenie mają też bohaterki powieści „Cantoras” Caroliny de Robertis (Wydawnictwo Albatros), która będzie literackim komentarzem do filmu.

Czyta:

Sylwia Chutnik – pisarka, kulturoznawczyni, feministka, działaczka społeczna, publicystka i promotorka czytelnictwa. Członkini Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Unia Literacka. Laureatka nagród literackich i społecznych. Wokalistka punkowego zespołu Zimny Maj, autorka podcastów. Kuratorka tegorocznej Europejskiej Nocy Literatury.

Film i spotkanie: „Apolonia, Apolonia”, reż. Lea Glob, sala Warszawa, 20:15

Duńska reżyserka Lea Glob spotkała po raz pierwszy Apolonię Sokol w 2009 roku. Artystka wyrosła z undergroundowej sceny teatralnej w Paryżu, prowadząc życie charakterystyczne dla tamtejszej bohemy, równocześnie starając się przebić w świecie sztuki. Na przestrzeni kolejnych lat reżyserka powracała co jakiś czas do kontaktu z bohaterką, budując z nią niezwykłą więź. Apolonia przez długi czas starała się odnieść sukces jako malarka, chociaż to zadanie okazało się niezwykle trudne. Musiała zmierzyć się między innymi z nierównym traktowaniem kobiet i mężczyzn. Widzowie spotkają się z tytułową Apolonią Sokół 17 maja podczas sesji Q&A.

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 1.12.2024

 W nadchodzący weekend Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na wykłady w ramach cyklu „Kurs historii sztuki” oraz w cyklu „Jakie to ameryka...

Popularne posty