wtorek, 24 października 2023

Już dziś startuje 27. Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA

Startuje 27. edycja Festiwalu Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA. Na publiczność czeka ponad 70 seansów, a wiele tytułów pojawi się na ekranie przedpremierowo, zanim trafi do kin. Do Poznania przyjeżdża wielu twórców i wiele twórczyń filmów, by spotkać się z widownią. Od wtorku do niedzieli – 29 października Kino Pałacowe w Centrum Kultury ZAMEK będzie przestrzenią wymiany doświadczeń i wglądu w najróżniejsze zakamarki współczesnej rzeczywistości.


Po pierwsze – filmy. Po drugie – spotkania z twórcami i twórczyniami. Festiwal OFF CINEMA jest świętem dokumentu, ponieważ stwarza znakomitą okazję, by zaprosić autorów i autorki, a w trakcie spotkań dowiedzieć się więcej o powstaniu filmu, jego kulisach i jeszcze bardziej wniknąć w świat bohaterów. Oglądane filmy i podejmowane w nich tematy poszerzą spotkania literackie.


WIDOK ZZA KULIS

Pierwsza okazja do zagłębienia się w świat bohaterów nadarzy się już pierwszego dnia podczas Filmu Otwarcia – jest nim „Pianoforte” w reżyserii Jakuba Piątka, który z kamerą towarzyszył finalistom i finalistkom ostatniego Konkursu Chopinowskiego, obserwując ich zmagania od kulis. Film, budzący niemalże sportowe emocje, pokazuje wyzwania stojące przed młodymi i wybitnymi pianistami i pianistkami w walce o najwyższe podium. Po seansie Marcin Wieczorek – bohater filmu i finalista XVIII Konkursu Chopinowskiego w 2021 roku zagra recital fortepianowy, następnie wraz z reżyserem filmu zasiądą do rozmowy z publicznością, którą poprowadzi Andrzej Marzec.


ŻYWA ROZMOWA

Podziw wzbudzą dokumenty ukazujące piękno i majestat gór, groźne oblicze natury, ale i doświadczenia zderzających się z nimi osób. Reżyser „The Silent Escape”, Oswald Rodrigo Pereira podczas spotkania opowie o realizacji filmu rozgrywającego się w Himalajach. Kuratorka sekcji Dokumenty górskie, Alicja Głów po seansie filmu „W podziemiach” porozmawia także z uczestnikami wyprawy do Jaskini Cheve w Meksyku, Sonią Hoffmann i Witoldem Hoffmannem. Dzięki spotkaniu z twórcami filmu „Polarniczki” Kubą Witkiem i Dagą Bożek publiczność zgłębi wiedzę o dokonaniach polskich pionierek badań na biegunach.


POMOCNE SŁOWA

O obrazie radykalnej grupy teatralnej „Workcenter” pracującej metodą Jerzego Grotowskiego będzie można porozmawiać z twórczyniami filmu – reżyserką Anielą Gabryel i autorką zdjęć Zuzanną Kernbach. Słowa pomogą nam opowiedzieć o świecie osób g/Głuchych podczas spotkania literackiego z Anną Goc, autorką reportażu „Głusza”, uhonorowanego Nagrodą im. R. Kapuścińskiego. Niewypowiedziane wprost przeżycia wojenne Stanisława Lema to temat filmu Kuby Mikurdy „Solaris Mon Amour” i zarazem temat spotkania reżysera z autorką biografii „Stanisław Lem. Wypędzony z Wysokiego Zamku”, Agnieszką Gajewską. Do Poznania przyjedzie także Małgorzata Kozera, reżyserka filmu „Twarze Agaty” o oswajaniu choroby oraz Agnieszka Iwańska, autorka pierwszego dokumentu o Urszuli Dudziak. W programie tegorocznej edycji OFF CINEMA znalazła się także dyskusja o roli płci w życiu człowieka, która odbędzie się po seansie filmu „Orlando, moja polityczna biografia” w reżyserii Paula B. Preciado. Pisarka Dorota Kotas będzie rozmawiać z zaproszonymi osobami: Anną M. Kłonkowską, aktywistką Lu Olszewski i dokumentalistą Anu Czerwińskim.


Z MIEJSCA NA MIEJSCE

Spotkanie szczególne, z Maciejem Hamelą, autorem filmu „Skąd dokąd” to ponowne pytanie o traumę wojny. Tym razem tej, która wciąż rozgrywa się w Ukrainie. Reżyser zebrał historie ludzi opuszczających swoje domy w trakcie pospiesznej ewakuacji, w której sam także uczestniczył. „Nie na miejscu” to tytuł z sekcji Eco Doc, wizualnie piękny film o śmieciach i ich obecności we wszystkich zakątkach Ziemi. Zagadnieniom ekologii jest też poświęcone jedno ze spotkań literackich, podczas którego Maria Krześlak-Kandziora porozmawia z Szymonem Opryszkiem, autorem książki „Woda. Historia pewnego porwania”.

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Między ludźmi a przedmiotami. Po wystawie "Rzeczy przysposobione" oprowadza Maria Derejczyk

Oprowadzając mnie po wystawie "Rzeczy przysposobione", jej kuratorka Marta Derejczyk opowiedziała wiele fascynujących historii dot...

Popularne posty